Litvínov: extremisté se střetli s policií, s Romy ne

Domácí Domácí, mch
18. 10. 2008 19:30
Na akci dohlížela stovka policistů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

* Policie neměla na 200 radikálů pod kontrolou * Ti dorazili k Romům do Janova * Zatčeno bylo zatím šest lidí * Radikálové se pomalu rozcházejí * Setkání rozpustili i Romové

Litvínov - Setkání příznivců Národního odporu a Dělnické strany v Litvnínově skončilo. Akce se policistům během dne málem vymkla z rukou. Radikálům se téměř podařilo proniknout až k Romům z janovského ghetta.

Nyní už je situace klidná. Policistům se podařilo radikály z Janova vytlačit a ti postupně odjeli z města. V klidu se po vřavě, kterou město zažilo přes den, rozešli i Romové.

"Teď se radikálové přesouvají k nádraží. Policisté je doprovází," řekla Aktuálně.cz mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Tím ale policejní akce nekončí, extrémisty budou střážci zákona monitorovat až do večerních hodin.

Při akci byl zraněn jeden policista a jeden z radikálů.

Na tři stovky neonacistů se sešlo kolem druhé odpoledne v centru města na náměstí Míru, kde přečetli projevy, slovo diskriminace skloňovali ve všech pádech. Tam se střetli s policií, podařilo se jim prolomit policejní zátarasy a rozprchli se po městě. Spousta z nich zamířila do Janova, kde před dvěma týdny místní Romové vyhnali jiné radikály.

Ke střetu nedošlo jen těsně

Na druhé straně se zase sešly asi dvě stovky Romů. Po celou dobu je uklidňoval antikonfliktní tým. Nechyběli ani anarchisté a levicoví radikálové, kteří přijeli Romy podpořit.

Jednu dobu extremisty a Romy dělilo asi sto metrů. Romy na sídlišti od většiny neonacistů oddělila bariéra z těžkooděnců. Neonacisté přitom byli bojovně naladěni a snažili se k Romům za každou cenu dostat.

Policisté se střetům snažili zabránit těžkou technikou, nechybělo ani vodní dělo.

Před akcí policisté zatkli šest lidí, protože měli podezření, že u sebe mají zbraň. "Nyní byli předvedeni a požádáni o podání vysvětlení," řekla Aktuálně.cz mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Policie již předtím avizovala, že přichystala mimořádná bezpečnostní opatření.

"S ohledem na bezpečnostní rizika policie nasadí policisty pořádkové policie, psovody, kriminalisty a další složky policie. Kromě toho budou v záloze i policisté zásahové jednotky," uvedla  mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Klacky i golfové hole

Na začátku října se už obě dvě skupiny málem střetly. Příznivce Dělnické strany přivítalo na litvínovském sídlišti Janov zhruba 70 místních Romů s klacky, golfovými holemi a násadami od sekyr.

Bitce mezi oběma skupinami nakonec policisté zabránili.

Strach z velkého třesu odstartoval sestřih z posledního střetu mezi obyvateli ghetta a neonacisty. Videozáznam s hesly jako "Češi jsou denně terči cikánských útoků" nebo "Litvínov je naše město!" zve příznivce ultrapravice na pochod městem, který skončí u janovského ghetta.

Video je za poslední týden je druhé nejsledovanější, vidělo ho již přes 36 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy