Ministr Chládek o ČSSD: Musíme se vyhnout osudu ODS

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 6. 2014 11:10
Podle ministra je nepravděpodobné, že by strana v podzimních volbách obhájila všechny mandáty.
Marcel Chládek: Jestli byla sociální demokracie někdy poražena, porazila se sama.
Marcel Chládek: Jestli byla sociální demokracie někdy poražena, porazila se sama. | Foto: DVTV

Praha - Soudní spory s bývalými členy, tahanice o kandidátky a strach z poklesu preferencí a osudu ODS. Tak se dá stručně popsat nálada v sociální demokracii před blížícími se volbami do Senátu a na radnice.

Jako recept na záchranu si strana naordinovala vnitrostranické referendum. Ministr školství a senátor Marcel Chládek, který chce křeslo v Senátu obhájit, však připouští, že stranu letos čeká nelehký úkol.

"Jestli byla někdy sociální demokracie poražena, tak se vždycky porazila sama," řekl ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz

A.cz: Jaké šance dáváte ČSSD před senátními a komunálními volbami?

MCH: Bude to určitě složitější, než to bylo před šesti lety, kdy jsem šel poprvé do Senátu. Těžko asi obhájíme úplně všechny mandáty.

Nebojíte se osudu ODS?

Nemyslím si, že by na tom naše strana byla jako jiné "tradiční strany“, jako třeba ODS. Nicméně musíme předejít tomu, abychom se do této situace dostali. Proto jsou tady ty pokusy o vnitrostranické referendum, o větší zapojení členské základny. Myslím si, že je to o osobnostech, které ukážou, že ČSSD má co nabídnout i na úrovni krajské i regionální. V minulosti se nám tam zrekrutovalo poměrně značné množství nových lídrů.

Řekl jste, že osudu ODS je třeba předcházet. Je to něco, co se ve straně probírá, nebo jde spíš o váš názor?

Ano, probíráme to, bavíme se o tom. I v minulosti ale ta debata probíhala, byla diskuse o zavedení kariérního řádu, aby na sobě lidé dál pracovali. Také se bavíme o tom, že je dobré, aby ta diskuse probíhala uvnitř strany. Novináři to často zjednoduší a pak to vypadá, že jsme rozhádaná strana. Přitom to tak není.

V tuto chvíli příliš jednotně nevypadáte – sociální demokracie vede několik sporů s bývalými členy, máte potíže v regionech typu Ostrava. Nepoškozuje vás to?

Rozhodně nám to neprospívá. Nemělo by se to řešit nějakými soudními spory, jsem zastánce toho, že to co se doma uvaří, mělo by se doma sníst a nemělo by se to vynášet ven. Když strana působí rozhádaně, voliči jí nemusejí dát důvěru. Jestli byla někdy sociální demokracie poražena, tak se vždycky porazila sama. To si musíme uvědomit a musíme být jednotní, jako to bylo v tom roce 2008, kdy jsme vyhráli všechno, na co se sáhlo.

Mátě v hlavě nějaké konkrétní kroky, které by bylo potřeba udělat do podzimních voleb? Třeba přijít s novým tématem?

Naopak, musíme se opřít o naše úspěchy a o naši tradici. Ukázat to, že vždycky když byla ČSSD u moci, tak se zemi dařilo a to není náhoda. I školství se za nás dařilo mnohem lépe než za vlády ODS a učitelé to mohli vidět na výplatních páskách. Nyní je školství jedno z hlavních témat a je to vidět. Druhá věc jsou osobnosti. Nevěřím na rychlý náhodný úspěch. Já jsem vstoupil do strany v roce 2004, v roce 2006 jsem se stal opozičním zastupitelem, pak jsem byl na úrovni kraje, v Senátu, ve vládě. To je správná cesta, osahat si komunální politiku, pak postoupit výše. Takto si představuji kariérní růst. Pak se nám nemůže stát, že je na kandidátce člověk, o kterém nic nevíme.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy