Miliardář Bakala veze think-tank z USA. Aspen Institute

Tereza Šídlová
13. 3. 2011 5:15
Aspen Institute potvrdil svůj zájem. Stojí za ním i ex-ministryně USA Albrightová
Finančník Bakala chce přivést myšlenkové know-how z USA
Finančník Bakala chce přivést myšlenkové know-how z USA | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Do Česka míří první think-tank z USA. Jeho rozjezd má zaplatit finančník Zdeněk Bakala.

Svou pobočku by za podpory českého miliardáře měl v Praze už na jaře začít budovat Aspen Institute, v jehož správní radě sedí dvě bývalé ministryně zahraničí USA, Madeleine Albrightová a Condoleeza Riceová.

"Náš velmi vážný zájem mít v Praze pobočku se hýbe kupředu," napsal v e-mailu pro Aktuálně.cz Elliot F. Gerson, viceprezident Aspen Institute.

Ze schůzek s Čechy, kteří působení amerického think-tanku v Česku podporují, prý Gerson odchází "opatrně optimistický".

Think-tanky jsou výzkumné instituce, které se zabývají politikou a poskytují myšlenkové zázemí většinou přímo politickým stranám nebo pro veřejnou diskuzi. 

Směr Havel

Podle zdrojů, kteří se kolem příprav otevření think-tankové filiálky pohybují, vzal plán za svůj právě Zdeněk Bakala. Má rozjezd podpořit finančně. Bakala už dříve bez podrobností uvedl, že by rád v Česku takovou instituci uvedl.

"V tuto chvíli bohužel nejsou v této věci ke zveřejnění žádné informace," reagoval na dotaz ohledně podpory otevření Aspen Institute v Praze mediální zástupce Zdeněk Bakaly Pavel Kočiš.

Už letos na jaře by prý měla v Praze začít fungovat přípravná kancelář v sídle instituce Prague Security Studies Institute, kterou vede blízký spolupracovník exprezidenta Václava Havla Oldřich Černý.

"Nabídli jsme logistickou pomoc do začátku, kdybych to řekl anglicky tzv. ,office space'. Zatím nás o užívání tohoto prostoru oficiálně nepožádali," řekl Oldřich Černý.

Centrála think-tanku Aspen Institute, který se profiluje jako nestranický, sídlí ve Washingtonu. Pobočky má ale například i v Německu nebo v rumunské Bukurešti.

Schwarzenbergovo úsilí

Za otevření takové instituce z USA v Praze loni lobboval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se slovy, že tady potřebujeme diskuzi s "širším nadhledem než od Bílých Karpat po Šumavu".

Nicméně ministerstvo zahraničí se na samotném projektu finančně podílet nemá. "Má se jednat o nezávislý nadační institut, který by ani finanční podporu ze státního rozpočtu nepřijal," uvedl mluvčí úřadu Vít Kolář.

Čeští diplomaté tak zřejmě mají dojednávání mezinárodní spolupráce na úrovni think-tanků jen jako svého "koníčka". Za celou věcí totiž od začátku stojí také bývalý velvyslanec v USA, dnes ambasador v Moskvě Petr Kolář. I on potvrdil, že záležitost, o níž se v českém veřejném životě mluví roky, směřuje do cílové rovinky.

"Vypadá to velice nadějně. Není to už jen chiméra, začíná se rýsovat možnost mít tady Aspen Institute," řekl Aktuálně.cz jeden z nejvlivnějších českých diplomatů. Podle něj se ale na česko-americké ose chystají i jiné, obdobně zaměřené projekty.

O přípravách se mluví i na americké ambasádě, kam nedávno po téměř dvou letech nastoupil nový velvyslanec, blízký spolupracovník amerického prezidenta Baracka Obamy Norman Eisen.

"O podpoře otevření pobočky amerického think-tanku v Praze se diskutuje," vzkázal Aktuálně.cz mluvčí americké ambasády Paul Oglesby. 

Hledá se nezávislost

Americké think-tanky bývají v USA navázány na politické strany, většinou poskytují analýzy a myšlenky blízké ať už Demokratické straně, nebo republikánům.

Za vznik think-tanku lobboval v USA i ministr zahraničí
Za vznik think-tanku lobboval v USA i ministr zahraničí | Foto: Ludvík Hradilek

Aspen Institute se profiluje jako nezávislý think-tank.

Spojená s ním je bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, která vedla diplomacii v demokratické administrativě prezidenta Billa Clintona. Albrightová má kořeny v Česku, její otec byl československý diplomat. Po emigraci do USA vyučoval politologii a mezinárodní studia na univerzitě v Denveru.

Tam profesor Korbel k diplomacii nasměřoval tehdy ještě studentku Condoleezu Riceovou. Ta se později vydala ve stopách dcery svého oblíbeného pedagoga. Byla ministryní zahraničí ve vládě republikánského prezidenta George W. Bushem.

Se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem Riceová prosazovala umístění amerického radaru v Brdech.

Snahy o přivedení výzkumného know-how z USA do Česka jsou dlouholeté. V nedávné minulosti o ní mluvil například bývalý kandidát na prezidenta Jan Švejnar.

V Česku má svůj think-tank ODS, jmenuje se CEVRO. Kandidát na šéfa ČSSD Bohuslav Sobotka nedávno oznámil, že chystá spuštění obdobné instituce s názvem Cesta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy