Ministr Chládek o ČSSD: Musíme se vyhnout osudu ODS

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 6. 2014 11:10
Podle ministra je nepravděpodobné, že by strana v podzimních volbách obhájila všechny mandáty.
Marcel Chládek: Jestli byla sociální demokracie někdy poražena, porazila se sama.
Marcel Chládek: Jestli byla sociální demokracie někdy poražena, porazila se sama. | Foto: DVTV

Praha - Soudní spory s bývalými členy, tahanice o kandidátky a strach z poklesu preferencí a osudu ODS. Tak se dá stručně popsat nálada v sociální demokracii před blížícími se volbami do Senátu a na radnice.

Jako recept na záchranu si strana naordinovala vnitrostranické referendum. Ministr školství a senátor Marcel Chládek, který chce křeslo v Senátu obhájit, však připouští, že stranu letos čeká nelehký úkol.

"Jestli byla někdy sociální demokracie poražena, tak se vždycky porazila sama," řekl ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz

A.cz: Jaké šance dáváte ČSSD před senátními a komunálními volbami?

MCH: Bude to určitě složitější, než to bylo před šesti lety, kdy jsem šel poprvé do Senátu. Těžko asi obhájíme úplně všechny mandáty.

Nebojíte se osudu ODS?

Nemyslím si, že by na tom naše strana byla jako jiné "tradiční strany“, jako třeba ODS. Nicméně musíme předejít tomu, abychom se do této situace dostali. Proto jsou tady ty pokusy o vnitrostranické referendum, o větší zapojení členské základny. Myslím si, že je to o osobnostech, které ukážou, že ČSSD má co nabídnout i na úrovni krajské i regionální. V minulosti se nám tam zrekrutovalo poměrně značné množství nových lídrů.

Řekl jste, že osudu ODS je třeba předcházet. Je to něco, co se ve straně probírá, nebo jde spíš o váš názor?

Ano, probíráme to, bavíme se o tom. I v minulosti ale ta debata probíhala, byla diskuse o zavedení kariérního řádu, aby na sobě lidé dál pracovali. Také se bavíme o tom, že je dobré, aby ta diskuse probíhala uvnitř strany. Novináři to často zjednoduší a pak to vypadá, že jsme rozhádaná strana. Přitom to tak není.

V tuto chvíli příliš jednotně nevypadáte – sociální demokracie vede několik sporů s bývalými členy, máte potíže v regionech typu Ostrava. Nepoškozuje vás to?

Rozhodně nám to neprospívá. Nemělo by se to řešit nějakými soudními spory, jsem zastánce toho, že to co se doma uvaří, mělo by se doma sníst a nemělo by se to vynášet ven. Když strana působí rozhádaně, voliči jí nemusejí dát důvěru. Jestli byla někdy sociální demokracie poražena, tak se vždycky porazila sama. To si musíme uvědomit a musíme být jednotní, jako to bylo v tom roce 2008, kdy jsme vyhráli všechno, na co se sáhlo.

Mátě v hlavě nějaké konkrétní kroky, které by bylo potřeba udělat do podzimních voleb? Třeba přijít s novým tématem?

Naopak, musíme se opřít o naše úspěchy a o naši tradici. Ukázat to, že vždycky když byla ČSSD u moci, tak se zemi dařilo a to není náhoda. I školství se za nás dařilo mnohem lépe než za vlády ODS a učitelé to mohli vidět na výplatních páskách. Nyní je školství jedno z hlavních témat a je to vidět. Druhá věc jsou osobnosti. Nevěřím na rychlý náhodný úspěch. Já jsem vstoupil do strany v roce 2004, v roce 2006 jsem se stal opozičním zastupitelem, pak jsem byl na úrovni kraje, v Senátu, ve vládě. To je správná cesta, osahat si komunální politiku, pak postoupit výše. Takto si představuji kariérní růst. Pak se nám nemůže stát, že je na kandidátce člověk, o kterém nic nevíme.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy