Sobotka napodobuje Klause, spoluzakládá Think-tank

Domácí Domácí
6. 1. 2011 15:41
Institut CESTA má být protiváhou neoliberálním a pravicovým projektům
Spokojený dočasný šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Spokojený dočasný šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | Foto: Jan Langer

Praha - Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se tak trochu snaží vydat cestou prezidenta a někdejšího šéfa ODS Václava Klause.

Patří totiž do přípravného výboru, který zakládá středolevicový institut CESTA. Ten bude prezentovat odborné názory na systémové řešení hlavních politických a ekonomických problémů ČR.

"Think-tank má být protiváhou skupině dlouhodobě etablovaných neoliberálních a pravicových projektů, kterou tvoří CEP, CEVRO a Liberální institut," uvedl ve společném prohlášení přípravný výbor složený - kromě Bohuslava Sobotky - z politologů Jiřího Pehe a Víta Klepárníka.

"Otcem" zakladatelem CEPu, tedy konkurenčního projektu institutu CESTA, byl v roce 1998 Václav Klaus.

"Cílem think-tanku není dělat praktickou politiku či sloužit konkrétním politickým stranám. Ale chceme se snažit aktivně ovlivňovat veřejný prostor. Proto budeme stát i o účast reprezentantů různých politických proudů, včetně zelených, liberálů či křesťanských demokratů," uvedl Bohuslav Sobotka.

Přijdou další experti

Podle výboru bude institut pořádat veřejné debaty, kolokvia, vydávat studie a odborné publikace, a tak formulovat a prezentovat odborné názory na systémová řešení hlavních politických a ekonomických problémů České republiky.

Členy poradního výboru budou vysokoškolští pedagogové Pavel Barša, Václav Bělohradský, Jan Keller a Tereza Stöckelová, zakladatelé však uvedli, že jednají s dalšími tuzemskými i zahraničními experty.

První veřejná debata je plánována na druhou polovinu ledna a tématem bude redefinice sociálního státu v měnících se makroekonomických podmínkách. Svoji účast na ní předběžně přislíbili Jacques Rupnik, Tereza Stöckelová a Pavel Mertlík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy