Do Česka se o víkendu vrátí tropy. Letní teploty však doprovodí přeháňky a bouřky

Domácí Domácí
18. 7. 2019 16:41
Počasí v Česku bude opět ovlivňovat oblast vyššího tlaku vzduchu. Ta v závěru týdne přinese letní teploty, které budou atakovat třicítku. Nejteplejším dnem bude sobota, kdy se teploty vyšplhají až ke 32 stupňů. Teplé počasí však od pátku do neděle doprovodí přeháňky a bouřky. Tropické teploty by pak měly vydržet i v dalších pracovních dnech, vyplývá z výhledu Českého meteorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Páteční ráno přinese podle meteorologů do západní poloviny Čech déšť, jinde se ale objeví jen ojediněle. Obloha bude zpočátku oblačná až zatažená. Během dne bude oblačno přibývat a místy se vyskytnou přeháňky nebo i bouřky. Večer bude oblačnost i srážky postupně ubývat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 23 až 27 stupni.

V sobotu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se objeví ojediněle přeháňky. Během odpoledne a večera bude opět přibývat oblačnost doprovázená přeháňkami nebo bouřkami. Rtuť teploměru vystoupá k 28 až 32 stupňům.

Neděle bude oblačná až polojasná, od západu se bude obloha zatahovat a vyskytnou se místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty se budou pohybovat mezi 26 a 32 stupni.

V pondělí bude polojasno až oblačno, v průběhu dne však bude oblačnosti ubývat. Na severovýchodě se mohou ještě objevit místy přeháňky. Na teploměru naměříme 26 až 30 stupňů.

Úterý bude polojasné až skoro jasné, jen přechodně může být oblačno. Denní teploty vystoupají k 27 až 31 stupni.

Další pracovní dny přinesou jasno až polojasnou oblohu.Teploty se budou i nadále pohybovat mezi 26 a 31 stupni.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy