Manželka exděkana prohrála, fakultu ZČU vede archeolog

Domácí Domácí
6. 11. 2009 14:30
Novým děkanem Filozofické fakulty v Plzni se stal archeolog Pavel Vařeka
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Novým děkanem Filozofické fakulty v Plzni se stal archeolog Pavel Vařeka. Porazil tak manželku dnes již bývalého děkana Ladislava Cabady, která se o post také ucházela.

Šárka Waisová Cabadová získala pouze dva hlasy, pro Vařeku bylo 11 členů akademického senátu. Dva se hlasování zdrželi.

Ladislava Cabadu rektor Západočeské univerzity odvolal na konci září, když vyhověl žádosti akademického senátu, který Cabadovi vytýkal manažerská selhání a také nejednotný přístup k jednotlivým katedrám. Zejména pak to, že byla protežována katedra politologie a mezinárodních vztahů, kterou vede právě Cabadova manželka Šárka.

Senát například poukazoval na to, že  katedra sídlí v plzeňském bussiness centru a platí ve srovnání s ostatními pracovišti mnohem větší nájem.

Spor o adresu

Otázka adresy se promítla i do "předvolební" debaty obou kandidátů. Přeli se zejména o to, kde má celá fakulta sídlit.

Zatímco Cabadová Waisová se přiklonila k variantě, aby škola sídlila v areálu bývalé Škodovky, Vařeka preferuje, aby škola zůstala v historickém centru, než by se stěhovala do objektu připomínající "halu na pojízdný jeřáb".

Nového děkana si tento týden zvolila i Právnická fakulta, kterou v současnosti otřásá snad největší skandál českého vysokého školství všech dob. Stal se jím exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Mrázkovi a ti další

Rozpaky na Právnické fakultě budí zejména rychlostudenti, kteří stihli vystudovat během několika týdnů.

Jedním z takových příkladů je Jan Harangozzo, muž, jenž je obžalován v kauze zmanipulovaných konkurzů soudce Berky.

Novým děkanem FF ZČU se tento týden stal exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
Novým děkanem FF ZČU se tento týden stal exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Foto: Jan Langer

Nebo bývalá vyšetřovatelka protikorupční policie Monika Kocourková, která měla na starosti například vyšetřování podvodů podnikatele Radovana Krejčíře, získala magisterský titul na plzeňských právech během tří měsíců.

A jak nedávno upozornil deník Aktuálně.cz, tak sama vyšetřovatelka Kocourková udržovala kontakty s později zavražděným bossem podsvětí Františkem Mrázkem.

Jeho obě děti také na plzeňské Právnické fakultě studovaly. Michal i Monika Mrázkovi studovali na škole od září 2003 do května 2005.

V době, kdy získali magisterský titul, byla na školu přijata Kocourková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy