Livia na Hrad, říká kandidátka do Senátu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 10. 2010 16:00
Senátní kandidáti jsou drtivě pro přímou volbu, zjistila anketa Aktuálně.cz
Třetina těchto lavic čeká!
Třetina těchto lavic čeká! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miloš Zeman, Madeleine Albrightová nebo "nějaký profesor" by měli být příštími českými prezidenty podle představ kandidátů do nadcházejících voleb třetiny Senátu.

Aktuálně.cz oslovilo většinu kandidátů, většina z nich ale konkrétní jméno svého favorita neřekla, nejčastěji s dovětkem, že je času dost.

U těch zbývajících nepřekvapí, že kandidáti za ODS preferovali současného předsedu Senátu Přemysla Sobotku, ti, kdo chtějí senátorské křeslo za TOP 09 zase Karla Schwarzenberga, Zemanovci Miloše Zemana a kandidáti Suverenity Janu Bobošíkovou.

Klaus bude stále mým prezidentem!

Objevily se ale i názory, které ze stranických linií vybočují. Kandidátka ODS v obvodu Mělník Veronika Vrecionová má za to, že prezidentský úřad by mohl zůstat v rodině - chtěla by Livii Klausovou. "Ale to je jen zbožné přání," dodává v anketě.

Také nezávislá kandidátka v Praze 6 Lucie Ramnebornová preferuje tentokrát ženu: "Osobně mám dvě kandidátky - Miroslavu Němcovou a Markétu Reedovou." Zároveň se netají obdivem k současné hlavě státu: "Václav Klaus bude stále mým prezidentem."

To František Weiss, který v obvodu Karlovy Vary kandiduje za Věci veřejné, jakoby si nevšiml, že Václav Klaus potřetí kandidovat nemůže: "Svůj hlas bych zatím dal stávajícímu prezidentovi."

Albrightová nebo Paroubek, to je jedno!

Překvapivě velký rozptyl osobností, které by si přál na Hradě vidět, má Zdeňka Dokoupilová, kandidátka Strany zelených v Kroměříži: v prezidentské funkci by ráda viděla tak rozdílné osobnosti, jako je Přemysl Sobotka, Jan Švejnar, Petr Pithart, Miloš Zeman, Šimon Pánek, Madeleine Albrightová, Karel Schwarzenberg nebo Jiří Paroubek.

Padala i jména bývalého i současného prezidenta Akademie věd Václava Pačese a Jiřího Drahoše nebo bývalého pražského primátora Jana Kasla.

Liberecký kandidát Alternativy Zdeněk Joukl by si přál Václava Bělohradského nebo Václava Malého se zvláštním zdůvodněním: "Bylo by zajímavé, kdyby se prezidentem stal další Václav."

Vcelku pochopitelná pak byla odpověď kandidáta za Korunu Českou v obvodě Plzeň-město Oldřicha Kodedy na standardní otázku pro všechny: "To je dobrá otázka pro monarchistu. Prezidenta už doufám příště volit nebudeme, máme krále!"

Přímá volba? Ano!

Drtivá většina senátních kandidátů přitom podporuje přímou volbu prezidenta, o které se ovšem mluví už mnoho let.

Někteří z nich by ji ovšem podpořili jen s výhradou, že se zvýší prezidentské pravomoci. Ústeckoorlický kandidát ODS Richard Neugebauer by si dokonce přál změnu systému: "Prezidentské systémy jsou daleko víc stabilnější."

Jen menšina kandidátů jasně deklarovala, že by v případě zvolení přímou prezidentskou volbu nepodpořila.

"Podporoval jsem ji až do doby, kdy jediným kandidátem do Senátu, který byl zvolen v prvním kole, byl Vladimír Železný, a to v době, kdy čelil trestnímu oznámení," napsal v dotazníku Aktuálně.cz jičínský kandidát za lidovce Jiří Kuhn.

A Justina Kamenná, ostravská kandidátka KSČM si při tom rýpla do médií: "Pokud budou média ovlivňovat myšlení, jako je tomu dnes, není zaručena demokratická volba."

Konstruktivně odvolat vládu půl na půl

Podpora další změny Ústavy, která se už připravuje - konstruktivní odvolání vlády - už tak jednoznačnou podporu kandidátů do Senátu nemá. Z těch, kteří jasně řekli svůj názor, je přesně polovina pro a polovina proti.

Změna by umožnila opozici svrhnout vládu jen v případě, že by měla v záloze náhradní řešení - preméra a nový kabinet. Podobné opatření, i když v kancléřském systému, funguje v Německu, ale také např. na Slovensku.

Ostře proti se vyslovil třeba místopředseda ČSSD a poslanec Zdeněk Škromach, který teď chce být senátorem za Hodonín: "Byl by to první krok k nějaké další totalitě a neodvolatelnosti vlády."

Naopak konstruktivní odvolání vlády zcela podporuje jeho bývalý spolustraník, dnes Zemanovec, a také bývalý ministr školství Eduard Zeman: "Kdyby platilo již dříve, nemohl by Paroubek sestřelit Topolánkovu vládu tak hloupým způsobem."

 

Právě se děje

Další zprávy