Máme čtyři odpovědi, proč Romové utíkají z Česka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 7. 2009 12:00
Uvnitř : Anketa mezi odborníky na romskou problematiku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Ostrava - Zavedení víz do Kanady? Čeští politici se začali okamžitě po oznámení, že víza od šesti hodin ráno "jsou", navzájem obviňovat, kdo s Kanadou špatně vyjednával. Kanadu pak nařkli z toho, že má příliš benevolentní systém podpory azylantů a že se chová populisticky.

Mnozí přitom opomněli základní důvod, proč Ottawa k obnovení restrikcí pro české občany přistoupila: Obrovský nárůst žadatelů o azyl v Kanadě. Není žádnou neznámou, že tam za lepším životem odcházejí čeští příslušníci romského etnika.

Obrátili jsme se proto na čtyři osobnosti, které se romskou problematikou dlouhodobě zabývají. Těch jsme se zeptali, co za odchody Romů skutečně je a co Česko dlouhodobě zanedbává.

Například dlouholetý hejtman Moravskoslezského kraje a novopečený europoslanec ODS Evžen Tošenovský, z jehož regionu odešly už dvě vlny emigrace, přiznává, že: "Žádná zásadnější věc pro Romy se bohužel nestala." A dodává: "Bohužel se úplně nepodařilo nastartovat školní a výukovou záležitost, která by přinesla zlepšení."

Přečtěte si, jak na tři anketní otázky odpověděly i další osobnosti.

Jaké otázky jsme osobnostem položili:
Foto: Aktuálně.cz
Proč Romové utíkají z Česka?
Foto: Aktuálně.cz
Co se podle vás mělo udělat a neudělalo?
Foto: Aktuálně.cz
Proč si Romové vybrali právě Kanadu?
Kdo odpovídal na anketní otázky:
Jana Horváthová je posledním z lidí, kteří se v červenci uvolili vyzkoušet si vedení redakce, mezi samými muži to je jediná žena.
Jana Horváthová je posledním z lidí, kteří se v červenci uvolili vyzkoušet si vedení redakce, mezi samými muži to je jediná žena. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Martin Popelář
Milan Ferenc ze Sdružení Romů Severní Moravy
Milan Ferenc ze Sdružení Romů Severní Moravy | Foto: Radio.cz
Kumar Vishwanathan
Kumar Vishwanathan | Foto: Ludvík Hradilek
Jana Horváthová
ředitelka Muzea romské kultury
Evžen Tošenovský
exhejtman Msk. kraje, europoslanec
Milan Ferenc
ze Sdružení Romů Severní Moravy
Kumar Vishwanathan
bojovník za lidská práva

 

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy