Odsouzení manažeři z kauzy MUS se chtějí odvolat

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2014 13:04
Chtějí poukázat na porušování základních práv, nepříslušnost a nekompetentnost soudu v Bellinzoně nebo zkreslení důkazů.
Nepravomocně odsouzení manažeři.
Nepravomocně odsouzení manažeři. | Foto: ČTK / Aktuálně.cz

Praha - Manažeři nepravomocně odsouzení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) mají připravené odvolání proti rozsudku švýcarského soudu. Chtějí v něm poukázat na porušování základních práv obviněných, nepříslušnost a nekompetentnost soudu v Bellinzoně nebo zkreslení důkazů.

Federální trestní soud v Bellinzoně nepravomocně potrestal v říjnu Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině.

Manažeři obdrželi písemné zdůvodnění rozsudku na začátku června. Lhůta pro podání uplyne části manažerů tento čtvrtek, části pak příští týden. Podle advokáta Bohadana Žáčka bude předmětem odvolání například porušení práva na spravedlivý proces nebo na řádnou obhajobu.

Text bez překladu

Advokát v této souvislosti zmínil, že nebyl text odůvodnění rozsudku přeložen do češtiny. Při třicetidenní lhůtě pro podání odvolání tak text údajně překládalo pět překladatelů, což jim zabralo dva týdny.

Rozsudek je nekvalitní z toho úhlu pohledu, protože se nevypořádal se všemi důkazy.

V odvolání bude také stížnost na nepříslušnost švýcarských soudů, protože se celá údajná trestná činnost stala v Česku. "Rozsudek je nekvalitní z toho úhlu pohledu, protože se nevypořádal se všemi důkazy," vysvětli jeden z důvodů Čmejla. Podle něj odvolání chystá i Klimecký a šestý obžalovaný, Belgičan Jacques de Groote. Tomu soud vyměřil podmínečný peněžitý trest.

Odvoláním se bude zabývat Spolkový nejvyšší soud v Lausanne. Podle odhadu advokátů by soud mohl rozhodnout do konce letošního roku v případě, že bude posuzovat pouze údajné chyby v soudním procesu. Pokud by prozkoumával i údajné nekvalitní posouzení důkazů, mohl by rozhodnout zhruba za rok.

V záloze je i Štrasburk

Čmejla uvedl, že by v případě pravomocného odsouzení nastoupil do vězení. "Obrátili bychom se do Štrasburku (sídlo Evropského soudu pro lidská práva), protože máme pocit, že byla porušena naše základní práva," naznačil další postup Čmejla.

Loni v listopadu také bellizonský soud rozhodl, že ze zablokovaných peněz bývalých manažerů MUS neuvolní žádné odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services (CCS), která je nástupcem Mostecké uhelné. Exmanažeři MUS přitom podle soudu způsobili svou údajnou trestnou činností větší finanční škody, než je hodnota jejich zablokovaných prostředků. Pokud neuspějí s odvoláním, znamená to, že o své miliardy přijdou.

Soud ve Švýcarsku
Soud ve Švýcarsku | Foto: ČTK

Škoda za 1,6 miliardy

V České republice je pětice mužů stíhána ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Předloni v říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Kromě bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

 

Právě se děje

Další zprávy