Křeček panda, to je sranda. V centru Prahy se sešly tisíce lidí na demonstraci

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2020 19:26
Pochodem z pražského Hradčanského na Staroměstské náměstí a následnou demonstrací chtějí příznivci spolku Milion chvilek v neděli upozornit na údajné ničení demokratických institucí v Česku. Spolek svolal akci po nedávném zvolení někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka ombudsmanem.
Tisíce lidí se v neděli odpoledne sešly na Staroměstském náměstí v Praze na demonstraci, kterou svolal spolek Milion chvilek po zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem.
Tisíce lidí se v neděli odpoledne sešly na Staroměstském náměstí v Praze na demonstraci, kterou svolal spolek Milion chvilek po zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. | Foto: ČTK

Tisíce lidí se v neděli odpoledne sešly na Staroměstském náměstí v Praze na demonstraci, kterou svolal spolek Milion chvilek proti rozkladu institucí, které mají kontrolovat pravidla a sloužit občanům. Protest byl klidný, trval zhruba dvě a půl hodiny. Na účastníky dohlížely desítky policistů, podle kterých se demonstrace obešla bez jakýchkoli incidentů.

Protestující vyrazili na demonstraci kolem čtvrté odpoledne z Hradčanského náměstí, v průvodu jich šlo několik stovek. Cestou se k nim ale přidávali další lidé a další stovky jich čekaly na Staroměstském náměstí.

V čele průvodu protestující přinesli na náměstí velkou židli s nápisem Demokracie, její nohy mají symbolizovat Soudy, Média, Vládu a Zákon.

Účastníci pochodu nesli rovněž hesla namířená proti premiérovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi a nápisy jako "Rusko-čínské chování totalitou zavání", "Chceme jít cestou EU, ne Orbána, Kaczyńského cestou", "Média politikům nepatří" nebo "Křeček panda, to je sranda", které odkazuje na nedávnou Křečkovu volbu ombudsmanem.

"Buďme připraveni se za instituce postavit"

Organizátoři vyzvali lidi, aby pečlivě sledovali volby do mediálních rad veřejnoprávních institucí. Z výroků politiků totiž podle nich vyplývá, že se budou snažit získat vliv zejména v České televizi. "Buďme připraveni se v případě potřeby za instituce postavit," prohlásil předseda spolku Mikuláš Minář.

Další řečníci pak zdůraznili úlohu občanské společnosti. Například slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál uvedl, že bez ní by nebyla možná změna a vítězství hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) ve slovenských parlamentních volbách.

Spolek se současně obává, že pokud to tak půjde dál, stane se, co v Maďarsku či Polsku, a justice, média, státní správa a veřejné zakázky budou podřízeny politikům. "V takové situaci už nelze hovořit o zcela svobodných volbách, protože vládní politici mají naprosto odlišné možnosti než opoziční," uvedl předseda spolku Mikuláš Minář.

Minář v nedělním úvodním proslovu zmínil také ombudsmana Stanislava Křečka, podle kterého chce bránit jen práva některých občanů. Již dřív spolek uvedl, že Křeček popírá smysl instituce ombudsmana.

Dále spolek vyslovil názor, že se státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládají a privatizují. Kromě ombudsmana a médií zmínil i antimonopolní úřad.

Klidný protest ukončila zpěvem státní hymny krátce před 18:30 operní zpěvačka Dagmar Pecková. Pěvkyně se účastní protestů spolku Milion chvilek pro demokracii od roku 2018.

Video: Policie zasáhla proti lidem, kteří bránili ombudsmanovi Křečkovi v příchodu do práce

Policie zasáhla proti lidem, kteří bránili ombudsmanovi Křečkovi v příchodu do úřadu. | Video: Commpanions.cz, Jakub Hnát
 

Právě se děje

před 21 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy