Praha - Nocleh v nejméně tříhvězdičkovém hotelu za 1800 korun, oběd za 350 korun a osmihodinový kurz v ceně 1200 korun.
Tolik nestojí jednodenní školení špičkového experta „velké čtyřky" auditorských firem, ale osmihodinové doučování úředníka, odpovědného za čerpání peněz z Evropských fondů.
Veřejnou zakázku na školení v celkové výši 154 milionů bez DPH vyhlásil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).
„Své nabídky zaslali čtyři zájemci, a to nejen z komerční sféry. Nyní bude následovat otevírání obálek a předpokládáme, že vítěze budeme znát na konci ledna," potvrdila informace Aktuálně.cz Jankovského mluvčí Jana Jabůrková.
Infobox
Co se také dá naučit při evropském školení
- Duševní hygiena a stres management
- Konflikty a jejich zvládání
- Vedení porad, hodnocení zaměstnanců
- Problémoví účastnící porad a práce s nimi
- Zásady pro vytvoření objektivního systému hodnocení podřízených
- Nástroje komunikace (fáze rozhovoru, které ovlivní postoj a výsledek)´
- Specifika komunikace po telefonu, face-to-face, e-mailem
- Sebeprezentace (umění prodat sebe a svou vlastní práci)
- Koučing a jeho uplatnění v praxi
- Anglické názvy nejdůležitějších orgánů a institucí EU (překlad aktivní i pasivní)
- Názvy jednotlivých řídících orgánů, terminologie primární a sekundární legislativy
- Jak efektivně komunikovat OP a budovat tak pozitivní image
- Jak oslovit novináře a získat jejich přízeň, analýza médií z hlediska uplatnitelnosti informací
- Nové trendy při psaní tiskových zpráv a jiných textů
- Definice veřejné zakázky a její znaky
- Legislativní zajištění politiky hospodářské a sociální soudržnosti v období 2007 - 2013
Zdroj: Zadávací dokumentace veřejné zakázky „Systém vzdělávání v programovém období 2007-2013"
Wellnes a bazén zajištěny
Jabůrková odmítá kritiku, že cena za program „Systém vzdělávání v programovém období 2007-2013" je přemrštěná a že školení vůbec není potřeba, protože úředníci znalosti využijí v necelých třech letech sedmiletého programového období.
„Hodnota 154 milionů je založena na marketingovém průzkumu trhu," upozorňuje mluvčí, která předpokládá, že soutěžní nabídky tento strop nepřesáhnou.
Nevysvětlila ale hlavní rozpor celé zakázky: proč se objednává bydlení v hotelích na úrovni 1800 korun za noc a proč se vůbec objednává.
S výjimkou Prahy totiž mohou úředníci bydlet v nejdražších městských hotelích, kde patří ke standardnímu vybavení wellnes a bazén.
U bazénu bez manželky
Úředníci by navíc mohli na školení chodit z domova.
Podle zadávací dokumentace se totiž školení s výjimkou Liberce a Zlína uskuteční ve všech krajských městech a pak ještě v Písku a v Chomutově - jinde úředníci odpovědní za evropské dotace nepracují.
A každý krajský úřad má k dispozici audiovizuální školící centrum, kde se mohou přednášky odehrát.
I cena 350 korun za oběd pro státní úředníky je výrazně předražená.
Soukromým firmám stát povoluje odepsat z daní za oběd při služební cestě nejvýš 184 korun.
Předpisy, angličtina a rozvoj osobnosti
Účastníky kurzů budou ministerští a krajští úředníci, kteří měli na starost evropské zakázky v minulých čtyřech letech.
Mluvčí Jabůrková tvrdí, že jejich další vzdělávání nejsou vyhozené peníze.
„Oblast evropských fondů je velmi dynamická a stále se vyvíjí, nejen na straně českého právního prostředí, ale i na straně evropské. Nezvládnutí takové změny může vyústit ve škody v řádu desítek miliard korun," upozorňuje, že v rozpočtovém období 2007-2013 má Česká republika vyčerpat 700 miliard korun.
Ze zadávací dokumentace Jankovského zakázky vyplývá, že pět tisíc úředníků čeká jednodenní kurz angličtiny se zaměřením na terminologii evropských fondů. Celkem pět set jednodenních kursů, každý pro 20 zájemců, seznámí úředníky s předpisy, podle kterých se v Česku přidělují veřejné zakázky a jaká rozpočtová pravidla je přitom třeba dodržovat. Dvě stě čtyřicet kurzů objasní úředníkům zásady kontroly ve veřejné sféře.
Školení má přispět k lepší prezentaci evropských projektů. Za tímto účelem proběhne 150 dvou- nebo třídenních kurzů. Osobnostnímu rozvoji úředníků a jejich šéfů bude věnováno sto tří- až čtyřdenních kurzů.
Zkrátka přijdou programátoři, které čekají pouze čtyři kurzy. Kdo se na ně ovšem dostane, stráví ve tříhvězdičkovém hotelu čtrnáct dní.
Dvě mouchy jednou ranou
Program školení má podpořit dovednosti úředníků při čerpání evropských dotací. Zároveň vyčerpá peníze z evropského operačního programu Technická pomoc.
Zmíněný operační program má na starosti právě Ministerstvo pro místní rozvoj, které musí rozdělit celkem sedm miliard korun.
V letech 2007-2010 uzavřelo smlouvy na projekty za tři miliardy korun. Vedle operačního programu na podporu výzkumu tak má největší zpoždění a v příštích třech letech musí utratit čtyři miliardy.
„Z programu Technická pomoc je financován samotný systém čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU. V České republice jde zejména o monitorovací a kontrolní systém, publicitu, vzdělávání či náklady spojené se zajištěním pracovníků," vysvětluje smysl programu mluvčí Jabůrková.
Ještě zbývají čtyři miliardy
Program Technická pomoc slouží pouze k financování „administrativní střechy" pro čerpání evropských dotací. Především má platit provoz monitorovacího systému a platy jeho zaměstnanců, kteří shromažďují v jedné databázi informace ze čtrnácti dotačních programů.
Na monitorovací systém už ministerstvo přidělilo z evropských zdrojů přes půl miliardy, obdobnou částku určilo na platy pro jeho obsluhu. Další půlmiliardu rozdělilo jednotlivým ministerstvům, která z ní mají platit úředníky pro komunikaci s monitorovacím systémem, a stejná částka šla na propagaci. Další peníze se utrácejí za školení a služební cesty.
Pro zbylé čtyři miliardy se proto už těžko najde nějaké uplatnění. Ostatní ministerstva a kraje mají na financování evropské administrativy vlastní peníze, například ministerstvo dopravy si přidělilo dvě miliardy.
Peníze určené ministerstvu pro místní rozvoj na financování „administrativní střechy" se tak dají utratit nejlépe právě na školení a propagaci.