Křeček se složením slibu ujal funkce. Úřad ombudsmana v Brně převezme ve čtvrtek

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2020 12:41
Někdejší poslanec ČSSD Stanislav Křeček se složením slibu do rukou místopředsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD) ujal funkce veřejného ochránce práv. Nahradil v ní Annu Šabatovou, jejíž šestileté funkční období vypršelo v úterý. Křečka, který byl kandidátem prezidenta Miloše Zemana, zvolila před týdnem Poslanecká sněmovna. Úřad v Brně přebere ve čtvrtek na setkání se svou předchůdkyní.
Stanislav Křeček se složením slibu do rukou místopředsedy sněmovny stal veřejným ochráncem práv.
Stanislav Křeček se složením slibu do rukou místopředsedy sněmovny stal veřejným ochráncem práv. | Foto: Jakub Plíhal

Ombudsman se podle zákona ujímá funkce složením slibu do rukou předsedy sněmovny, šéf komory Radek Vondráček (ANO) je však na cestě do Thajska a Laosu. Při ceremoniálu ho měl zastoupit jeho první místopředseda Vojtěch Filip (KSČM), který byl však dopoledne kvůli zdravotní indispozici převezen na vyšetření do nemocnice. 

Křeček tak složil slib do rukou Tomia Okamury a stal se čtvrtým ombudsmanem po Otakaru Motejlovi (2000-2010), Pavlu Varvařovském (2010-2013) a Anně Šabatové (2014-2020).

Jednaosmdesátiletého Křečka zvolila minulý týden sněmovna ve druhém kole tajného hlasování. Porazil v něm kandidáta Senátu, vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma. V prvním kole vypadl advokát Jan Matys, kterého také navrhla horní komora. Okamura při ceremoniálu popřál Křečkovi mnoho úspěchů a to, aby se mu dařilo naplňovat své vize. "Budu se o to snažit," reagoval Křeček.

Stanislav Křeček se složením slibu do rukou místopředsedy sněmovny stal veřejným ochráncem práv.
Stanislav Křeček se složením slibu do rukou místopředsedy sněmovny stal veřejným ochráncem práv. | Foto: Jakub Plíhal

Křeček novinářům po složení slibu řekl, že nechystá v úřadu dramatické změny. "Je řízen profesionálně a bude i nadále," uvedl. Se Šabatovou se sejde ve čtvrtek dopoledne. "Poděkuji jí za šest let spolupráce, budeme hledat cesty, jak dál pokračovat," uvedl. Na některé věci chce navázat, další dělat jinak, dodal. "Tak je tomu vždy, když se mění vedení. Naše náplň je dána zákonem, nevymýšlíme si naši působnost," řekl.

Cítím se výborně

Nový ombudsman uvedl, že nijak nezakrývá svůj vyšší věk. Věděli o něm však i poslanci při výběru ombudsmana, dodal. "Budu to dělat tak, jak budu schopen. Pokud by ten věk tomu bránil, tak samozřejmě nebudu lpět na funkci více, než je nezbytné. Ale zatím se cítím výborně, stále publikuji. V této chvíli věk není překážkou, abych mohl pomáhat jako dosud," řekl.

Opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN výsledek volby kritizovali. Spolek Milion chvilek uspořádá v neděli 1. března v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci. Protesty budou i v krajských městech. Křeček působil jako zástupce Šabatové a měl s ní dlouhodobé názorové neshody.

Křeček byl soudním čekatelem, začátkem 70. let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem, byl poslancem České národní rady, členem zastupitelstva Prahy 2 a v letech 1998 až 2013 poslancem. Od dubna 2013 do prosince 2019 byl zástupcem ombudsmanky, Zeman loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby ve funkci pokračoval. Kandidátem na ombudsmana byl už poté, co koncem roku 2013 z postu odešel Varvařovský.

Video: Horváthová: Když Křeček mluví o právu většiny, je to truc

Vyspělost každé společnosti se pozná podle toho, jak se chová ke slabým a bezbranným, kritizuje Jana Horváthová z Muzea romské kultury. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy