Praha - České aktivistky prosazující rovnost žen a mužů získaly nečekanou posilu.
V den, kdy se slaví MDŽ, se na veřejnosti poprvé představila manželka nového amerického velvyslance a osobního přítele prezidenta Baracka Obamy, Lindsay Kaplan.
"Dvaadvacet let po sametové revoluci vyspěla Česká republika do demokratické země, která prosazuje a chrání práva utlačovaných, včetně žen a dětí, v zemích jako je Barma, Kuba, Bělorusko a Afghánistán. Ale spoustu práce zbývá udělat i tady doma, speciálně co se týče rovnosti pohlaví," vzkázala Čechům Američanka.
Od manažerek, žen z akademické a neziskové sféry si na konferenci Ženy a leadership v globalizujícím se světě v Americkém centru v Praze vysloužil kritiku i český premiér Petr Nečas - za to, že ve vládě nemá jedinou ženu.
O komunistickém MDŽ vědí i v Americe
Než Lindsay Kaplanová kvůli manželově diplomatické misi opustila Washington, vedla tato znalkyně Shakespeara na Georgetownské univerzitě například i seminář "Gender a hebrejská Bible".
"Chápu, že MDŽ má tady v Česku negativní konotaci z dob komunismu," uvedla svou úterní řeč znalecky.
Poukázala například na rozdíl v platech mezi muži a ženami, problematiku domácího násilí a také nerovnoměrné zastoupení žen a mužů od vědy až po politiku.
Těmto problémům podle ní čelí ženy na obou stranách Atlantiku.
Clintonová nebo Masaryk?
"Už nelze tolerovat, aby se ženská práva diskutovala odděleně od lidských práv. Jinými slovy lidská práva jsou ženská práva a ženská práva jsou lidská práva," citovala slova americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové Kaplanová.
Těžko říct, zda šlo o záměr, ale podobnou myšlenku shodou okolností nahlas a celkem odvážně vyslovil už před sto lety na americké půdě jeden český myslitel - budoucí první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v přednášce s podtitulem Není ženské otázky - je otázka lidská.
Na konferenci vystoupily také ženy, které pracují na vysokých manažerských pozicích a zároveň se zabývají rovnými příležitostmi mezi muži a ženami.
"Říkají mi gender komando, a to jsem ,blondýna'!" řekla na konferenci jedna z panelistek, manažerka filantropie a společenské odpovědnosti z firmy IBM Monika Ladmanová.
Za byznys a jeho snahu vyjít vstříc ženám na konferenci, kterou pořádala nadace Open Society Fund a ProEquality společně s Velvyslanectvím USA, také mluvil jeden ze dvou mužů v sále, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar.
České političky? Mopslíci
Hodně se u příležitosti 100. Výročí MDŽ mluvilo o současné české politice.
"Dnešní ženy v politice za svými šéfy často pobíhají jako mopslíci, pejsci," zhodnotila české ženy v politice socioložka Jiřina Šiklová v publiku.
A došlo i na současnou vládu, v níž nesedí jediná žena.
Bývalý šéf vládní sekce lidských práv na Úřadu vlády Czeslaw Walek, dnes člen Správní rady Nadace Open Society Fund, řekl, že ženy málo daly najevo nelibost s čistě mužským zasedacím pořádkem na vládě Petra Nečase.
"Vždyť jsme ženy vykroužkovaly nahoru! To, že nakonec během vyjednávání o vládě ženské kandidátky z různých pozic vypadly, na to už jsme neměly žádný vliv," uvedla novinářka Jana Šmídová.