"Medvědice musela zařízení systematicky ničit, až se obojek odepnul. Není vyloučeno, že k významnému poškození mohlo dojít i během medvědí říje nebo v souboji," uvedl zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.
Sledování naplánované na dva roky tak skončilo po půl roce. Získaná data ale podle Duľy jsou užitečná. "Medvědice je výjimečná z několika hledisek. Přináší nejen nové poznatky o prostorové aktivitě medvědů v Karpatech, ale také poukazuje na nedostatky, které v soužití s velkými šelmami potřebujeme nutně řešit," dodal.
Vědci data z obojku v letních měsících v terénu zpětně ověřovali. Díky tomu vědí, že převážnou část tohoto období trávila Ema vyhledáváním rostlinné potravy, kterou představovaly dozrávající maliny a ostružiny v zarůstajících plochách po dřívějších těžbách dřeva.
Medvědice v posledních třech měsících sledování způsobila dvě škody na nezabezpečených včelích úlech na slovenské i moravské straně pohoří.
Podle zoologů je každý jedinec unikátní a medvědice Ema je toho důkazem. "Díky jejímu telemetrickému sledování jsme se mohli přesvědčit, že zprvu málo plachá medvědice změnila vzorce chování a lidem se začala postupně spíše vyhýbat," řekl Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.
Pro území chráněné krajinné oblasti Beskydy zřídila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR telefonní číslo 731 568 413, na které je možné hlásit škody způsobené velkými šelmami, jako je medvěd, vlk a rys.
Medvědice, kterou vědci pojmenovali Ema, dostala sledovací obojek v dubnu při odchytu. Díky němu zoologové zjistili, že se stále pohybuje v horách na česko-slovenském pomezí.