Lyžaře bychom zvládli snáze než sáňkaře. Dělají nám tu paseku, zní se skiareálů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 1. 2021 17:50
Ten obrázek je ve většině skiareálů podobný. Vládní nařízení sice zakázalo jejich provoz, jenže místo lyžařů sem vtrhli sáňkaři. Postávají ve velkých hloučcích nebo běhají po draze nasněženém umělém sněhu, nanášejí do něj bláto a pokrývají ho odpadky. Provozovatelé center tak přicházejí o velké peníze na jízdném, další peníze pak budou muset zaplatit za uvedení sjezdovek do původního stavu.
Skiareál Olešnice na Moravě.
Skiareál Olešnice na Moravě. | Foto: ski-areal.cz

 Ačkoliv je oficiálně lyžařský areál v Olešnici na Blanensku podle nařízení vlády zavřený, na svahu pokrytém umělým sněhem je o vánočních prázdninách denně plno. Lyžaře vystřídaly rodiny s dětmi, které si na saních nebo bobech užívají sníh, který mimo sjezdovky v kraji nikde neleží. "Lidem to nezakazujeme, jen je upozorňujeme, že tak vlastně porušují vládní nařízení," řekl ČTK správce lyžařského areálu František Jílek.

Aby byl svah kdykoliv připraven na nové otevření, zasněžují jej kdykoliv, kdy to teplotní podmínky dovolí. "Zasněžovali jsme i na Silvestra, celou silvestrovskou noc a znovu na Nový rok odpoledne, kdy teplota klesla pod nulu. Svah teď nijak neupravujeme, sníh zůstává ležet na hromadách, jsou ho tam tisíce kubíků," poznamenal Jílek.

I když příval návštěvníků v botách sněhové pokrývce úplně neprospívá, v Olešnici je ze svahu nikdo nevyhání. "Chápeme, že být zavření s dětmi přes svátky doma je hrozné, a přijde mi nesmyslné dětem odepřít aspoň radost ze sněhu. Bohužel to s sebou ale nese i negativní dopady," dodal Jílek.

Lidé neberou ohled na to, že zasněžování je časově i finančně náročné, zanášejí na sníh zbytečně bláto z nezasněženého okolí a po některých zůstávají na svahu i odpadky. "Apelujeme na lidi, aby dodržovali pořádek, ale také aby udržovali bezpečné rozestupy. Ale těžko můžeme běhat po svahu a něco jim nařizovat, když máme zavřeno. Pokud by tady byli lyžaři, u turniketů bychom vytvořili rozestupy a dohlíželi na to, aby měli zakrytá ústa a nos. Na sjezdovce by také nevznikaly tak velké skupinky lidí, jako je tomu u pěších," upozornil na paradox vládních opatření správce areálu.

Kromě Olešnice lidé využívají k bobování a sáňkování vysněžené sjezdovky také v nedalekém Hodoníně u Kunštátu nebo v Němčičkách na Břeclavsku.

Nedává to smysl, říká rebelující provozovatel

Provozovatel sjezdovky Čeřínek u Jihlavy Vladimír Cháb může také jen bezmocně přihlížet, jak mu utíkají tržby, přičemž areál trpí pod náporem návštěvníků s boby, sáňkami a kluzáky.

Jelikož jsou skiareály oficiálně zavřené, nefungují ani sociální zařízení, takže nezvaní návštěvníci vykonávají potřebu venku. Jak ukazují webkamery, někteří zde i venčí psy, takže sníh zanechávají pořádně znečištěný.

Foto: Lyžařský areál Čeřínek/Facebook

"Musíme umravňovat sáňkující a bobující davy. Někteří zřejmě náš nesouhlas se zákazem provozování vleků pochopili tak, že zde nemusí dodržovat ani protiepidemická opatření, která mají logiku a smysl," napsal na Facebooku areálu.

Cháb chtěl původně spustit vlek navzdory vládnímu zákazu, ale po jednání s úřady zjistil, že by lyžařům hrozila pokuta až 20 tisíc korun, tak od rebélie prozatím sešlo. Jinak ale nevidí důvod, proč by na Čeřínku nemohl jezdit vlek pro jednu osobu, když mohou kabinové lanovky v Krkonoších přepravovat turisty a běžkaře.

"Po vzájemné domluvě s kolegou jsme se tedy rozhodli vyčkat, jak se k tomu postaví vláda v pondělí 4. ledna a potom se rozhodneme, co podnikneme dál," dodává na facebookovém účtu.

Pohybovat se na zasněžovaném svahu je nebezpečné

Ředitel areálu Monínec na Příbramsku Jaroslav Krejčí zase upozorňuje, že pohybovat se na sjezdovkách, kde se zasněžuje, nemusí být příliš bezpečné. Zasněžovací děla a hadice totiž jsou pod elektrickým napětím. Uvedl také, že během oficiálního provozu areálu bylo možné hlídat dodržování všech opatření, lidé dodržovali rozestupy, nosili roušky. "Tady teď je shluk lidí, nikdo nemá roušku," řekl Krejčí.

Také zimní střediska v Libereckém kraji zažívají navzdory koronavirové uzávěře rušné dny. Na zasněžené sjezdovky míří stovky turistů, hlavně rodin s dětmi. Parkoviště v horských oblastech praskala ve švech. Na Severáku, Tanvaldském Špičáku nebo v Bedřichově bylo před polednem obtížné zaparkovat. S množstvím lidí přibývá úrazů, varuje náčelník Horské služby Jizerské hory David Savický. Za poslední dny tu dle jeho slov došlo již k třetímu vážnému úrazu na bobech.

Takto to vypadaIo na bedřichovském stadionu 2. ledna 2021 po setmění.
Takto to vypadaIo na bedřichovském stadionu 2. ledna 2021 po setmění. | Foto: Jizerská o.p.s., jizerskaops.cz

V sobotu například muž na plastové jednomístné lopatě neváhal jet černou sjezdovku, která se navíc upravovala a byla uzavřená. "Najel na jednu z hromad, které jsou na upravované dráze, vylétl a dopadl zády do odvodňovací strouhy," uvedl k úrazu zasahující člen horské služby Martin Dyntr.

Po neřízených návštěvách uzavřených lyžařských areálů zůstávají večer podle Asociace horských středisek (AHS) sjezdovky pošlapané a plné odpadků. V areálech nefungují toalety, občerstvení ani další služby. Ve většině případů lidé nedodržují základní bezpečnostní pravidla, jako je ochrana úst a nosu a dodržování rozestupů. Podle ředitele Asociace Libora Knota by měla vláda fungování skiareálů co nejdříve povolit, jakmile to epidemická situace dovolí. Provozovatelé podle něj před Vánocemi prokázali, že dokážou zajistit bezpečný provoz. 

Video: Turisté a sáňkaři. Ještě ve čtyři odpoledne byly sjezdovky v Říčkách plné lidí

Turisté a sáňkaři. Ještě ve čtyři odpoledne byly sjezdovky v Říčkách plné lidí | Video: Holidayinfo.cz
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy