Policie: Pedofil zůstal v Polsku. Do Česka se nedostane

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 2. 2014 16:35
Polská strana potvrdila, že pedofil nesmí opustit zemi
Mariusz Trynkiewicz (archivní foto).
Mariusz Trynkiewicz (archivní foto). | Foto: Aktuálně.cz

Varšava - Polský vrah čtyř dětí Mariusz Trynkiewicz, který byl nedávno propuštěn z vězení, zůstavá v Polsku a je pod kontrolou místní policie. V úterý to potvrdilo české policejní prezidium.

"Osoba má zákaz opustit Polsko a je pod neustálou kontrolou polských orgánů," uvedl mluvčí Jozef Bocán.

Česká policie již v pondělí popřela, že by polský pedofil mohl se změněnou identitou žít na území Česka.

Reagovala tak na spekulace polského serveru Fakt, který tvrdil, že se Trynkiewicz dostal v rámci mezinárodní policejní spolupráce do programu na ochranu svědků a po svém propuštění se uchýlil buď na Slovensko, nebo do České republiky.

"Nedokážu si představit, že by tato osoba splňovala zákonné podmínky ochrany na území České republiky. Je to nejen v rozporu se zájmy naší republiky, ale i s dalšími ustanoveními dohody," uvedl náměstek policejního prezidia Václav Kučera.

Tiskový mluvčí prezidia Jozef Bocán ubezpečil, že v případě zjištění informací o tom, že se na našem území pohybuje potencionálně nebezpečný člověk, přijme policie odpovídající opatření a veřejnost bude informovat.

Vrah opustil věznici ve městě Rzeszów minulý týden po čtvrtstoletí za mřížemi.

Slováci: U nás není

Tvrzení Faktu odmítli i polské úřady a slovenské úřady. Polská strana uvedla, že dokud soud nerozhodne o tom, zda bude Trynkiewicz propuštěn na svobodu, nebo umístěn do izolace, nesmí vrah opustit polské území. Místo jeho momentálního pobytu soud tají, o izolaci by měl rozhodnout začátkem března, uvedla Česká televize.

"Na sto procent tu není. Jsme v kontaktu s policejním přidělencem ve Varšavě a situaci monitorujeme," řekla serveru Sme.sk mluvčí slovenského policejního prezidia Andrea Dobiášová.

"Žije tam (za hranicemi) s novou identitou, falešným pasem, zaplaceným bytem, telefonem a měsíčním kapesným," uvedl Fakt. Trynkiewicz podle něj dostal "za peníze polských daňových poplatníků" od policie novou identitu jako chráněný svědek. Akci pod kódovým označením "Trynkiewicz" zorganizovala polská vyšetřovací služba CBS už měsíc před jeho propuštěním.

Vrah se měl přesunout do Česka nebo na Slovensko, s nimiž Polsko údajně podepsalo tajnou dohodu o spolupráci při ochraně svědků. "Vyvážíme tam své lidi (chráněné bandity) a oni ty své přivážejí k nám," napsal Fakt.

Trynkiewicz začal s únosy a zneužíváním malých chlapců na začátku 80. let, když byl na vojně. Za první sérii případů jej vojenský soud poslal na rok do vězení. Trest mu však byl přerušen, aby se mohl postarat o nemocnou matku. Tehdy spáchal své nejhorší skutky, když unesl, zneužil a zavraždil čtyři chlapce. Motivem mu prý byla pomsta za příliš krutý původní trest.

Soud mu pak v roce 1989 udělil čtyřnásobný trest smrti. Po pádu komunistického režimu ale nejvyšší soud absolutní trest změnil na 25 let, neboť Polsko rušilo trest smrti a doživotní trest tehdy v polském právu neexistoval. Trynkiewicz tak mohl minulé úterý vyjít na svobodu. Média dosud spekulovala, že pobývá kdesi v polském Slezsku.

 

Právě se děje

Další zprávy