Ministr Lukl: Zrušíme ROPy, kraje to akceptují

Jakub Novák
9. 9. 2013 21:40
Kraje přesto chtějí o části peněz rozhodovat samy. Rozhodne až Brusel
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Regionální operační programy definitivně skončí, shodli se na tom zástupci ministerstva pro místní rozvoj, Rusnokova kabinetu a hejtmanů.

Jde sice o zásadní, ale nikoliv jediný ze závěrů jejich společné schůzky.

Kromě toho byla totiž například nalezena shoda týkající se přesunu půlmiliardy korun z OP Technická pomoc do ROP Moravskoslezsko (určené zejména na boj s tamější nezaměstnaností) nebo realokace nedočerpaných šesti miliard z OP Životní prostředí na dopravní projekty.

To by mělo umožnit uvolnění peněz v rámci samotného OP Doprava, které by měly být využity na opravy silnic druhých a třetích tříd.

O tom, nakolik jsou tyto návrhy reálné, bude jasněji tento týden, kdy o nich bude v Bruselu vyjednávat ministr František Lukl s eurokomisařem Johannesem Hahnem.

Dohoda mezi kraji a ministerstvem přitom představuje zásadní výchozí body pro další jednání o finální podobě příštího programovacího období, se kterou pojede česká reprezentace vyjednávat do Bruselu.

"Kraje akceptují, že nebudou ROPy. Místo toho bude jeden Integrovaný regionální operační program," komentuje závěry jednání Lukl.

Jeho úřad jako národní koordinační orgán by tak v příštích letech získal nad penězi směřujícími do regionů mnohem výraznější vliv a kontrolu.

Co krajům (po minulých zkušenostech) dovolí Brusel?

Kraje však podle něj přesto požadují, aby měly k dispozici určitou část „přímých" peněz, které by mohly podle svého rozhodnutí investovat do tří oblastí - dopravy, zdravotnictví a školství. V této věci však stále panují velké otazníky, zejména co se přístupu Evropské komise k takovému návrhu týče.

"Jedna věc je vůle k takovému řešení a druhá jsou technické možnosti, tedy zda to není v rozporu s evropskou legislativou," konstatuje Lukl.

Podívejte se, jak roste "nový" Chomutov. Za evropské peníze

Kromě toho by hejtmanství měla mít možnost dosáhnout na peníze z dalších tematických operačních programů týkajících se dopravy, životního prostředí a školství. Peníze naopak s největší pravděpodobností nebudou na investice do cestovního ruchu, jak se již zástupci ministerstva nechali dříve slyšet.

Finální dohoda v prosinci. A s mašlí

Výše zmíněné schůzky bude poslední zářijový týden následovat setkání expertů z jednotlivých institucí. Projednávání na politické úrovni potom Lukl předpokládá na začátek října.

Do ne úplně ideálně rozdaných karet (zejména kvůli zdržení v přijímání klíčových předpisů způsobenému nyní zejména rozpuštěním sněmovny) hraje české straně zdržení na straně Bruselu.

"Příslušná evropská legislativa bude přijata na evropské úrovni na sklonku roku. Náš návrh Dohody o partnerství bude odeslán v prosinci. Naší ambicí je, aby v té době byla odeslána s ´mašlí´, kompletní a odsouhlasená," říká Lukl.

 

Právě se děje

Další zprávy