Ministerstvo dostalo rekordní pokutu

Tomáš Fránek
9. 10. 2006 15:40
Brno Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo pokutu ve výši půl milionu korun za porušení zákona při výběru firmy na komunikační systém úřadu.

Jde vůbec o nejvyšší pokutu za porušení zákona na zadávání veřejných zakázek, kterou kdy státní úřad v tuzemsku dostal.

Bez soutěže

Ministerstvo potrestal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to, že bez výběrového řízení přidělilo zakázku za 500 milionů na provoz svého komunikačního systému.

Smlouvu ministerstvo uzavřelo letos v lednu ještě pod vedením bývalého ministra Zdeňka Škromacha. Proti udělené pokutě se může ještě odvolat.

Ministerstvo k zakázce na svůj komunikační systém nejprve soutěž vyhlásilo a později ji zrušilo. Bez dalšího tendru pak úředníci vybrali brněnskou firmu Anect.

Ta má ministerský systém provozovat tři roky, do roku 2008. Na nezákonnost tohoto postupu si stěžovala firma Telefónica, která se původního tendru zúčastnila.

Ministerstvo se ale hájilo tím, že systém může provozovat pouze Anect, a to z důvodů ochrany práv a duševního vlastnictví.

"Takový postup jednoznačně odporuje znění zákona, podle něhož je zadavatel povinen v zadávacím řízení dodržet zásady stejného zacházení se všemi zájemci a uchazeči, zákazu diskriminace a transparentnosti," uvedla Jindřiška Koblihová z antimonopolního úřadu.

Není to první pokuta, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo.Začátkem srpna potvrdil brněnský krajský soud pokutu 30 tisíc korun, kterou udělil antimonopolní úřad za nezákonné spojení zakázek na správu počítačové sítě.

Ministerstvo původně s vybranou firmou dohodlo cenu přes dva miliony korun, a nemuselo tak vyhlašovat veřejnou obchodní soutěž. Následnými dodatky ale zakázka přišla téměř na 20 milionů korun.

Pokutované města a firmy

Letos úřad dal dvě vysoké pokuty městům Hradec Králové (750 tisíc) a Prostějovu (500 tisíc korun), sankce ale ještě nejsou pravomocné.

Vyšší pokuty udělil antimonopolní úřad pouze firmám, a to Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli internetovým zdravotním knížkám (800 000 korun) a Ředitelství silnic a dálnic ve výši 630 000 tisíc korun, to je zatím nejvyšší pravomocná pokuta. Stejně vysokou pokutu jako Prostějov (500 000 korun) mají zaplatit také Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice.

Velkou část zakázek v tuzemsku rozdávají státní úřady, města a firmy bez toho, že by vyhlásily soutěž. Organizace Transparency International, která upozorňuje na korupční prostředí, zjistila, že v posledních letech se situace ve veřejných soutěžích nezlepšuje.

Podle indexu, který Transparency zpracovává od roku 2001, bylo v otevřených soutěžích rozděleno jenom 27 procent zakázek. To je méně než v letech 2001 až 2003. Horší to bylo pouze předloni.

 

Právě se děje

Další zprávy