Marek Šnajdr prozradil, kam by to dotáhl nebýt Ištvana

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
23. 1. 2014 5:30
Aktuálně.cz cituje ze žádosti o odškodnění za loňskou razii proti exposlancům ODS
Svědectví fotoreportéra Aktuálně.cz. Marek Šnajdr byl o víkendu za Středočechy na kongresu ODS.
Svědectví fotoreportéra Aktuálně.cz. Marek Šnajdr byl o víkendu za Středočechy na kongresu ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Proč si bývalý poslanec Marek Šnajdr myslí, že by měl dostat čtyřmilionové odškodné za věci, které se mu staly po červnové razii na Úřadu vlády?

Insider získal celé znění jeho žádosti o odškodné a advokát Lukáš Trojan v ní na dvaceti stránkách popisuje, jakým způsobem ovlivnilo loňské zatčení, obvinění a pobyt ve vazbě expolitikův život. Připomíná mimo jiné, že nebýt toho všeho, dostal by se Marek Šnajdr opět s poslaneckým mandátem do Sněmovny. A „bez problémů", jak je v žádosti podotknuto.

Dosvědčí to stará garda

Exposlanec to dokládá průzkumem společnosti MEDIAN a odvolává se také na případná svědectví Petra Bendla a dalších představitelů středočeské ODS, mimo jiné Jana Moravy, jehož politickou kariéru v řadách ODS smetl známý skandál s pořizováním kompro materiálů na politické spojence z éry Topolánkovy vlády.

Marek Šnajdr prý měl v nejbližší době v úmyslu kandidovat na přední pozice ve vedení ODS.  „Současně důvodně předpokládal jako jednička své oblastní organizace (kterou byl zvolen po svém odchodu ze Sněmovny) kandidovat v nejbližších řádných volbách též i do Poslanecké sněmovny," uvádí Šnajdrův právník v žádosti a připomíná, že „volební preference ODS byly v období do 13. června 2013 podle průzkumů 16 %." 

Do Sněmovny by se tak „zcela jistě vzhledem ke své dosavadní morální bezúhonnosti, praxi a zkušenostem bez větších problémů dostal. „Případně mohl aspirovat i na jiné veřejné funkce, v nichž ostatně v minulosti úspěšně působil," uvádí advokát Trojan v dokumentu.

Šnajdr by prý jako předseda oblastního sdružení byl „přirozeným nominantem na kandidátku do voleb do Poslanecké sněmovny. „Uvedené mohou dosvědčit místopředsedové ODS v Mělníku Jan Morava a Libor Lesák," píše se dále.

Foto: www.mb-net.cz

„I na úrovni regionálního sdružení měl žadatel velmi silnou podporu. Uvedené mohou dosvědčit Petr Bendl, Karel Šebek, Ivan Fuksa, Raduan Nwellati...," pokračuje Trojan ve výčtu Šnajdrových politických konexí.

Posledně jmenovaný svědek nakonec Aktuálně.cz potvrdil, že by Marek Šnajdr jeho podporu měl. "Ano, pakliže by kolem něj nebyla žádná mediální aféra, tak bych pana Šnajdra samozřejmě podporoval," řekl mladoboleslavský primátor Nwellati.

Místopředseda, přinejmenším

Ve své „poslanecké vizi" však jde Šnajdr ještě dál. Prý by se jako poslanec logicky stal také členem některého poslaneckého výboru, pravděpodobně pro zdravotnictví.

„Po obsazení poslaneckého mandátu by žadatel mohl a pravděpodobně by i zastával funkci člena některého stálého poslaneckého výboru, přičemž v případě žadatele by vzhledem k jeho zkušenostem a nabytým znalostem logicky šlo o stálý výbor pro zdravotnictví, v němž by mohl aspirovat a aspiroval přinejmenším na post jeho místopředsedy," uvádí Trojan.

Závěrem Šnajdrovy žádosti je shrnuto, co všechno podle něj červnová razie způsobila.

„Je zřejmé, že proběhnuvší trestní řízení a jeho okolnosti popsané výše mají v posuzovaném případě za následek vznik nezvratné psychické újmy žadatele a zásadní a fatální újmy v oblasti jeho práva na dobré jméno, pověst a pracovní a politické uplatnění," dodává Trojan závěrem.

Exposlanec se cítí poškozen také označením trafikant, které ve snaze o zkratku vymyslela pro své čtenáře média. „V průběhu trestního řízení byl žadatel spolu s dalšími dvěma exposlanci opakovaně označován poměrně pejorativně, respektive s pejorativním významem jako ,trafikant', v čemž je nepochybně obsažená jistá forma odsudku za jeho údajné jednání," připomíná ministerstvu Šnajdrův advokát.

 

Právě se děje

Další zprávy