Řeky jsou pod ledem. Přijdou povodně?

Adéla Vlachová
8. 2. 2006 11:01
Praha - V Česku je nyní podle odhadů vodohospodářů až 80 procent vodních toků stále pod ledem. Uvnitř: POČASÍ A DOPRAVA.

Nikdo přitom zatím nedokáže odhadnout, co se stane, až se výrazně oteplí.

"Na předpovědi, co uvolněné kusy ledu po oteplení způsobí, je zatím brzy," přitaká Zdeněk Zídek, ředitel vodohospodářského závodu Horní Vltava. "Měli jsme tu i horší situace, které dopadly dobře, ale i lepší, které skončily špatně. Vše záleží na tom, jak bude led odtávat."

Povodí Odry se na jarní tání velkých zásob sněhu v Beskydech a Jeseníkách připravilo postupným vypuštěním vody z většiny přehrad až na jejich minimální stav.

Odborníkům zatím nezbývá, než pečlivě sledovat situaci. "Stále uvolňujeme led na jezech, abychom s nimi byli schopni manipulovat," popisuje Václav Jirásek z Povodí Labe.

Teploty nad nulou mají v Česku vydržet podle předpovědi pouze pár dnů, od pátku by už na celém území mělo zase mrznout.

V Českých Budějovicích už letos kvůli zamrzlé Vltavě zaplavila odpadní voda výměníkovou stanici v horním areálu nemocnice.

Povodí Vltavy muselo led rozbít a snížit výšku vody. Podobná situace se ve výměníku opakuje vždy, když řeka zamrzne a začne se zvyšovat její hladina. Voda se nemůže dostat přes led a tlak ji začne hnát kanalizací nahoru.

Povodeň? Hodrometeorologové nevědí

Obecně podle meteorologů platí, že na průběh tání a povodní má vliv mnoho faktorů, především vývoj teplot vzduchu a srážek.
Většina velkých jarních povodní byla způsobena táním sněhu v kombinaci s intenzivním deštěm. Častou příčinou jarních povodní
je také to, že voda z tajícího sněhu se nemůže vsakovat do promrzlé země. To by se ale letos stát nemělo, protože v prosinci
nasněžilo na nepromrzlou půdu. Pod mohutnější sněhovou přikrývkou tak nyní země promrzlá není.

Zamrzly "nemrznoucí" toky

Vodohospodáři se shodují: letošní zima je co do počtu souvislých mrazivých dní extrém.

Na Labi se kvůli ledu zastavila od Mělníka lodní doprava, v minulých týdnech byl dokonce na řekách led i tam, kde za posledních čtyřicet let voda nikdy nezamrzla.

To je případ Ohře. Poprvé za dobu existence Nechranické přehrady zamrzla řeka v místě zimoviště vodních ptáků nad žateckým jezem. Ohře přitom totiž běžně zamrzá až u Loun.

Po zamrzlé Ohři se dokonce ještě o víkendu dalo bruslit z Karlových Varů až do Sokolova, což je přibližně dvacetikilometrový úsek. Několik desítek centimetrů silná ledová vrstva sem přilákala stovky bruslařů.

Bruslení na řece je nebezpečné

A bruslilo se nejen na Ohři.

Vodohospodáři přitom nestačili vydávat výstrahy, aby lidé na zamrzlé řeky nestoupali, protože led se pod nimi může kdykoli prolomit. I když mrzne.

"Pokud totiž voda pod ledem proudí, není led ve všech místech stejně silný. Manipulacemi na řece také kolísá její hladina. Jenže lidé jsou nenapravitelní," popisuje Václav Klečka, vedoucí vodohospodářského dispečinku na Povodí Ohře.

Hydrologové upozorňují na to, že současné deště mohou mírně zvedat hladiny řek a zvýšit jejich průtok. V důsledku toho by se mohl lámat led na dosud zamrzlých řekách.

Vodohospodáři teď doufají, že současná obleva jejich upozornění podpoří. Situaci na některých místech hlídá městská policie.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy