reklama
 
 

Ministerstvo zamítlo 31 žádostí o milost. Zbývá jich 694

20. 3. 2014 19:51
Od začátku svého prezidentování Miloš Zeman neudělil ještě ani jednu milost. Jeho předchůdci Havel a Klaus za deset let svého působení na Hradě přitom rozdali 860 a 438 milostí.

PrahaMinisterstvo spravedlnosti ještě žádnou z 498 žádostí o milost, jejichž vyřizování má od prosince loňského roku na starosti, nevyřídilo kladně. Aktuálně.cz to sdělil tiskový mluvčí ministerstva Miroslav Konvalina.

"Ministerstvo k dnešnímu dni vyřídilo 59 žádostí, z toho 31 bylo zamítnuto a 28 odloženo. Žádost ministerstvo odloží, pokud dojde k jejímu zpětvzetí, případně pokud je již trest vykonán," řekl Konvalina.

Ministerstvu spravedlnosti navíc od doby, kdy pravomoci spojené s vyřizováním milostí přenesl na úřad prezident Miloš Zeman, přibylo na stole dalších 255 žádostí. V tuto chvíli tak čeká na vyřízení 694 spisů, některé z nich přitom již skoro rok.

V souvislosti s vyřizováním milostí resort přijal na začátku roku dva nové zaměstnance a dva stážisty, studenty z pražské právnické fakulty, kteří mají na starost pouze tuto agendu.

Pro některé zaměstnance justičního odboru není přitom vyřizování milostí žádnou novinkou. Spisy z Hradu totiž vyřizovali již za prezidentování Václava Havla.

Zeman chce milosti udělovat jen výjimečně

Prezident Miloš Zeman od nástupu do funkce loni v dubnu zatím neudělil žádnou ze tří typů milostí.

V prosinci potom Zeman převedl pravomoci spojené s vyřizováním milostí na ministerstvo spravedlnosti. Pouze v případě udělení milosti z humanitárních důvodů si ponechal právo posledního slova s tím, že se bude rozhodovat podle konkrétních případů.

Zeman se již před nástupem do funkce nechal slyšet, že milosti bude udělovat spíše výjimečně především těžce nemocným, kterým zbývá pouze pár měsíců života. 

Své předsevzetí navíc již potvrdil, když na začátku ledna odmítl doporučení tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešové udělit milost člověku, který je podle odborného posudku nepohyblivý a dementní.

autor: Sandra Štefaniková | 20. 3. 2014 19:51

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama