Lžíce bahna ze dna hnojiště, Zemanova ostuda, odsuzují politici prezidentův útok na Sobotku

ČTK ČTK
23. 6. 2017 13:58
Vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro TV Barrandov nevybíravě kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku, označují představitelé politických stran za lžíci bahna ze dna hnojiště či degradaci prezidentského úřadu. Zeman předsedu vlády, se kterým měl v květnu vážný spor kvůli zvažované demisi vlády a odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), označil za šedivou bytost s charismatem lahve od okurek, ale také hovořil o tom, že se chová jako svině.
Zeman byl v televizním pořadu při hodnocení ministrů vulgární | Video: TV Barrandov

Praha - Za lžíci bahna ze dna hnojiště či degradaci prezidentského úřadu označují představitelé politických stran čtvrteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro TV Barrandov kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Zeman předsedu vlády, se kterým měl v květnu vážný spor kvůli zvažované demisi vlády a odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO), označil za šedivou bytost s charismatem lahve od okurek, ale také hovořil o tom, že se chová jako svině.

Sobotka v reakci na rozhovor uvedl, že u prezidenta zřejmě dochází k určitému rozpadu osobnosti, a vyslovil obavu, že to bude stále horší.

Výroky prezidenta ostře zkritizovala někdejší předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). "Poslední výroky nadále stupňují degradaci prezidentského úřadu. To má za následek prohlubující se frustraci občanů z politiky," uvedla v tiskovém prohlášení. Zeman dle ní dostává společnost do stavu, který vyhovuje pouze jemu.

Podle Němcové šíří Zeman nenávist a netoleranci. "Jeho soustavný atak na slušnost, odpovědnost a na dodržování psaných i nepsaných pravidel způsobil propad politické kultury v České republice na samé dno," uvedla s tím, že hlava státu připomíná nejtemnější postavy českých moderních dějin, které v komunistické éře prezidentský úřad zastávaly. Zdůraznila i to, že Zeman poškozuje obraz Česka ve světě.

Poslanec ČSSD Václav Votava na svém Twitteru uvedl, že si váží premiéra, což bohužel nemůže říct o prezidentovi. Místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek zase vyjádřil nepřímo přání, aby Zeman neobhájil svou funkci. "Včerejší televizní vystoupení prezidenta byla jen další lžíce bahna ze dna hnojiště. Už jen půl roku," napsal Ženíšek.

Poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal se ptá, jaká je Zemanova služba pro tuto zemi. "Trochu mi uniká ústavní smysl podlézání bývalé manželce amerického prezidenta a nadávání vlastnímu premiérovi do sviní. To této zemi slouží?" položil otázku na sociálních sítích.

Europoslanec zvolený za TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že není Sobotkovým příznivcem, ale Zemanovy výroky představují dno politické kultury. "Je to ostuda. Zemanova ostuda," napsal na Twitteru.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zase okomentoval své ohodnocení Zemanem. Jurečka a jeho stranický kolega, ministr kultury Daniel Herman, u prezidenta propadli. "Tak vlastně jestli to není pochvala," napsal Jurečka a připojil mrkajícího smajlíka.

Herman bezprostředně na Zemanova slova reagoval, že pokud by ho prezident chválil, sám sebe by se tázal, kde udělal chybu. Herman napsal, že se stydí za to, že na Hradě sedí člověk, který nectí heslo své standarty.

Reakci na prezidentova slova si neodpustil ani na sociálních sítích nejaktivnější člen TOP 09 Dominik Feri, podle kterého jsou slova Miloše Zemana založena na osobní zkušenosti s tímto typem chování. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy