Litvínov zabední výlohy, v pondělí přijedou extrémisté

Vendula Křížová
13. 11. 2008 14:30
Ve městě se mají 17. listopadu odehrát hned tři akce
Litvínov po pochodu 19. října
Litvínov po pochodu 19. října | Foto: Stanislav Krupař

Litvínov - Měsíc od drsných střetů policie s extremisty, kteří pochodovali Litvínovem a pokusili se proniknout k Romům žijícím na sídlišti Janov, čeká město další zkouška.

V pondělí 17. listopadu se mají ve městě odehrát hned tři akce. Z toho dvě připisuje městský úřad opět extremistickým skupinám.

"Mohu potvrdit, že jsou svolané tři akce. Oznámení jsou formálně v pořádku, tudíž nemáme páku, jak tomu zamezit," řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Nejprve se mají v jedenáct hodin dopoledne sejít na hlavním náměstí - Míru - příznivci Dělnické strany. Jde o akci s názvem "Proti pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí." Pořadatelé počítají s tím, že do města dorazí zhruba sto až tři sta lidí.

O hodinu později má vyrazit z centra Litvínova k janovskému ghettu, jak se místu říká, protože tu žije převážně romská menšina, pochod aktivistů. Svolal je Jiří Bunda, který je podle policistů známým příznivcem neonacismu.

Mezi osmou hodinou ráno a devátou hodinou večer se pak má odehrát akce samotných Romů přímo v areálu sídliště Janov; demonstraci proti šikaně extremistů svolal Petr Musil. "Víme jen toliko, že hodlá demonstrovat, pokud město ten pochod nezruší," řekl pro Aktuálně.cz starosta Štovíček.

Ten nyní řeší, kolik povolat policistů a lidí z antikonfliktního týmu.

Konkrétní čísla zatím nechtěl říci. Mlčení zachovává i ředitel městské policie v Litvínově Zdeněk Urban. "Mohu jen říci, že probíhají koordinační porady s policií České republiky," řekl Urban.

Potvrdil pak, že policie zvažuje, zda by nemohla radikálům odříznout přístup do města tak, aby Litvínovem zkrátka pochodovat nemohli.

"V tuto chvíli naši lidé obcházejí obchodníky v místech, kde mají protesty být, a doporučují jim, aby si zabezpečili výlohy," dodal Urban.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

před 1 hodinou

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy