Ostrava - Na českém trhu se objevily společnosti, které nabízejí předluženým lidem, že je za úplatu zbaví dluhů.
Ze zjištění Aktuálně.cz však vyplývá, že ve skutečnosti mnohé tyto společnosti zoufalé dlužníky děsící se exekutorů a bankrotu ještě více zadluží.
Takový způsob podnikání je přitom legální a odborníci potvrzují, že jejich smlouvy s klienty jsou právně v pořádku.
Například společnost Asterie žádá od klienta za pouhý slib oddlužení šestitisícový poplatek, pak dalších devatenáct procent z každé splátky. A důvěřivcům hrozí další - až desetitisícové - smluvní poplatky.
Má to háček, dluhy rostou
Háček je v tom, že většina věřitelů se společností Asterie, firmou FL Consult či Colos Makler reality a jinými, které oddlužení prodávají, nekomunikují. Věřitel dál vymáhá splátky od toho, komu půjčil.
Mnozí dlužníci už to poznali. "S Asterií nemám dobré zkušenosti. Měla oddlužit syna. Vzala si docela velkou částku. Peníze jsou pryč a oddlužení není," vylíčila zkušenosti s touto firmou starší žena, která chtěla zůstat v anonymitě.
Funguje to tak, že dlužník plnou mocí zmocní Asterii k jednání s věřiteli. Asterie slibuje, že zanalyzuje jeho finanční situaci, přerozdělí splátky věřitelům, domluví nové splátkové kalendáře... Vše udělá tak, aby dlužník už splácel pouze Asterii. Ta by jeho peníze posílala dál, on by se už nemusel o nic starat.
Redakce Aktuálně.cz se marně snažila získat od vedení společnosti Asterie odpověď na otázku, jak se jí oddlužování daří, když mnozí věřitelé s ní nekomunikují. "Napište otázky mailem," řekl zástupce společnosti do telefonu. Pak další muž sdělil, že se redakci za šest dnů ozve člověk, o němž neprozradil ani jeho funkci. Na další dotazy pak už nikdo nereagoval.
Klamavé jednání
Stížnosti na Asterii se hromadí i v internetových diskuzích. Zkušenosti, které potvrzují, že takový způsob oddlužení není pro klienty přínosný, potvrzují věřitelé i lidé, kteří připravují návrhy na oddlužení podle insolvenčního zákona.
"Zpracovávali jsme návrh na oddlužení k soudu pro dva klienty, kteří měli uzavřenou smlouvu s Asterií. Platili jí čtyři tisíce měsíčně, ale pak zjistili, že věřitelům chodily jen směšné částky kolem dvou set korun, zbytek si nechávali na režii. Asterie si z lidí dělá blázny, je to klamavé jednání, když oddlužení může provést jen soud," řekla Aktuálně.cz Hana Schejbalová.
Má soukromou kancelář v Děčíně, kde zpracovává pro zájemce návrhy na povolení oddlužení k soudu. Zdůraznila, že věřitelé s Asterií většinou nejednají a dluhy jejich klientů jen rostou.
"Nechal jsem se oddlužit u firmy FL Consult, měl jsem problémy s úvěry. Všechno na první pohled vypadalo dobře. Slibovali, že všechno zaplatí a že se už nemusím o nic starat, že jsem oddlužený. Jenže mi volala jedna banka za druhou, že s nimi nespolupracuji, že skončím na exekuci. To se také stalo," popisoval klient FL Consult své zkušenosti.
Postoupení dluhu neuznáváme
Mnohé firmy, které prodávají na splátky a půjčují peníze, potvrzují, že jako věřitelé s třetími osobami či firmami při řešení dluhů nehodlají kooperovat.
"S Asterií a podobnými vůbec nespolupracujeme," uvedla mluvčí společnosti Home Credit Eva Řimnáčová.
Tvrdí, že lidé, kteří si myslí, že se tak zbaví dluhů, se brzy nestačí divit. Nejprve si myslí, že svou situaci vyřešili, pak zjistí, že jejich dluhy jen vzrostly. "Nepřistupujeme na návrhy oddlužovacích firem. Klienty se snažíme varovat, dál ale splátky vymáháme přímo od našich dlužníků," uvedla Řimnáčová.
Asterie posílá za klienty peníze, věřitel přitom na změnu splátkového kalendáře nepřistoupil. Například místo splátky devět set korun dostává korune jen dvě stě.
Dlužníkovi takový postup není nic platný.
Podobné zkušenosti s takzvými oddlužovacími firmami má například Raiffeisenbank či Provident.
Mluvčí Rafiffeisenbank Tomáš Kofroň potvrdil, že jeho banku skutečně společnosti jako například Asterie nebo FL Consult oslovují s tím, že budou řešit dluhy za jejich dlužníky.
"Obecně to nemá žádný závazný právní rámec. Tyto společnosti ignorujeme a dále jednáme se samotným dlužníkem," potvrdil Kofroň. "Rozhodně nikomu nedoporučujeme, aby dluhy řešil přes podobné společnosti."
"Dostáváme od Asterie dva až tři dopisy týdně s informacemi, že přebírají zastupování klienta. My však na jejich návrhy nepřistupujeme," potvrdil také mluvčí společnosti Provident Financial Ondřej Holoubek.
Výsledek oddlužení? Další dluhy
Dodal, že pokud jim za jejich klienta přijdou od firmy peníze, posílají je zpět. "Dlužník nemůže svůj dluh převést na někoho jiného bez souhlasu věřitele a ten naše společnost v těchto případech neposkytuje," zdůraznil Holoubek.
Uvedl, že snížení splátek a úpravu splátkového kalendáře poskytuje firma zdarma a pomalejší splácení netrestá rostoucí penalizací. "Klienta, který naváže spolupráci s takzvanou oddlužovací firmou, může přijít konsolidace půjček extrémně draho," varoval.
Podotkl, že jednání Asterie je zákonné, ale je daleko za hranicí slušného chování ke spotřebiteli. "Postavení dlužníka se významně zhorší. Minimálně tím, že zadlužení okamžitě naroste o šest tisíc," řekl.
Pomáháme bezplatně
Před firmami, které slibují za úplatu oddlužení, varoval i David Šmejkal, ředitel obecně prospěšné společnosti Poradna při finanční tísni, jejímž zakladatelem je Sdružení českých spotřebitelů a Česká spořitelna. Partnery jsou další banky a stavební spořitelny.
"Radíme lidem zcela bezplatně. Probíráme s nimi jejich zadluženost, doporučujeme především komunikovat s věřiteli. Informujeme o právech a povinnostech. Rozhodně nedoporučujeme nechávat rozhodování o dluzích na třetí osobě nebo společnosti," uvedl Šmejkal.
Někteří klienti poradny přiznávají, že uzavřeli smlouvou s firmou, která jim slíbila takzvané oddlužení. "Výsledky však jsou většinou nulové, jen je to stojí další náklady," uvedl Šmejkal.
Poradna pro lidi ve finanční tísni funguje od loňského roku v Praze a Ostravě a navštěvují ji tisíce zoufalých lidí, kteří mají mnoho dluhů a nemají z čeho žít. "Zhruba třetina až polovina lidí, kteří se nás obrátí, je už v takové situaci, že jako nejlepší řešení vidíme osobní bankrot - oddlužení dle inzolvenčního zákona. Soudní návrh samozřejmě poskytujeme zdarma," uvedl Šmejkal.
Jednatel Colos Makler Reality Roman Šebek, firmy která v inzerátech slibuje, že vrátí lidem klidný spánek, se s Aktuálně.cz odmítl bavit. "Nebudu se vyjadřovat ani telefonicky ani osobně. Nemám důvěru v novináře," pravil Šebek, který se specializuje také na oddlužování se zástavou - například s domem.
Nenaleťte jim!
V diskuzích na internetu zklamaní lidé varují před podobnými firmami. "Přišel jsem o dům, dluhy zůstaly nevyřešeny. Nenaleťte jim," píše jeden z diskutujících.
Jana Kolmanová pracuje pro FL Consult, která se specializuje oddlužení. Je přesvědčena, že firma umí i pomoci. Uvedla, že tato společnost bere od klientů zálohu čtyři a půl tisíce, ale když se oddlužení nedaří, polovinu vrací. "Mnozí lidé jsou s námi spokojeni. Někteří věřitelé s námi nejednají, ale někteří ano," řekla Aktuálně.cz.
Ministerstvo financí vytvořilo skupinu, která se věnuje lichvě a zabývá se případnými úrokovými regulacemi. Výsledky zatím nejsou známy.
Lidé, kteří jsou ve finanční tísni, nerozumně se zadlužili půjčkami, nakupuovali na dluh věci, na které jejich příjmy nestačí, často poté podepisují smlouvy, které jsou pro ně naprosto nevýhodné. Dluhy jim rostou a oni se dostávají do neřešitelné situace.
Podle Šmejkala z Poradny při finanční tísni je potřebná analýza trhu, která by přišla na to, proč lidé vyhledávají firmy, které nabízejí klientům extrémně nepřátelské úvěrové podmínky. "Pomohla by registrace subjektů poskytujících spotřebitelské úvěry a jejich licencování," míní.