Od Domažlic po Opavu. V menších českých městech lidé protestovali proti Babišovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2019 21:26
V mnoha menších městech Česka se dnes v podvečer sešly desítky až stovky lidí na demonstracích za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). V úterý večer se lidé znovu sejdou v Praze, ve čtvrtek se demonstrace přesunou do 13 krajských měst. Protestní akce svolal spolek Milion chvilek, dnes se podle organizátorů mělo zapojit více než 200 měst a obcí. Demonstrace byly poklidné, zpívaly se i koledy.
Na předvánoční demonstraci proti Babišovi v Domažlicích promluvila i Jana Filipová, žena, jež se úspěšně s premiérem soudila.
Na předvánoční demonstraci proti Babišovi v Domažlicích promluvila i Jana Filipová, žena, jež se úspěšně s premiérem soudila. | Foto: ČTK

Asi 100 až 150 lidí bylo podle pořadatelů v Domažlicích. Lidé nejen poslouchali řečníky, ale také s nimi diskutovali. K většímu zapojení do politiky, veřejného života a k zájmu o veřejné dění vyzvala účastníky Jana Filipová z Kolovče.

Žena Babiše žalovala kvůli výroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal. Podle nepravomocného rozhodnutí soudu se jí má premiér omluvit za své výroky o tom, že byli demonstranti na loňských protestech proti vládě zaplacení. Na odvolací jednání se stále čeká.

"Dnes jsem mluvila pro inspiraci, aby se lidé zajímali o politiku, aby se do ní nebáli vstupovat, aby přestali politiku považovat za sprosté slovo. Týká se nás všech od narození po hrob," řekla Filipová ČTK. Nabádala lidi, aby se aktivně zajímali o dění ve svých obcích i krajích, aby komunikovali se svými poslanci. Chce, aby lidé přestali být lhostejní, vyzvala je také k tomu, aby chodili k volbám a agitovali za vyšší volební účast i všude ve svém okolí. "Dokud politické strany a politické spektrum nezměníme odspodu, budeme se pořád točit v kruhu," míní.

Více než 100 lidí se v pondělí večer sešlo na Horním náměstí v Opavě na protestní akci za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). Organizátoři z neformálního sdružení občanů Opavska Milion chvilek Opava vyzvali regionální politiky z hnutí ANO, aby se podle svých možností uvnitř hnutí zasadili o změnu ve funkci premiéra. Demonstrace se dnes konají po celé zemi s výjimkou Prahy a krajských měst.

Jakub Janeček za organizátory opavské demonstrace mimo jiné řekl, že obrovský střet zájmů a opětovné trestní stíhání Andreje Babiše výrazně poškozují obraz České republiky v zahraničí a také devastují domácí politickou kulturu. "Další setrvání Andreje Babiše na postu premiéra odporuje zásadám elementární lidské slušnosti. Respektujeme hnutí ANO jako vítěze voleb, věříme zároveň, že v jeho řadách je mnoho slušných a schopných lidí a odborníků, z nichž je možno demokratickou diskuzí vygenerovat osobu způsobilou k výkonu funkce premiéra," řekl Janeček.

Opavští demonstranti měli transparenty jako "Kdo zlu neodporuje, je jeho součástí" nebo "Zemane, Babiši, vládo, v Opavě nejsme stádo". Do proslovů znělo vyzvánění zvonku z vánoční zvoničky. Organizátoři vyzvali lidi k účasti na chystané čtvrteční demonstraci v Ostravě. 

Demonstrace na náměstí v Opavě před místní radnicí.
Demonstrace na náměstí v Opavě před místní radnicí. | Foto: ČTK

V Přerově došlo ke kuriózní situaci, kdy se demonstrace proti premiérovi konala na stejném místě jako vánoční akce pro děti pořádaná za generální podpory někdejší Babišovy skupiny Agrofert.

V Přerově se demonstrace uskutečnila od 17:00 na náměstí Přerovského povstání. O hodinu dříve začala na stejném místě akce s názvem Andělské vánoce s multimediálním kamionem, kterou zaštiťovala právě skupina Agrofert a řada dalších firem spadajících do tohoto holdingu. Zhruba o dvě desítky metrů dál se sešlo odhadem pět desítek demonstrantů, jejich proslov však kvůli vánoční akci téměř nebylo slyšet.

V Prostějově se protest odehrála v 18:00 na náměstí E. Husserla pod sochou Jiřího Wolkera. Podle odhadu ČTK se tam sešla zhruba stovka lidí, s sebou měli transparenty, české vlajky i vlajku Evropské unie. Ke slovu se dostala zhruba desítka lidí, shromáždění ukončila po hodině státní hymna.

Demonstrovalo se i ve Šternberku na Olomoucku na Hlavním náměstí, kam dorazilo sedm desítek protestujících. "Ve Šternberku jsme začali hned od prvních akcí, které začaly na jaře v letošním roce. Když je to vyhlášeno, scházíme se pravidelně a soustavně," řekl pořadatel Michal Kalhous. Demonstrace byla dnes nahlášena také v Jeseníku, a to na Masarykově náměstí.

Lidé v Táboře skandovali větu "Je to zloděj", jeden muž držel poutač s nápisem Odmítám vás s portrétem premiéra, jiný nápis Demisi. Promluvili učitel Jiří Kálal, překladatel Ladislav Nagy, ekolog Jan Piňos či starokatolický kněz Alois Sassmann. 

V Děčíně v Ústeckém kraji zas lidé vyjádřili i svou nespokojenost se současným děčínským primátorem Jaroslavem Hroudou (ANO). Na akci ivystoupil mimo jiné regionální politik Leo Steiner, který v minulosti upozornil na machinace v ROP Severozápad. Účastníci protestu měli s sebou transparenty a několik hesel křídami namalovali na Husově náměstí na zem.

Transparenty vyjadřující nespokojenost s premiérem Andrejem Babišem měli lidé také na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Podle informací z webu Milion chvilek se do protestu zapojili lidé i v Lovosicích, Úštěku a či Račicích.

Kolem sedmi desítek lidí se dnes sešlo před Regionálním muzeem v Chrudimi na protestní akci za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO), kterou svolal spolek Milion chvilek. Po přečtení prohlášení spolku vystoupilo několik řečníků, kteří uvedli, že stav demokracie v Česku se horší. V Chrudimi se letos konalo již osm podobných demonstrací, a i když premiér stále stojí v čele vlády, organizátory to nefrustruje, řekl ČTK svolavatel akce Petr Bajgar. "Je mi to docela jasné, protože Babiš bojuje o život. Ve chvíli, kdy přijde o svůj premiérský úřad, jeho firmy mohou zkrachovat. Proto bude lhát," uvedl Bajgar.

V Pardubickém kraji byly v pondělí podobné akce svolané i v dalších městech. Kromě Chrudimi to byla například Litomyšl, Česká Třebová, Svitavy, Polička, Ústí nad Orlicí nebo Žamberk. V Pardubicích se demonstrace uskuteční ve čtvrtek.

Více než stovka lidí potestovala také v Kroměříži za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). Šlo o jednu z akcí, kterou na dnešek v menších městech v republice svolal spolek Milion chvilek. Lidé všech věkových kategorií se nejdříve v Kroměříži sešli na Masarykově náměstí u Justiční akademie, poté šli průvodem centrem města na Velké náměstí. "Byl jsem politicky aktivní před revolucí. Pak jsem si říkal, že volby stačí a najednou po 30 letech jsem zjistil, že ne, protože k moci se dostávají lidi, které bychom si tam nepřáli, ať už je to estébák nebo korupčník," řekl dnes ČTK pořadatel akce Viktor Daněk.

Ve Zlínském kraji pořadatelé avizovali protestní akce také v Luhačovicích, Holešově, Valašských Kloboukách, Valašském Meziříčí nebo Rožnově pod Radhoštěm.

Desítky lidí volaly rovněž na náměstí v Turnově po demisi premiéra Andreje Babiše. Vláda by měla řešit problémy země, nikoli problémy premiéra, zaznělo mimo jiné v jednom z projevů. Lidé se sešli také například v České Lípě, Semilech, Hrádku nad Nisou, Hejnicích, Jablonném v Podještědí, Jilemnici nebo Lomnici nad Popelkou.

"Chceme, aby Andrej Babiš vrátil peníze, které mu nepatří. Je třeba ihned zastavit vládní zakázky, daňové úlevy a další dotace pro Agrofert. Státní správa tu má být pro občany, ne pro premiérovy kšefty. Andrej Babiš musí vrátit, co mu nepatří a přestat si brát nás občany za své rukojmí. Česká republika není jeho firma," řekl ve svém vystoupení jeden z organizátorů dnešní akce v Turnově, student Daniel Havlík.

Výzvy k demisi dnes zazněly na demonstracích proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) i ve středočeských městech. Demonstrovalo se například v Berouně, kde se sešlo asi 200 lidí. V Čelákovicích u Prahy bylo účastníků kolem 40. Demonstrace jsou hlášené i na dalších místech regionu.

Na akci v Berouně promluvili mimo jiné politolog Vratislav Doubek nebo ředitel Transparency International David Ondráčka. Řečníci v Čelákovicích připomínali myšlenky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka o demokracii. V rukou drželi transparenty vyzývající premiéra k odstoupení, k vidění byl třeba i poutač s nápisem "Ježíšku, prosím o svědomí a páteř pro Bureše".

V Královéhradeckém kraji dnes protestovaly proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) stovky lidí. Demonstrace se konaly na více než 15 místech, například v Rychnově nad Kněžnou, Náchodě, Jičíně nebo Trutnově. ČTK to zjistila od policie a pořadatelů. Protestní akce za odstoupení premiéra, které svolal spolek Milion chvilek, dnes byly s výjimkou Prahy a krajských měst po celé ČR.

Pořadatelé ale místy uvedli vyšší účast. Třeba podle Tadeáše Zýky, který se podílel na organizaci demonstrace v jednatřicetitisícovém Trutnově, dorazilo okolo 150 lidí. Bylo možné zahlédnout transparenty s nápisy: "Nepeču cukroví, demonstruji" nebo "Požaduji vystoupení ČR z Agrofertu".

Také v jednadvacetitisícovém Náchodě se na Masarykově náměstí sešlo několik desítek lidí. "Přišlo okolo stovky lidí. Přečetli jsme prohlášení Milionu chvilek, vystoupili asi tři lidé. Bylo to poklidné," řekl ČTK koordinátor protestu v Náchodě Rudolf Rousek. V Náchodě se dav vydal po pěší zóně ke křižovatce Itálie.

Organizátoři dnešních demonstrací za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) na Vysočině vyčítali nejednotnost pravicovým politickým stranám. Podle Jiřího Doležala, který protesty organizuje ve Velkém Meziříčí na Žďársku, je neschopnost opozičních stran domluvit se důvodem, proč někteří lidé dali ve volbách hlas Babišovi. Ve Velkém Meziříčí se protestu účastnilo několik desítek lidí.

V Třebíči jich přišla demonstrovat víc než stovka. Podle organizátorky Anny Kohoutové je to v době adventu úspěch, i když předchozí třebíčské protesty měly účast i 300 lidí. V Třebíči dnes zazněly hlavní požadavky, které spolek Milion chvilek, jenž protesty svolává, má. Kromě Babišovy demise je to konec vyplácení veřejných peněz pro Agrofert a vrácení peněz, které podle spolku Babišovi a jeho firmám nepatří.

Spolek Milion chvilek a jeho příznivci řadu měsíců požadují na demonstracích i formou petic demisi premiéra či zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Uvádějí také, že hájí nezávislost justice i médií. Tvrdí, že Česko nemá mít v čele vlády politika, který je ve střetu zájmů a je trestně stíhaný kvůli kauze Čapí hnízdo. Babiš respektuje právo lidí demonstrovat, odstoupit ale nehodlá. Všechna obvinění odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy