Lyžování po pár dnech končí,rostou houby

ČTK
6. 1. 2007 16:03
Česko - V teplotách nad nulou a v dešti mizí z hor náznaky sněhové pokrývky. Mykologové hlásí, že rostou houby. Je leden.
Na Horních Mísečkách nejsou podmínky pro lyžování ideální.
Na Horních Mísečkách nejsou podmínky pro lyžování ideální. | Foto: Ludvík Hradilek

V provozu jsou už jen některá lyžařská střediska, někde sezona ještě ani nezačala. Lidé vyměnili sjezdovky a běžecké stopy za muzea a bazény.

Houby: rostou, rostou

Nebývale brzy mohou letos houbaři vyrazit díky teplému počasí do lesů střední Moravy. Přerovští mykologové našli dnes v lese u Kokor na Přerovsku bezmála 30 druhů jedlých, ale i jedovatých hub. Mnohé z nich přitom přestávají růst na konci podzimu, řekla dnes ČTK Jindřiška Slivková z přerovského mykologického klubu. Na něco podobného ve své dlouholeté houbařské kariéře nepamatuje.

Nevzpomíná, že by někdy byla v lednu na houbách. Houbaření se mykoložka přitom věnuje asi 50 let. "Houbařská sezona pro mě obvykle začíná v polovině dubna. Letošní rok je raritou," zdůraznila Slivková.

O tom, zda houby porostou i nadále, rozhodne počasí. Pokud teplota klesne pod bod mrazu, houbaření skončí. V případě, že teplé počasí přetrvá, houby podle mykoložky porostou dál, ale již v menší míře.

Nebývale brzy mohou letos houbaři vyrazit díky teplému počasí do lesů střední Moravy. Přesvědčili se o tom mykologové v lese u Kokor na Přerovsku , kde 6. ledna našli bezmála 30 druhů jedlých, ale i jedovatých hub, z nichž mnohé normálně přestávají růst na konci podzimu. K velmi dobrým jedlým houbám patří čirůvky fialové a strmělky mlženky.
Nebývale brzy mohou letos houbaři vyrazit díky teplému počasí do lesů střední Moravy. Přesvědčili se o tom mykologové v lese u Kokor na Přerovsku , kde 6. ledna našli bezmála 30 druhů jedlých, ale i jedovatých hub, z nichž mnohé normálně přestávají růst na konci podzimu. K velmi dobrým jedlým houbám patří čirůvky fialové a strmělky mlženky. | Foto: čtk

Na horách taje

Například v Krkonoších si návštěvníci nedostatek sněhu vynahrazují návštěvou muzea či krytých sportovišť. Krkonošská muzea Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) zaznamenala na přelomu roku ve srovnání s předchozími roky až o polovinu více návštěvníků. V trutnovském plaveckém bazénu měli loni v prosinci o polovinu vyšší tržby než v předminulém roce.

Krkonoše a Orlické hory

V Krkonoších a Orlických horách se teploty pohybují nad bodem mrazu, během dne v některých oblastech i pršelo. Většina lyžařských areálů v Krkonoších je kvůli nedostatku sněhu pouze v částečném provozu, na hřebenech Krkonoš leží přibližně 46 centimetrů sněhu.

V Orlických horách dnes kvůli špatným sněhovým podmínkám přestaly jezdit vleky v Deštném, v Říčkách se podmínky po dešti a oteplení také zhoršily, otevřená zatím zůstává červená sjezdovka, na které je asi 20 centimetrů technického sněhu.

V Harrachově letos sezona pořádně nezačala. Lyžuje se jen na zhruba 400metrovém úseku sjezdovky, protože jinde není dost sněhu. Není možné zasněžovat ani uměle, protože teploty v horském středisku se pohybují nad bodem mrazu.

Teploty nad deset stupňů vytáhly sportovně založenou maminku s dcerou do jednoho z pražských parků.
Teploty nad deset stupňů vytáhly sportovně založenou maminku s dcerou do jednoho z pražských parků. | Foto: čtk

Přestože většina zimních středisek v Libereckém kraji nabízí možnost lyžování alespoň v omezeném rozsahu, zájem dnes nebyl velký. Teploty v celém kraji se totiž pohybují kolem pěti stupňů nad nulou a od rána i v nejvýše položených krkonošských areálech pršelo. Na sjezdovkách leží kolem 15 až 20 centimetrů mokrého převážně technického sněhu. Déšť ale podmínky k
lyžování dál zhoršuje. Kvůli nedostatku sněhu je od pátku mimo provoz například areál na libereckém Ještědu.

Šumava

Počasí nepřeje ani milovníkům zimních sportů na jihu Čech. Téměř bez sněhu jsou největší střediska v jihočeské části Šumavy Lipno a Zadov. Na lipenských svazích leží do sedmi centimetrů technického sněhu a přístupné je jen dětské lyžařské hřiště. Na Zadově je pak ještě o dva centimetry sněhu méně. Jezdí tu sice nová čtyřsedačková lanovka na Kobyle, na kopec však vyváží pouze pěší turisty. Teploty v obou areálech se pohybují kolem čtyř stupňů nad nulou.

Krušné hory

V západních Čechách bylo dnes možné lyžovat pouze na nejvyšším vrcholu Krušných hor Klínovci. V provozu je tady v délce 1,5 kilometru Dámská sjezdovka a také krátká sjezdovka v areálu Pod zámečkem. Jezdí se na technickém sněhu, který by přes teploty nad nulou měl vydržet do neděle.

Částečně v provozu je rovněž areál Novako v Božím Daru, určený pro děti a začínající lyžaře. V západočeské části Šumavy jsou kvůli nedostatku sněhu téměř všechny skiareály mimo provoz.

Jeseníky

V Jeseníkách dnes spustilo vleky pouze několik lyžařských středisek. Milovníci zimních sportů lyžují na místních sjezdovkách na technickém sněhu, přírodního je v horách nedostatek. Vyznavačům sjezdového lyžování navíc kazí požitek z jízdy nepříznivé počasí. Lidé si mohou zalyžovat v Petříkově, Dolní Moravě, Branné a na Ramzové.

Beskydy

Špatné podmínky pro turisty a lyžaře jsou i v Beskydech. Teploty nad nulou likvidují sníh na sjezdovkách. Mráz ve vyšších polohách zase zhoršuje schůdnost hřebenových chodníků pro pěší turisty i běžkaře. V omezené míře jedou vleky jen ve větších střediscích.

Nejvíce sněhu je na Lysé hoře, kde leží až 30 centimetrová vrstva. Nejlepší podmínky pro lyžování jsou zřejmě v lyžařském areálu Mezivodí v obci Bílá na Frýdecko-Místecku. V provozu tam jsou všechny tři vleky i dětská lanovka. V největším beskydském areálu na Pustevnách je zatím v provozu jen jeden vlek.

 

Právě se děje

Další zprávy