Maják v bouři pomůže při přijímačkách. Pokud zaplatíte

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 4. 2009 9:42
Primátor Bém připravil spolu se Sciem program "Maják v bouři"
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Poslali přihlášku na stejnou školu jako před rokem jejich vrstevníci. Šanci na přijetí mají ale pětkrát nižší. Alespoň v prvním kole přijímaček, které se koná v dubnu.

Nepomůže jim ani skutečnost, že dětí je stále méně a počet míst na středních školách roste.

Vysvětlení je jednoduché: "Nezvedl se zájem o některé obory, začala platit nová pravidla," přibližuje ředitel pražské Obchodní akademie Heroldovy sady Richard Žert.

Místo jedné přihlášky tři

Děti si od letošního roku mohou podat v prvním kole hned tři přihlášky. Loni to byla jen jedna.

Počet zájemců se tak na většině škol znásobil. Například Richard Žert musel loni poslat do schránky odmítavé rozhodnutí jen pěti lidem. Dnes zklame daleko víc dětí. Vybrat bude muset 120 studentů z šesti set přihlášených. Tedy jen pětinu.

"Dobře přitom vím, že řada z nich o obor zájem nemá, a pokud je přijme lepší škola, nenastoupí k nám," přiznává.

Málo dětí, hodně škol

Šance na přijetí

Jakou mají děti šanci na přijetí v prvním kole?

  • Obchodní akademie - 3 uchazeči na 1 místo
  • Gymnázia (čtyřletá) - 2,1 uchazeče na 1 místo
  • Průmyslové a technické školy - 1,6 uchazeče na 1 místo

Zdroj: Scio, data za Zlínský kraj

Podobná situace ale panuje na většině středních škol v Česku. Dokládají to statistiky, které ve čtvrtek uveřejnila společnost Scio.

Zatímco české střední školy nabízejí zhruba 150 tisíc volných míst, dětí každým rokem ubývá. Letos opouští devátou třídu necelých 105 tisíc školáků. Přihlášek ale podali 290 tisíc. "To znamená, že v prvním kole přijímaček by se na školu nemuselo dostat přibližně 37 tisíc dětí," řekl ředitel společnosti Ondřej Štefl.

Ti nejlepší žáci podle něj budou moct vybírat ze všech tří zvolených škol. Slabší spolužáci naopak vyjdou z prvního kola s prázdnou.

Vrabec v hrsti, honba za holubem

Nastane tak obrovský chaos. Zákon sice počítá s tím, že se musí student, který se dostane na více škol, jedné vybrané "upsat", později ale zase může vzít své slovo zpátky. Třeba ve chvíli, kdy se dostane na lepší školu.

"Řada rodičů se tak určitě bude držet známého českého úsloví o vrabci v hrsti a holubovi na střeše. Budou držet vrabce, ale současně se pustí za holubem. Pokud ho uloví, vrabce se rychle zbaví," odhadl Štefl.

Středním školám proto doporučuje nabrat v prvním kole víc studentů, než s kolika počítá příští rok v lavicích. "Chybu tak nikdy neudělají. Jako nikdy nepadne padesát panen, pokud v jednom okamžiku rozhodíte padesát mincí," řekl.

Maják v bouři za 640 korun

Foto: Ludvík Hradilek

Scio současně připravilo pro rodiče a jejich děti program "Maják v bouři". Pokud se rodiče zapíšou na stejně pojmenovanou webovou stránku a zaplatí registrační poplatek od 140 do 640 korun, mohou průběžně sledovat, které školy mají volná místa a kolik jich je.

Program podporuje i pražský primátor Pavel Bém. Ten dokonce obeslal dopisem všechny ředitele škol a doporučil jim na programu spolupracovat. Poskytl také společnosti Scio podporu ve výši několika set tisíc korun. Lidé v Praze proto neplatí.

Řada škol se skutečně zapojila. Obrovské množství přihlášek jim totiž přináší nejistotu, jestli naplní všechny třídy, a daleko více práce. Přijímačky je také stojí daleko víc peněz. Podle odhadů Scia přišlo loni přijímací řízení české střední školy na 11 milionů korun, letos to bude nejméně 40 milionů.

"Nový systém měl ušetřit stres dětem. Paradoxně ho ale znásobil. Navíc obrovským způsobem zvedl finanční zátěž škol," kritizuje novou normu Štefl.

Současně ale děti i rodiče uklidňuje: Většina uchazečů se nakonec dostane přesně na ten typ školy, který si přeje.

 

Právě se děje

Další zprávy