Pokud nám vypovíte smlouvu, bude mezinárodní arbitráž, pohrozil Liglass Kyrgyzstánu

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 19. 9. 2017 15:42
Česká firma Liglass Trading CZ se nechce vzdát zakázky na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Tamní premiér Sapar Isakov v pondělí rozhodl, že středoasijská země smlouvu jednostranně vypoví, protože společnost nedodržela dohodu a v předepsaném termínu nezaplatila 37 milionů dolarů. Podle šéfa firmy Michaela Smelíka ale Kyrgyzstán nemá právo smlouvu vypovědět, předcházet tomu musí tříměsíční jednání. Pokud však skutečně vláda tento krok učiní, obrátí se Liglass Trading, za který se u kyrgyzských politiků přimlouval Hrad, na mezinárodní arbitráž, píše Smelík v prohlášení.
Tisková konference se zástupci české společnosti Liglass, která má stavět elektrárny v Kyrgyzstánu | Video: Kloop

Praha/Biškek - Kyrgyzský premiér Sapar Isakov sice v pondělí rozhodl o tom, že miliardová dohoda s firmou Liglass Trading CZ skončí, česká společnost se ale kontraktu nevzdává. V úterním prohlášení uvedla, že rozhodnutí kyrgyzské vlády o odstoupení od smlouvy dosud neobdržela a dozvěděla se o něm jen z médií. Pokud se tak stane, je situaci připravena řešit mezinárodní arbitráží.

Isakov o odstoupení rozhodl v pondělí poté, co firma nezaplatila slíbených 37 milionů dolarů na vyplacení předchozího investora - ruského gigantu RusHydro. I ten přitom Biškeku hrozí arbitráží.

Majitel Liglassu Michael Smelík v úterý uvedl, že podle smlouvy v případě sporů musí nastat tříměsíční jednání mezi stranami. "Pokud vláda Kyrgyzské republiky v rozporu s ustanovením článku 7 Investiční dohody odešle oznámení o odstoupení od Investiční dohody, společnost Liglass Trading CZ se bude nucena obrátit na mezinárodní arbitráž," napsal Smelík v česko-ruském prohlášení, které zaslal Aktuálně.cz.

Podnikatel dodal, že společnost v úterý zasílá kyrgyzské vládě dopis o nezbytnosti zahájit vyjednávání.

Kyrgyzský expert na energetiku Nikolaj Kravcov dříve týž den v rozhovoru pro Rádio Svoboda upozornil, že odstoupení od smlouvy nebude pro vládu snadné. "Jen zkuste odstoupit. Jaký důvod pro odstoupení naše vláda uvede? To mě velice zajímá. Že nezaplatili 37 milionů? Z textu, který mám před sebou, nevyplývá, že nezaplacení je důvodem pro vypovězení smlouvy," řekl Kravcov.

"Vláda teď uvede podmínky odstoupení a společnost podá žalobu. A udělá dobře. Taková procedura odstoupení od smlouvy bude podle mě zdlouhavá a budou ji provázet skandály. Ty ale nebudou ve prospěch vlády jako smluvní strany," vysvětlil. 

"Chápete absurdnost této situace? Investiční dohodu se soukromou a nikomu neznámou firmou podepisuje vláda. S Ruskem byla smlouva podepsána na úrovni ministrů energetiky," dodal.

Reportáž z Kyrgyzstánu. Česká firma Liglass Trading zde má stavět jednu z přehrad narynské kaskády | Video: Michael Švec
 

Právě se děje

Další zprávy