Města: za led na chodnících nemůžeme

Vendula Křížová
8. 2. 2006 13:17
Česko - Déšť a teploty pod nulou vytvořily na mnoha místech nebezpečné náledí. Úrazové ambulance ošetřují více zraněných, problémy jsou i v dopravě.

Úrazové ambulance nemocnic ani záchranky ještě neznají přesné počty lidí, kteří dnes vyhledali jejich pomoc kvůli pádu na náledí. Z dílčích informací je ale jasné, že zraněných je oproti běžným dnům několikanásobně více.

"Za včerejší 24hodinovou službu jsme vyjížděli ke čtyřem úrazům, dnes jich máme za dopoledne šest," uvedla kolem jedenácté hodiny pracovnice dispečinku plzeňské záchranné služby.

Stejná situace je i v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. "Lidé k nám chodí od samého rána. Je jich násobně víc než třeba včera," řekla mluvčí infocentra nemocnice.

Pražská záchránná služba ošetřila do jedné hodiny odpoledne šedesát úrazů, z toho pětačtyřicet jich bylo prokazatelně způsobeno pádem. "Vévodily úrazy nohou, jako zlomeniny, pohmožděniny kotníků, u starších ročníků pak zlomeniny krčku. Na druhém místě statistiky figurují úrazy hlavy, dále úrazy rukou, zad a ostatní úrazy," uvedla mluvčí pražské záchranky Simona Cigánková.

Sanitky záchranné služby v Praze vyjížděly dnes k úrazům dvakrát častěji než v jiných zimních dnech.

Doktoři na úrazové ambulanci chirurgické kliniky královéhradecké fakultní nemocnice dopoledne žádný výrazný nárůst pacientů nezaznamenali. "Máme tu běžný provoz, zatím nic neobvyklého," tvrdil jeden z lékařů Tomáš Holeček.

K velkému množství zraněných, kteří si pádem na ledu způsobili zhmožděniny nebo zlomeniny končetin, od rána vyjížděli i záchranáři ve Středočeském kraji. Do dopoledních deseti hodin jich ošetřili dvacet.

Kdo se stará o nebezpečné chodníky?

Chodníky, které nepatří soukromému majiteli, mají na starosti obce, ve větších městech městské části. Ty si na úpravu chodníků často najímají soukromé firmy, které se o schůdnost starají. "Je to zodpovědnost každé městské části," říká mluvčí magistrátu města Ostravy Marie Václavková.

Pokud však chodník přiléhá k nemovitosti, která patří soukromému vlastníkovi, je za úklid sněhu odpovědný on, nájemce nebo pověřená odpovědná osoba. "Problém ovšem je, že město nemůže úklid na nikom vymáhat. Je to díra v zákoně," tvrdí mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Jaký je rozdíl mezi náledím a ledovkou čtěte ZDE.

Jediný, kdo může nezodpovědné majitele nemovitostí potrestat, je městská policie. "Můžeme takový přestupek proti vyhlášce pokutovat na místě. Ovšem jen pokud je na místě i zodpovědná osoba. Většinou ale takovou osobu neseženeme. V tom případě pak přestupek hlásíme na úřad," říkají policisté.

Náledí zpomaluje sanitky

Kvůli zledovatělým silnicím se dnes k cíli nedostalo několik sanitek. S hodinovým zpožděním dorazila sanitka ke čtyřiašedesátiletému muži v Lipencích u Prahy, který upadl z neznámých příčin do bezvědomí. Muž zemřel a příčinou smrti byl patrně akutní infarkt myokardu či mozková příhoda.

Podle lékaře je možné, ale nikoliv jisté, že pozdní příjezd sanity snížil šance pacienta na přežití. "Sanitka uvízla v kopci a k místu neštěstí nevede jiná přístupová cesta," uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

Záchranáři se nedostali v časovém limitu ani do Chlomku u Petrovic k ženě, která si po pádu na náledí zhmoždila páteř. Vůz
Asociace Samaritánů uvízl kilometr před cílem v kopci na zledovatělé cestě a o vyproštění požádal asistenční službu hasičů. Záchranáři mezitím ke zraněné doběhli pěšky, pak ji odnesli ve vakuové matraci k vozu a odvezli do nemocnice v pražské Krči. 

Náledí stálo také za velkým počtem dopravních nehod. Například při srážce dvou aut v Sojovicích v okrese Praha-východ šest lidí utrpělo lehká zranění. 

Udržet silnice sjízdné je pro silničáře těžké zejména v lokalitách, kde vozovka prochází chráněným územím. Na takových místech nesmí používat sůl, která je proti ledu nejúčinnější. "Musíme tam sypat inertním posypem, tedy většinou drtí. Jak je sníh a led na vozovce ujetý,  tak to ale rychle mizí," říkají silničáři.

 

Právě se děje

Další zprávy