Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová ocenila obrat české politiky směrem k Evropě.
Uvedla to na tiskové konferenci po setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Podle ní změna přístupu umožní lepší spolupráci Česka s Berlínem.
"V budoucnosti se chceme aktivně podílet na formování Evropské unie. Nechceme stát stranou, ale sedět u jednacího stolu. Jako země ve středu Evropy chceme patřit ke státům, které jsou v jádru evropské integrace," uvedl premiér. Merkelová dodala, že Německo nedělí státy EU na důležité a nedůležité.
Merkelová uvítala rozhodnutí české vlády připojit se k fiskálnímu paktu. Ten je dohodou většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. Má přispět k větší stabilitě eurozóny v případě dalších hospodářských krizí. Český podpis bude mít symbolický charakter, opatření paktu by se na Česko měla podle vlády vztahovat až ve chvíli, kdy země zavede euro.
Vzájemné vztahy? Výborné
Vrcholní představitelé obou zemí ohodnotili česko-německé vztahy jako výborné. Hovořili spolu o spolupráci v oblasti vědy, dopravy i energetiky.
"Německo je pro nás klíčový investor a obchodní partner. Máme zájem na tom, aby se naše vztahy prohlubovaly," řekl Sobotka.
Merkelová a Sobotka se shodli také na tom, že je potřeba přistupovat jednotně k situaci na Ukrajině. "V otázce Ukrajiny je důležité postupovat koordinovaně. Je potřeba, aby Evropa mluvila jedním hlasem," prohlásil Sobotka.
Zatímco kancléřka však ve čtvrtek v německém parlamentu pohrozila Rusku ekonomickými sankcemi, Sobotka byl zdrženlivější.
"Česká republika nepatří mezi země, které volají po hospodářských sankcích. Při dnešním rozhovoru jsem kancléřce Merkelové připomněl, že pokud by došlo na hospodářské sankce, tak to bude znamenat negativní dopad nejen pro Rusko, ale také pro země, které exportují," řekl Sobotka.
Jako aktuální sankce vidí především omezení víz či zmrazení majetku některých představitelů Ruska. "To je téma pro diskusi, ale nemyslím si, že příští týden budeme na půdě evropské unie diskutovat o hospodářských sankcích," dodal český premiér.