Sobota bude tropická, varují meteorologové. Večer však mohou přijít silné bouřky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 7. 2019 12:51
Český hydrometeorologický ústav varuje před sobotním vedrem. Teploty mohou ve stínu překročit 31 stupňů. Meteorologové doporučují omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Už v sobotu večer a v noci na neděli však mohou Čechy zasáhnout silné bouřky s nárazy větru až 70 kilometrů za hodinu a kroupami. Může při nich napršet kolem 30 litrů vody na metr čtvereční.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

V sobotu odpoledne teploty v Praze, na sever od metropole a na jižní Moravě překročí tropických 31 stupňů Celsia. Meteorologové vydali kvůli vysokým teplotám výstrahu hned pro šest krajů - Prahu, Středočeský, Liberecký, Ústecký, Zlínský a Jihomoravský. Platí až do sobotních 19 hodin.

"Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami," píší ve zveřejněné výstraze meteorologové.

Večer a v noci na neděli ale začne přes české území od západu postupovat studená fronta. Do Čech s sebou přinese silné bouřky, uvedli meteorologové. Varování před nimi platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a pro část Vysočiny.

Podle ČHMÚ se lokálně očekává přívalový déšť, proto se mohou rozvodnit malé toky. Nárazy větru mohou lámat větve. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky.

Teplé počasí bude v Česku pokračovat také v dalších dnech. Podle dlouhodobé předpovědi meteorologů se od neděle do čtvrtka teploty udrží v rozmezí 27 až 29 stupňů; v dalších třech dnech by měly vystoupit opět až na 31 stupňů.

Teplý vzduch z Afriky

Horké dny má před sebou i řada dalších evropských států. Počínaje tímto víkendem totiž dorazí vlna veder z Afriky. Horko by ale nemělo dosáhnout takové intenzity a délky jako na konci června, uvedla s odkazem na meteorology italská agentura ANSA. Vedra zasáhnou mimo jiné Francii, Německo, Rakousko, Británii, Nizozemsko, Španělsko, Itálii a Portugalsko.

Tlaková výše z Afriky se nad Středomořím a nad západní a střední Evropou začne šířit od neděle. Ten den mají teploty na severu a ve střední části Itálie dosáhnout až 35 stupňů. V následujících dnech to bude až o tři stupně více.

Od neděle se teplota začne zvyšovat ve Francii a na většině míst se tam do úterý vyšplhá na 35 stupňů. Ve středu a ve čtvrtek mohou teploměry na jihovýchodě země ukázat i 40 stupňů.

Odborníci varují, že horké počasí patrně přetrvá po zbytek léta. "Nynější dlouhodobá předpověď ukazuje, že Evropa bude do konce léta většinou zakoušet mimořádné vedro," řekl serveru Euronews klimatolog Michael Mann.

Animace: Pusťte si vývoj teplot v následujících dnech

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy