Vrah dětí je po 25 letech volný. Jak vypadá, se neví

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2014 6:48
Polák Mariusz Trynkiewicz byl odsouzen za zneužití a vraždu čtyř chlapců.
Mariusz Tyszkiewicz na snímku z roku 1989.
Mariusz Tyszkiewicz na snímku z roku 1989. | Foto: wikipedia

Varšava - Vězení dnes po čtvrt století opouští nejznámější a nejobávanější zločinec Polska. Mariusz Trynkiewicz v roce 1988 zneužil a zavraždil čtyři chlapce ve věku jedenácti až třinácti let.

Dostal původně v roce 1989 trest smrti, ale po změně režimu mu soud trest zmírnil na pětadvacet let. A ty uplynuly dnes.

Polské úřady zvažují, co s ním. Hrozí, že na svobodě bude znovu vraždit, nebo že ho naopak někdo pozná a zavraždí.

Sám Tynkiewicz nedávno napsal ve vězení dopis, ve kterém napsal, že se během pětadvaceti let změnil. Lékaři tvrdí, že se nebrání chemické kastraci.

Podle agentury PAP posudek sexuologů naznačuje, že muž může být znovu nebezpečný. Doslovně se uvádí, že propuštěný má "abnormální, antisociální poruchy sexuální preference na typu sadistické pedofilie."

Může sám požádat o umístění do speciálního zařízení ve městě Gostynin ve středním Polsku. Tato ubytovna je určena duševně nemocných lidem nebezpečným svému okolí.

Nachází se za zdí vysokou pět a půl metru, kterou ještě nikdo nepřelezl, napsal list Gazeta Wyborcza.

"Je třeba udělat všechno pro to, aby se nikdy nevrátil mezi lidi," řekl serveru Noviny24 psycholog Hubert Sommer.

Další možností je, že ho policie bude pravidelně kontrolovat. Trynkiewicz by zároveň musel hlásit jakékoliv změny. Bydliště, zaměstnání či jména. V každém případě má zakázáno opustit Polsko.

Jeho kauza je v Polsku mimořádně známá a vzpomínka na jeho tehdejší činy dodnes zcela nezmizela, protože v novodobých dějinách země jsou takové vraždy výjimečné.

Nyní jedenapadesátiletému Trynkiewiczovi se přezdívalo "satan z Piotrkowa" podle města Piotrków Trybunalski, kde se narodil a žil. 

Kromě dozorců a několika lékařů sice nikdo přesně neví, jak dnes vypadá, ale pro bulvární žurnalisty nemusí být odhalení jeho tváře velký problém.

Smrti unikl muž jen díky tomu, že po pádu komunismu Polsko nejvyšší trest - stejně jako Česká republika - zrušilo. Většinu trestu strávil v přísně střežené věznici ve Strzelce Opole, poslední dva roky strávil v Rzeszowě na východě země.

Trynkiewiczův případ připomíná českého spartakiádního vraha Jiřího Straku, který v roce 1985 zavraždil tři ženy. Na svobodu vyšel v roce 2004, podstoupil chemickou kastraci. Nyní žije pod změněným jménem.

 

Právě se děje

Další zprávy