Studenti nemohli na Albertov, nepustili je kvůli Zemanovi. Hanba, reagují politici

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2015 21:08
Studenty ochranka nepustila, protože na místě se konala akce Bloku proti islámu a očekával se příjezd prezidenta Miloše Zemana. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka studenti mohli přijít na Albertov jindy, než v době, kdy se blížil prezidentův projev. Předseda ODS Fiala, který je bývalým rektorem Masarykovy univerzity v Brně, považuje postup za zneuctění památky listopadových událostí.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Několik českých politiků se ohradilo proti tomu, že ochranka dnes dopoledne zastavila studenty, kteří chtěli zapálit svíčku u pamětní desky na Albertově. Studenty ochranka nepustila, protože na místě se konala akce Bloku proti islámu a očekával se příjezd prezidenta Miloše Zemana.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po incidentu uvedl, že ho situace mrzí, policie prý ale musí udržovat bezpečnost. Europoslanci za KDU-ČSL Pavel Svoboda a Jiří Pospíšil postup policie odsoudili, stejně jako předseda ODS Petr Fiala. Stejný postoj zaujali i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

"Policie má za úkol, aby udržela pořádek a bezpečnost. Nechceme, aby docházelo k násilným střetům mezi příznivci jednotlivých názorů," reagoval na zastavení studentů premiér Sobotka. Na Albertově se 17. listopadu 1989 shromáždili studenti, kteří pak pokračovali na Národní třídu, kde jejich demonstraci násilím rozehnaly bezpečnostní složky.

Kritické komentáře odkazují na to, že v roce 1989 studentům ve vstupu na Albertov nikdo nebránil. "Musím s politováním konstatovat, že v listopadu 89 studenti na Albertov mohli. Hanba," konstatoval na Twitteru lidovec Svoboda. Jeho stranický kolega Pospíšil napsal na svůj Twitter: "Nepustit 17. listopadu studenty na Albertov, protože tam za dvě hodiny bude prezident Zeman, je nehoráznost."

Předseda ODS Fiala, který je bývalým rektorem Masarykovy univerzity v Brně, považuje postup za zneuctění památky listopadových událostí. "Nevpustit studenty zapálit svíčky k pamětní desce je dalším pošlapáním Listopadu 89. Pokud to pořadatelé neví, tak dnes mj. slavíme svobodu," hodnotil opatření ve svém twitterovém příspěvku.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka studenti mohli přijít na Albertov jindy, než v době, kdy se blížil prezidentův projev. Studenti prý mohli "položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". "Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," uvedl Ovčáček na svém Facebooku.

Zamezení přístupu studentům odsoudil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. "Naplňuje mě to hořkostí. Je to špatně a to, k čemu dnes došlo, se nesmí opakovat," řekl Zima. Ovčáčkovo vyjádření pak v rozhovoru pro ČTK a Českou televizi v Karolinu označil za lež. Podobně jako Zima se vyjádřil i rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. "Je to naschvál. Příznivci pana prezidenta a pana Konvičky se chtěli pomstít za loňskou demonstraci, která byla proti prezidentovi," poznamenal Bek.

Loni prezidenta Zemana na Albertově vypískali jeho odpůrci a házeli po něm vejce. Letos se na místě konala akce na podporu prezidenta, k níž se připojil Blok proti islámu. Zeman tak měl na Albertově vstřícné publikum. Podpořit ho přišlo několik tisíc lidí. Přišlo i několik odpůrců Zemana s transparenty vyzývající ke snášenlivosti, ti ale byli ve výrazné menšině.

Kromě Zemana na akci vystoupili i další řečníci včetně předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky nebo předsedy strany Úsvit - Národní koalice Miroslava Lidinského.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy