Foto: Tak bude vypadat moderní škola. Podívejte se, jaké novinky míří mezi žáky

Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 1. 2020 6:40
Vyučování se mění raketovým tempem. Na první pohled to bylo tento týden patrné v Londýně, kde proběhl největší vzdělávací festival v Evropě - BETT 2020. Na místě byl i deník Aktuálně.cz, který se vzdělávání věnuje v projektu Chytré Česko. Nahlédněte do kulis festivalu, který patřil technologiím, právě ty jsou podle některých i řešením vzdělanostních nerovností ve světě. Více v dalších textech.

Ve vzdělávání panují propastné rozdíly, prohlásil v úvodním projevu Anthony Salcito, viceprezident Microsoftu pro celosvětové vzdělávání. A vzápětí představil plán, jak podle něj lze tyto propasti překlenout. Řešení je v moderních technologiích, tvrdí. Ty totiž umí nabídnout tu nejkvalitnější výuku všem studentům - bez rozdílu.

Právě kolem moderních technologií pro výuku se točila velká část Britské přehlídky vzdělávacích kurzů a technologií (BETT), která tento týden proběhla v Exhibition Center London nedaleko letiště London City. Vystavovalo na ní 140 zemí světa. 

Generální manažerka vzdělávací sekce Microsoftu Barbara Holzapfelová zmínila i další důležité výzvy současného školství, které ale také souvisí s technologickou proměnou světa: Učitelé musí být připraveni vzdělat generaci, která bude pracovat v době, kdy moderní technologie zcela změní svět. Mnohé staré pracovní pozice zaniknou a nové naopak vzniknou.

Generální manažerka vzdělávací sekce Microsoftu Barbara Holzapfelová
Generální manažerka vzdělávací sekce Microsoftu Barbara Holzapfelová | Foto: Zuzana Hronová

Firma na rozsáhlé výstavní ploše představila své nové technologie, které podle ní jednoduchým způsobem ulehčí učitelům po celém světě přípravu výuky a studentům usnadní učení. 

Díky aplikacím zdarma, cloudovým úložištím, přístupným kdekoliv a kdykoliv, překladači do šedesáti jazyků či čtečce pro dyslektiky by měly být jejich výukové nástroje přístupné skutečně všem, jak autoři demonstrovali na jedné z mnoha divadelních scén výstaviště. Tím chce Microsoft zmenšovat vzdělanostní propasti ve světě. Počítá i s připojením všech studentů po celém světě, začíná v Africe.

Hlavně pro ni také spolu se svým partnerem vyvinul jednoduchá komunitní vzdělávací centra. Lehce postavitelné a trvale udržitelné školy na solární energii. Uvnitř se nachází moderní technologie, ovšem spjaté s levnými, ale pro dané místo tradičními či potřebnými věcmi. Žáci se mohou učit o hudbě či zvuku pomocí klasických afrických bubínků napojených na počítače, nebo zkoumat kvalitu místní vody prostřednictvím jednoduché sondy v kádince s vodou, napojenou na laptop.

Joe Brazier, manažer pro průmyslová řešení ve vzdělávání, ukazuje, jak tato jednoduchá škola funguje
Joe Brazier, manažer pro průmyslová řešení ve vzdělávání, ukazuje, jak tato jednoduchá škola funguje | Foto: Zuzana Hronová

Škola podle Applu či Lega

Před zaplněnou Arénou, což je obrovský sál pro stovky lidí, kde se konají klíčové přednášky, přednesl své vize ve vzdělávání také Apple. Podle něj je nejdůležitější podněcovat kreativitu studentů. Když je látka podávána kreativně, studenti i malí žáčci se lépe zapojí, lépe přemýšlí a přicházejí na skvělé věci. K tomu firma nabízí řadu aplikací pro učitele, žáky i třídy. Apple se svými vzdělávacími aplikacemi zaměřuje také na potírání negramotnosti či mezer v matematice.

V Londýně se představil i další velký hráč na trhu vzdělávacích aplikací - Google. Prezentoval své nové Chromebooky, tedy notebooky s jejich operačním systémem Chrome OS a speciální aplikace pro studenty. Názorně pak ukázal, jak používat šest nástrojů Chromebooku, které nejen studentům a učitelům umožňují například nahrávat svou obrazovku počítače a svůj hlas, vytvářet kresby, poznámky, videa či hudbu.

Výstavní plocha Googlu.
Výstavní plocha Googlu. | Foto: Zuzana Hronová

Důležitý dílek do vzdělávací stavebnice přináší Lego. Dánové totiž myslí na podporu klíčových dovedností známých pod zkratkou STEAM. Tedy science, technology, engineering, art a mathematics. Představili tu i svou novinku Lego Spike, které se tyto dovednosti snaží u dětí rozvíjet sadou s programovatelným Hubem, motorky, senzory vzdálenosti, síly či barvy.

Velkou část aplikací, přístrojů a pomůcek si mohli návštěvníci festivalu vyzkoušet, ke všemu dostali instruktáž. Podrobnější proškolení učitelů probíhalo potom ve větším klidu ve speciálních malých třídách v patře výstavní haly.

Video: Podívejte se na reportáž Aktuálně.cz přímo z londýnské výstavní haly ExCeL

BETT 2020: Aktuálně.cz na největším evropském vzdělávacím festivalu | Video: Zuzana Hronová

BETT však nemá nadarmo v názvu "Show". Takže kromě přednášek a vzdělávacích kurzů tu lze najít hned několik divadelních pódií, na nichž se manažeři Microsoftu, Googlu, Applu a dalších velikánů mění v showmany, kteří dokáží bavit publikum a přetavit učení a učební pomůcky v zábavný pořad.

O kousek dál je slyšet nadšené výkřiky dětí: "Deset, devět, osm, sedm…" Moderátor je uvádí v improvizované malotřídce do varu a oni soutěží s další skupinkou žáků za mohutného povzbuzování svého dospělého doprovodu. I tak lze odprezentovat novinky ve světě interaktivních tabulí, jak právě ukazuje jednička na trhu, společnost Promethean.

Během putování nekonečnými výstavními prostory spatříte nápady a novinky celého světa. Potkáte tu bahrajnského ministra školství, saúdské manažery, školitelky ze Spojených arabských emirátů, odborníky na školství z Velké Británie, Francie, Norska, Španělska či Turecka. A nechybí samozřejmě ani japonští či korejští vystavovatelé a jejich převratné technické inovace.

Hala Exhibition Center London, zkrácení ExCeL, se na čtyři dny stala světovým centrem výuky.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy