Zastavme rozpad demokracie, rouška není náhubek. Milion chvilek byl znovu v ulicích

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 9. 6. 2020 20:28
Poprvé od skončení nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii se sešli příznivci Milionu chvilek pro demokracii, aby protestovali proti některým krokům vlády. Hlavní akce se konala na pražském Staroměstském náměstí, ale lidé demonstrovali na mnoha dalších místech po celé zemi.
Záznam z demonstrace v Praze. | Video: DVTV

Hned první pohled na úterní odpolední pražské Staroměstské náměstí, kde se sešli příznivci Milionu chvilek pro demokracii, naznačil, že mnohé je jinak než při dřívějších protestech tohoto spolku. Kvůli možným zdravotním rizikům měli mnozí protestující na ústech roušky a organizátoři všechny nabádali, aby se pokoušeli udržovat mezi sebou rozestupy.

Když redaktor Aktuálně.cz mluvil s lidmi, kteří přišli na demonstraci, narazil i na řadu lidí z regionů, kteří přijížděli jak z Moravy, tak z Čech. Na otázku, proč přijeli, často zmiňovali premiéra Andreje Babiše, který podle protestujících lže a je kvůli svému vztahu k Agrofertu ve střetu zájmů. "Nechceme, aby nám vládli komunisté," přidala další důvod například paní Petra, která přijela z Trutnova se svou dcerou Beátou. 

Jak je už na protestech Milionu chvilek pro demokracii obvyklé, ještě před začátkem zní z reproduktorů slova prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, která čte dnes už zesnulý herec Radovan Lukavský, a na velkoplošné obrazovce běží Masarykovy fotografie.

"Milí a vzácní přátelé, díky, že jste přišli sem na Staromák! Děkuju! A pojďme poděkovat také všem občanům, kteří se dnes ze stejného důvodu sešli na 167 místech po celé naší republice. Díky!" začal setkání předseda spolku Mikuláš Minář, se kterým byl na pódiu také místopředseda Benjamin Roll. Oba nejdříve kritizovali vládu za to, že několikrát změnila postoj k tomu, zda je či není možné uspořádat demonstraci s více než pěti stovkami lidí.

Minář s Rollem vzpomněli úterní oznámení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, že se rozhodl navzdory kritice prezidenta Miloše Zemana či zástupců Číny letět na návštěvu Tchaj-wanu. "Pojďme nyní společně poděkovat potleskem předsedovi Senátu," vyzval přítomné Roll a Staroměstským náměstím se rozezněl dlouhý potlesk.

Z jejich dalších slov bylo patrné, že nadále zůstávají velmi kritičtí k tomu, jakým způsobem vláda zemi spravuje a jak si počíná premiér Andrej Babiš. Jak už o den dříve v DVTV avizoval Mikuláš Minář, spolku se nelíbí některé věci, které vláda v době koronaviru udělala. "Dosavadní vládní pomoc je naprosto nedostatečná, pomalá a byrokraticky složitá, což považujeme za zločin," řekl v DVTV Minář, který se opřel i do toho, jakým způsobem stát vybíral firmy, od kterých nakupoval ochranné pomůcky. 

"Docházelo tady k naprosto netransparentním a nehospodárným veřejným zakázkám v miliardových objemech pro firmy bez nákladů, bez zaměstnanců a v exekucích nebo pro firmy hlavního sponzora hnutí ANO," stěžoval si dál Minář, podle kterého se vládnoucí ANO snaží "ochočit" veřejnoprávní média a stát nadále toleruje střet zájmů u šéfa ANO a premiéra Andreje Babiše.

Vláda poškozuje naši zemi, tvrdí spolek

O velmi kritickém postoji Mináře a dalších představitelů spolku svědčí i slova, která spolek publikoval na svých stránkách jako pozvánku na demonstrace. 

"Nalijme si čistého vína. Tato vláda poškozuje naši zemi. Tato vláda poškozuje miliony lidí. Je třeba se proti tomu důrazně ozvat. Andrej Babiš a jeho vláda kašlou na lidi. Hrabou jen pod sebe. Starají se jen o své vlastní zájmy," píše spolek mimo jiné v prohlášení, v němž není o činnosti vlády v době koronaviru žádná pozitivní zmínka. Naopak na letácích je dotaz: "Vy ještě nemáte dost? Tato vláda poškozuje miliony lidí. Situace je vážná!"

Kromě Mináře a Rolla se objevilo u mikrofonu několik dalších vystupujících. Například operní zpěvačka Dagmar Pecková, soukromý zemědělec Daniel Pitek či lékař Michal Šotola. Členka spolku Veronika Vendlová pro změnu popisovala, jak aktivní jsou lidé v regionech.

"Občanská společnost ukázala v době koronaviru něco úžasného. Dala najevo, že když stát selhává, lidé si pomohou sami. Rozjeli jsme projekt Mapa pomoci, který vizualizoval nabídku a poptávku po celé zemi. Propojil tak ty, kteří potřebovali pomoci, s těmi, kteří pomoc nabízeli. Všichni jsme spojili síly a snažili se pomáhat," sdělila mimo jiné Vendlová. 

Minář kritizoval opozici a volal lidi k volbám

Podstatou úterního protestu Milionu chvilek pro demokracii byla slova, která pronesl Mikuláš Minář v závěru celé akce. Minář vyzval lidi, aby oslovili známé a udělali maximum pro to, aby k podzimním volbám do Poslanecké sněmovny a Senátu přišlo co nejvíce lidí. Minář zároveň poprvé kritizoval opoziční strany z tzv. demokratického bloku, tedy ODS, Piráty, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

"Nalijme si čistého vína. Bude hůř. Doba, která se blíží, nebude jednoduchá. Čekají nás ekonomické problémy, čeká nás sucho. A čeká náš pokračující utahování šroubů. Premiér Babiš zneužívá svou obrovskou moc, omezuje naše práva, dosazuje své lidi, kam to jde, a privatizuje si státní správu. Naše peníze potečou k velkým rybám, malí lidé, obyčejní lidé, budou mít smůlu," začal Minář svůj závěrečný proslov s tím, že Milion chvilek uspořádal dvacet velkých a tisíce malých akcí s účastí statisíců lidí.

"Bylo to všechno vůbec k něčemu? Bylo to nesmírně důležité, protože jsme společně pojmenovali hlasitě problémy a přitáhli k nim pozornost nejen českou, ale párkrát celého světa. Bylo to, a je to, strašně důležité," prohlásil Minář a mluvil o tom, kolik lidí se do protestů zapojilo, kolikrát vláda kvůli protestům ustoupila z některých plánů a čemu protesty podle Mináře zabránily.

"Zároveň je ale třeba si přiznat, že toto všechno nestačí. Je to nesmírně důležité, ale nestačí probudit obrovskou moc a volat po změně. Je také třeba, aby někdo tuto energii uchopil a přetavil v reálné výsledky," uvedl Minář, podle kterého musí politické strany - především ty opoziční - nabídnout řešení nynější situace. "A teď se na mě nezlobte, že to řeknu naplno. Ale zatím žádná sláva," podotkl.

"Do voleb zbývá 500 dní a je nejvyšší čas, aby opoziční strany ukázaly, že se s nimi dá počítat. Já bych chtěl slyšet silnou a věrohodnou vizi, já bych chtěl vidět nové lidi a osobnosti v politice, já bych chtěl cítit zájem o problémy fakt všech lidí, a to i těch, kteří volili ANO. A já bych chtěl konečně vidět odvahu spolupracovat a spojit síly za velkým cílem, který nás všechny přesahuje. To bych chtěl vidět," konstatoval Minář.

Neseďte u piva, běžte volit

Zároveň požadoval po lidech, aby neseděli například u piva, ale v září obešli všechny své přátele a zvýšili tak účast z 15 na 20 procent u senátních voleb a z 35 na 40 procent u krajských voleb. "Pět rozhodujících procent, to je 350 tisíc nových lidí ve volbách. Dáme to?" ptal se demonstrantů s tím, že toto je začátek, po kterém by měla následovat změna poměrů ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021.

Minář slíbil, že udělá maximum pro to, aby před těmito volbami spojil statisíce lidí a lidé volili stranu, která je jim nejbližší. "Pokud se v tomto úsilí spojí milion lidí, občanská společnost, a zároveň pokud tady bude silná alternativa, tak budeme na podzim příštího roku společně slavit vítězství," oznamoval Minář, který řekl, že se za týden sejde s lídry opozičních stran, abych od nich slyšel, co strany chystají a jak jim je v tom možné pomoci.

Protestovala i další města

Kromě Prahy se demonstrovalo na mnoha dalších místech. Kdo souhlasil s kritikou Milionu chvilek pro demokracii, mohl se přidat a ujmout se organizování protestu v regionech. Mapa protestů ukazuje, že lidé se scházeli doslova po celé zemi. 

V Brně demonstranti zaplnili velkou část náměstí Svobody. Pořadatelé jim páskami vymezili prostranství před pódiem a vyznačili na dlažbě rozestupy. Lidé ale stáli i za páskami. Mnozí přišli s transparenty, hesla kritizovala premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho vládu. "Ano, bez vás nám bude líp," stálo na jednom z transparentů v narážce na volební heslo ANO "ANO, bude líp".

Řečníci v úvodu kritizovali vládu za nekonzistentní rozhodování a vyjadřování v době šíření koronaviru. "Premiér pod rouškou této koronavirové krize skrývá své machinace," řekl v Ostravě moravskoslezský koordinátor Milionu chvilek Luděk Bajgar. Lidem chtěl také připomenout, že je na podzim čekají krajské a senátní volby. Výzvy k účasti ve volbách a odmítnutí hnutí ANO zazněly rovněž v Olomouci nebo Karlových Varech.

Kvůli různým omezením nebylo ze začátku vůbec jasné, zda se demonstrace na Staroměstském náměstí uskuteční. Zatímco ministr vnitra Jan Hamáček tvrdil, že není možné demonstraci početně omezovat, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch naopak upozorňoval, že lidé by neměli tvořit větší skupinu než o pěti stovkách lidí. Dokonce vyzýval organizátory, ať demonstraci odsunou na pozdější termín.

"Chceme splnit bezpečnostní minimum, ale zároveň není možné, aby nám někdo říkal, ať to odložíme o tři týdny, tři měsíce, půlrok nebo kdoví o kolik," reagoval na slova ministra Minář.

Ministr Vojtěch však v úterý odpoledne oznámil, že se vládní omezení veřejných akcí na maximálně 500 osob kvůli riziku nákazy covidem-19 od úterních 15:00 výslovně nevztahuje na demonstrace podle shromažďovacího zákona. Tedy přidal se ke stanovisku, které dříve uvedl ministr Hamáček.

Vojtěch uvedl, že prioritou kabinetu je chránit zdraví občanů, ale vláda demonstrace nikdy nezakázala. "Abychom předešli pochybnostem, přicházíme s výjimkou ze zákazu akcí nad 500 osob pro shromáždění konaná podle zákona o právu shromažďovacím," napsal ministr na Twitteru.

Babiš: Já s protestem problém nemám

Premiér Andrej Babiš, proti kterému jsou protesty především namířené, uvedl, že zrušení omezení ohledně počtu demonstrujících uvítal. Na vládě se prý přimlouval za to, aby demonstrace mohly mít více než 500 lidí. "Říkal jsem, že jsme jim měli dát výjimku, a ne limitovat to 500 účastníky, aby z toho zase nebyl nějaký problém. Já s tím problém nemám," řekl Babiš, který se v minulosti odmítl setkat s Mikulášem Minářem.

"Lidé mají právo protestovat. Dosavadní protesty ale byly založeny na nepravdivých informacích, nepředpokládám, že se to změní," dodal Babiš.

Když se loni v červnu rozhodl svolat demonstraci proti vládě, přišlo na pražskou Letenskou pláň kolem 250 tisíc lidí - nejvíce od legendárních protestů v roce 1989. Teprve budoucnost ukáže, jestli se Milion chvilek ještě někdy k tomuto číslu vůbec přiblíží nebo jestli ho třeba někdy překročí.

Na demonstraci budeme dodržovat bezpečnostní opatření, víc než 500 lidí tam nepustíme, nechceme dát vládě munici, ale říct, co dělá špatně, říká Minář | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy