Objem žádostí nepředložených Evropské komisi k proplacení je celkem 161 265 796 korun," upřesnil pro server mluvčí ministerstva Michal Žurovec.
Penam dotaci využil na Pekárnu Zelená louka v Herinku u Prahy, kde vznikla moderní linka na toastový chléb, který by podle vyjádření firmy měl být chutnější, zdravější a bez konzervantů. V popisu projektu se dokonce doslova píše, že vznikne linka s "výraznými inovačními prvky".
Z celkové ceny 400 milionů korun šlo 100 milionů z evropských peněz. Podporu Penamu z evropských peněz již v minulosti kritizovala konkurenční United Bakery.
"Výrobek bez konzervantů a se sníženým obsahem soli tady už dávno je. Netřeba ho vyvíjet a už vůbec ne dotovat," řekl Hospodářským novinám mluvčí pekárny Jaroslav Pomp s tím, že inovativní chléb představila na trh už před 8 lety.
Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek.
Projekty holdingu, jež nyní ministerstvo k proplacení do Bruselu neposlalo, tedy byly uhrazeny ze státního rozpočtu. V současné době reálně hrozí, že peníze z evropských fondů Česko nedostane.
Další postup ministerstva financí, záleží na výsledcích auditu Evropské komise. Ta šetří, zda český premiér neporušuje nová evropská pravidla o střetu zájmů, která platí od 2. srpna loňského roku. Šetření přitom mělo být dokončeno v polovině května.
"Obecně platí, že pokud je v rámci auditu či kontroly zjištěno pochybení na straně příjemce, které na jeho straně zakládá porušení podmínek poskytnutí dotace, postupuje poskytovatel dotace v souladu se zákonem k vymožení neoprávněně vyplacené částky. Konkrétně vyzývá příjemce k vrácení dotace nebo její části, případně zašle podnět příslušnému finančnímu úřadu k vyměření odvodu za porušení rozpočtové kázně," vysvětlil Žurovec.