Litvínov: extremisté se střetli s policií, s Romy ne

Domácí Domácí, mch
18. 10. 2008 19:30
Na akci dohlížela stovka policistů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

* Policie neměla na 200 radikálů pod kontrolou * Ti dorazili k Romům do Janova * Zatčeno bylo zatím šest lidí * Radikálové se pomalu rozcházejí * Setkání rozpustili i Romové

Litvínov - Setkání příznivců Národního odporu a Dělnické strany v Litvnínově skončilo. Akce se policistům během dne málem vymkla z rukou. Radikálům se téměř podařilo proniknout až k Romům z janovského ghetta.

Nyní už je situace klidná. Policistům se podařilo radikály z Janova vytlačit a ti postupně odjeli z města. V klidu se po vřavě, kterou město zažilo přes den, rozešli i Romové.

"Teď se radikálové přesouvají k nádraží. Policisté je doprovází," řekla Aktuálně.cz mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Tím ale policejní akce nekončí, extrémisty budou střážci zákona monitorovat až do večerních hodin.

Při akci byl zraněn jeden policista a jeden z radikálů.

Na tři stovky neonacistů se sešlo kolem druhé odpoledne v centru města na náměstí Míru, kde přečetli projevy, slovo diskriminace skloňovali ve všech pádech. Tam se střetli s policií, podařilo se jim prolomit policejní zátarasy a rozprchli se po městě. Spousta z nich zamířila do Janova, kde před dvěma týdny místní Romové vyhnali jiné radikály.

Ke střetu nedošlo jen těsně

Na druhé straně se zase sešly asi dvě stovky Romů. Po celou dobu je uklidňoval antikonfliktní tým. Nechyběli ani anarchisté a levicoví radikálové, kteří přijeli Romy podpořit.

Jednu dobu extremisty a Romy dělilo asi sto metrů. Romy na sídlišti od většiny neonacistů oddělila bariéra z těžkooděnců. Neonacisté přitom byli bojovně naladěni a snažili se k Romům za každou cenu dostat.

Policisté se střetům snažili zabránit těžkou technikou, nechybělo ani vodní dělo.

Před akcí policisté zatkli šest lidí, protože měli podezření, že u sebe mají zbraň. "Nyní byli předvedeni a požádáni o podání vysvětlení," řekla Aktuálně.cz mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Policie již předtím avizovala, že přichystala mimořádná bezpečnostní opatření.

"S ohledem na bezpečnostní rizika policie nasadí policisty pořádkové policie, psovody, kriminalisty a další složky policie. Kromě toho budou v záloze i policisté zásahové jednotky," uvedla  mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Klacky i golfové hole

Na začátku října se už obě dvě skupiny málem střetly. Příznivce Dělnické strany přivítalo na litvínovském sídlišti Janov zhruba 70 místních Romů s klacky, golfovými holemi a násadami od sekyr.

Bitce mezi oběma skupinami nakonec policisté zabránili.

Strach z velkého třesu odstartoval sestřih z posledního střetu mezi obyvateli ghetta a neonacisty. Videozáznam s hesly jako "Češi jsou denně terči cikánských útoků" nebo "Litvínov je naše město!" zve příznivce ultrapravice na pochod městem, který skončí u janovského ghetta.

Video je za poslední týden je druhé nejsledovanější, vidělo ho již přes 36 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 41 minutami

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy