Praha - Politický projekt miliardáře Andreje Babiše nabyl dalších konkrétních podob. Na ustavujícím sněmu jeho hnutí ANO 2011 se nechal zvolit do jeho čela. Místopředsedy se pak stali Jaroslav Faltýnek - člen představenstva jeho společnosti Agrofert Holding - a Radka Maxová, jež dosud v hnutí zastávala pozici koordinátorky pro jihočeský kraj.
Babiš byl zvolen v prvním kole 73 hlasy z celkových 76 delegátů. On sám na tiskové konferenci uvedl, že se hlasování zdržel.
Členy vedení ANO 2011 se dále stal bývalý ředitel Lovochemie Richard Brabec, dnes hlavní personalista projektu, kandidát na senátora v Praze 8 a podnikatel v médiích Petr Binder, známý také jako „Poutník Hroch" a Pavel Kaška, koordinátor ANO 2011 pro Prahu.
Podle Brabce volba proběhla tajně, v případě volby místopředsedů a členů předsednictva se pak dá hovořit o napínavém souboji. „Nebylo to jednoznačné, probíhalo to dvě hodiny," uvedl. Nakonec z časové tísně sněm rozhodl, že místo osmičlenného vedení postačí jen šestičlenné.
Delegáti ustavujícího sněmu se rekrutovali z lidí, jež budují zázemí pro Babišovo hnutí v regionech. Kandidáty do vedení vybíral přípravný výbor hnutí.Nově zvolené předsednictvo hnutí následně potvrdilo jména všech sedmi kandidátů do Senátu.
Kromě již zmíněného Bidnera se o post v horní komoře parlamentu chce ucházet například šéf mladoboleslavského fotbalového klubu František Petrtýl nebo bývalá senátorka za SNK Václava Domšová.
Každý kandidát může počítat s jedním a půl milionem korun jako příspěvkem na kampaň.
Podle Babiše pak za úspěch považuje získání pěti mandátů. Senátní volby jsou ovšem pro hnutí zejména pomyslným lakmusovým papírkem, který má ukázat, jak si hnutí stojí. Hlavní ambicí je totiž uspět v příštích parlamentních volbách, které se uskuteční v řádném termínu v roce 2014.
Hnutí ANO 2011 pak podle svého místopředsedy Jaroslava Faltýnka má zázemí již v 71 okresech z celkových 74, v 60 pak disponuje dokonce i kancelářemi.