Liška řekl, kdy a jak se bude maturovat v roce 2010

pra
12. 9. 2008 16:55
Slohová práce z češtiny se bude psát v půl páté večer
Pan ministr se u tabule smál. Asi si ještě pamatuje, že první den se ve škole nezkouší.
Pan ministr se u tabule smál. Asi si ještě pamatuje, že první den se ve škole nezkouší. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tvůrci systému státních maturit do detailu představili způsob, jak se v roce 2010 odehraje první celostátně řízená zkouška dospělosti.

Studentům slibují větší možnost volby i garanci objektivní zkoušky, která dnes podle nich chybí.

"Našemu státnímu školství chybí svorník, který by sjednotil, s jakými vědomostmi studenti vstupují do praxe," řekl ministr školství Ondřej Liška, který doufá, že o důležitosti nové maturity přesvědčí veřejnost.

Čeština nade vše

Všichni studenti středních škol budou i nadále v rámci povinné části zkoušky maturovat z českého jazyka, druhý povinný předmět si budou moci zvolit podle svých preferencí.

Čtěte více: Státní maturita bude stát další stovky milionů

Na výběr mají mezi matematikou a cizím jazykem. Na jazykáře pak čeká ještě volba mezi angličtinou, němčinou, francouzštinou, španělštinou a ruštinou.

Rozličnou úroveň škol, na nichž dnes studenti maturují, zohledňuje i chystaná státní zkouška. "Studenti se sami rozhodnou, jakou laťku chtějí přeskočit," řekl ministr školství Ondřej Liška. Vybrat si totiž mohou mezi lehčí základní variantou a verzí složitější, takzvanou vyšší.

Ve stejnou dobu

Písemné práce a testy se budou ve všech školách psát v jeden čas. "Je to kvůli ochraně zkušebního tajemství," uvedl Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), které maturity připravuje.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zkoušky z jazyků včetně češtiny budou mít ještě část ústní. K tomu mohou studenti skládat ještě tři nepovinné zkoušky z deseti volitelných předmětů.

Kromě společné státní maturity budou studenti skládat ještě takzvanou profilovou zkoušku, která se odvíjí od zaměření školy a v jejímž rámci studenti podle uvážení ředitele školy složí dvě až tři zkoušky.

Čtěte také: Studenty čeká státní maturita. Poslanci s ní souhlasí

Podle harmonogramu pro rok 2010 nejprve v dubnu a květnu proběhnou profilové maturity, během prvního červnového týdne pak ty státní, které budou centrálně koordinovány.

Zkouška v pozdním odpoledni

Testy a slohové práce budou psát někteří studenti až do pozdního odpoledne.

Konkrétně první den společných maturit jejich tvůrci vyhradili češtině. Začíná se variantou testu z českého jazyka a literatury, v pravé poledne titíž studenti začnou psát slohovou práci na jedno z deseti zvolených témat.

Studenti, kteří se rozhodnou pro základní variantu zkoušky, si na zadání testu musejí počkat až do tři čtvrtě na tři. Slohovou práci začínají psát dokonce až v půl páté večer.

V podobně pozdních hodinách má přijít během následujících dnů i zkouška z občanského a společenskovědního základu, biologie a dějin umění.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Generální příprava

Spuštění maturity bude předcházet generální zkouška, při níž se studenti i učitelé poprvé reálně setkají s tím, jak zkouška probíhá a co obnáší. Na všechny studenty, kteří budou v roce 2010 maturovat, čeká na podzim 2009 "zkušební zkouška".

Příprava státní maturity by od letoška do roku 2012, kdy získá svou definitivní podobu, měla stát asi 480 milionů korun. Každý další rok pak vyjde její realizace na 165 milionů korun, což je v přepočtu na jednoho maturanta zhruba 460 korun.

Roku 2010 bude na 1300 školách maturovat 95 tisíc studentů. Na vytištění zkušební dokumentace bude třeba 58 tun papíru.

Na státní maturitě CERMAT pracuje už od roku 1999. Za tu dobu proběhlo několik kol projektu Maturita nanečisto, který se setkal s kritikou obsahové správnosti testů i jejich vyhodnocování. Stát do příprav státní maturity investoval již přes sto milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy