Chovanec: Policie při loňské akci na Albertově nepochybila, postup byl v souladu se zákonem

ČTK ČTK
3. 3. 2016 13:01
Podle ministra vnitra Milana Chovance policie při loňské akci 17. listopadu na Albertově nepochybila. Tím odpověděl na dotaz poslance Františka Váchy, který se ministra ptal, zda policisté podle něho selektivně vpouštěli, nebo spíš nevpouštěli účastníky pietního aktu k tamnímu památníku. Podle něj by takovéto jednání policistů bylo nepřípustné. Podle Chovance, ale policie zákon rozhodně neporušila. Postup policie a ochranky na akci, kde se objevil prezident Miloš Zeman po boku představitelů Bloku proti islámu, vyvolal kritiku mnoha politiků a akademické obce.
Policie podle ministra Chovance při loňské akci 17. listopadu na Albertově nepochybila.
Policie podle ministra Chovance při loňské akci 17. listopadu na Albertově nepochybila. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie při shromáždění na podporu prezidenta Miloše Zemana loni 17. listopadu na Albertově nepochybila, řekl při interpelacích poslancům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Na postup policistů se ho ptal František Vácha (TOP 09) v souvislosti s tím, že podle něho selektivně vpouštěli, nebo spíš nevpouštěli účastníky pietního aktu k tamnímu památníku.

Vácha uvedl, že je pochopitelné, že policie musí prostor před příjezdem ústavního činitele prohlédnout a v té době tam lidi nevpouštět. "Je ale nepřípustné, aby byla policie zneužita poté, co je celý prostor zabezpečen k selektivnímu určování, kdo do prostoru smí a kdo ne," prohlásil Vácha.

Chtěl vědět, kdo k tomu dal policii příkaz a kdo policisty instruoval, koho vpustit má a koho nikoli. "Nechci čistky v policii, bude mi stačit, že budu vědět, že jste se tím zabývali a nastavili pravidla, jak zabránit tomu, aby k této situaci v budoucnu nedocházelo," dodal Vácha.

Chovanec řekl, že se seznámil se všemi přezkumy policejního prezidia. "Ty říkají jednoznačně, že policie v této věci nepochybila. Nemám jediný zákonný argument, kdy by bylo možné konstatovat, že policie se zpronevěřila nebo že porušila zákon o policii nebo jinou právní normu," poznamenal ministr.

Policie plnila roli pořadatelské služby

Za nejlepší řešení by pokládal variantu, pokud by policisté skupinu studentů k pamětní desce doprovodili, aby tam mohli položit květiny. Policie to ale podle ministra pokládala za rizikové, nemá důvod jí nevěřit. "Zrovna místo pamětní desky bylo vyhodnoceno jako místo s vysokým bezpečnostním rizikem. Policie v té době neměla kapacitu, aby umožnila studentům přístup k desce," uvedl Chovanec.

Připomněl, že na Albertov bylo nahlášené shromáždění na podporu prezidenta a za to, kdo je na akci vpuštěn, ručí svolavatel. "Nemáme důkazy a informace o tom, že by tam policie snad plnila roli jakési pořadatelské služby," dodal ministr.

Prezident se na Albertově objevil po boku představitelů Bloku proti islámu, kteří na akci rovněž dorazili. Toto hnutí odmítá přijímání uprchlíků, chce zakázat islám a jeho představitelé jsou obviňováni z šíření nenávisti. Postup policie a ochranky vyvolal kritiku mnoha politiků a akademické obce. Stejně tak Zemanova účast na akci vyvolala slovní přestřelky mezi hlavou státu a dalšími ústavními činiteli.

Chovanec soudí, že studenti se vypořádali se záležitostí velmi dobře, když k oslavě svátku 17. listopadu uspořádali podle něho kultivovanou a příjemnou akci, byť se konala o několik dnů později.

Další díl satirického pořadu s Tomášem Matonohou ve dvojroli seriózního moderátora a trochu bláznivého brněnského občana, který komentuje aktuální události. | Video: Tomáš Matonoha
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy