Helmut Gaensel: Smelík je výborný chlap, ale vymklo se mu to z ruky. Liglass peníze na účtu neměl

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
19. 9. 2017 5:30
Šéf firmy Liglass Trading Michael Smelík dělal byznys i se známým hledačem štěchovického pokladu Helmutem Gaenselem. Právě on měl firmě sídlící v zchátralém objektu v obci Líšný pomoci sehnat peníze na zakázku za 12 miliard korun v Kyrgyzstánu. Liglass Trading ale nakonec elektrárny nepostaví - kyrgyzská vláda smlouvu vypověděla, protože Smelíkova firma nezaplatila 37 milionů dolarů pro ruskou společnost RusHydro. Podle Gaensela si za problémy může Liglass Trading sám. "Udělali strašné množství chyb," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Tvrdí, že firmě sehnal v USA investora, který by mohl zaplatit 65 milionů dolarů.
Helmut Gaensel na archivním snímku.
Helmut Gaensel na archivním snímku. | Foto: Zavoral Libor

Vaši obchodní partneři z Liglass Trading mají problémy v Kyrgyzstánu, protože včas nezaplatili slíbených 37 milionů pro ruskou firmu RusHydro. Co na to říkáte?

Je to škoda. Co vám na to mohu říct. Udělali strašné množství chyb.

Jaké chyby například?

Například říkali, že mají peníze už na účtu. Osobně jsem jim sehnal 65 milionů dolarů a pak náhle potřebovali 500 milionů dolarů.

Věříte ještě tomu projektu? V Kyrgyzstánu je z toho kauza, která možná ovlivní volby.

Kdyby se jim dal čas a nedělal by se kolem projektu takový humbuk, tak by to byli schopni realizovat. Ty peníze k mání jsou, ale trvá to dlouho. Pět set milionů je hrozně peněz. Možná to měla dělat jiná a silnější firma než Liglass. Sice ten obchod mohla dokončit i menší firma, když ale do toho začnou šťourat novináři, tak nastane problém.

Helmut Gaensel

Američan německého původu se krátce po revoluci, podobně jako jeho konkurent Josef Mužík, proslavil jako hledač štěchovického pokladu - beden schovaných nacisty, v nichž měly být válečné dokumenty a tuny zlata. Snaha obou byla i přes investované desítky milionů neúspěšná. Dnes třiaosmdesátiletý Gaensel ale na svých stránkách stále láká dobrovolníky, kteří mu v pátrání pomůžou.
Spolu s Michaelem Smelíkem v roce 2011 založili evropskou společnost Mzk Service s předmětem podnikání pronájem nemovitostí, která má sedm dceřiných firem po světě. Údaje o tom, zda vykonává činnost, ale v obchodním rejstříku nejsou a k dohledání není ani žádná z uvedených sedmi dceřiných firem.

Jenže novináři se jen ptali na otázky, na které představitelé firmy Liglass Trading nebyli schopni odpovídat. Také bylo znepokojující, že společnost sídlí ve zchátralém objektu a nemá téměř žádný obrat. V čem tedy ještě podle vás lidé z Liglass Trading udělali chybu?

Měli možnost začít s 65 miliony dolarů a mohli to dělat postupně. Třeba si na každou přehradu udělat samostatnou zvláštní smlouvu. Neměli mít jednu smlouvu na všechny elektrárny dohromady. Ono to ale prý nešlo. Třeba se dá ale ještě projekt zachránit. Museli by se vyplatit Rusové, pak by to šlo realizovat.

A vy jste panu Michaelu Smelíkovi radil, aby v zakázce nepřistupoval na podmínky kyrgyzské vlády vyplatit ruskou firmu?

Ano.

Mluvíte o 65 milionech dolarů. Odkud měly být?

V USA jsem našel firmu, která prostředky byla ochotna dát. Ale oni řekli (Liglass Trading), že je to málo, že potřebují 500 milionů, a společnost ze Spojených států couvala.

Jaká firma z USA jim měla ty peníze zajistit?

Ten projekt v Kyrgyzstánu je super. Ale nejde veřejně prohlásit, že už mají miliony dolarů na účtu.

Pan Smelík prohlásil, že mají 384 milionů eur na účtech. Myslíte, že ty peníze skutečně měli?

No, ne. Kde by to vzali?

Jste jejich obchodní partner, to je i důvod, proč se vás ptám. Nemohli se snažit touhle informací vymluvit z té nepříjemné situace, kdy se spekulovalo o jejich schopnosti ty peníze sehnat?

Pan Smelík… co všechno prohlašovali, nevím. Já jenom vím, že firma z USA byla připravena projekt financovat, ale rozumně. Žádných 500 milionů dolarů.  

Jak se ta firma z USA jmenovala?

Jmenovala se ICN.

A proč by do toho ta firma šla?

Firmu i lidi v ní znám, neboť jsem tam pracoval. Která firma by nešla do tak velkého a dobrého obchodu. Je to senzační. Jenže nemůžete říct, že nechcete úvěry, ale chcete peníze přes burzu. To jsou další chyby, kterých se dopustili. Zkrachovalo to kvůli chybám personálu společnosti Liglass, ne kvůli někomu jinému.

Doporučovat někoho v obchodech za desítky milionů dolarů není jen tak. Musel jste panu Smelíkovi důvěřovat.

V USA mám známé v důlním odvětví od roku 1968. Konexe tam tak mám a peníze bych sehnal. Sám bych získal určitou provizi. Věřím ale, že peníze jdou stále sehnat.

Panu Smelíkovi jste musel důvěřovat. Jak dlouho se znáte a na čem jste spolupracovali?

S panem Smelíkem se znám dlouho. Dělali jsme různé obchody s akciemi v USA. Je to výborný chlap a umí věci dávat dohromady. Asi se mu to teď nějak vymklo z ruky.

A můžete mi popsat nějaký obchod, který se společně vám podařil?

Dařilo se nám všechno. O tom ale nebudu mluvit. To nemá nic společného s tou kauzou v Kyrgyzstánu.

Proč jste se víc nekoukal na to, jak se v Kyrgyzstánu vedení Liglass Trading prezentuje, a nepomohl jim? Teď mluvíte o chybách v komunikaci?

Nejsme jeho partnerem v Kyrgyzstánu. Pro pana Smelíka jsem se snažil jen zaručit určitou částku peněz, ty byly odmítnuty a dál už jsem nemohl nic dělat.

Nemá teď zájem o projekt třeba jiný investor?

Nemůžete shánět nového investora, když mají takové problémy. Ale třeba už mají nějakého nového, opravdu nevím.

Když Liglass Trading v USA sháněl peníze, jednali s jistým Waynem Hayesem. Znáte ho?

Znám ho.

On měl ty peníze poskytnout?

Nemohu mluvit za někoho jiného. Liglass jsem mu představil a to je vše. Nebyl jsem na jednání, a tak vám nemohu říct více. Jednalo se s ním od března.

Video: Podívejte se na záznam tiskové konference se zástupci společnosti Liglass

Tisková konference se zástupci české společnosti Liglass, která má stavět elektrárny v Kyrgyzstánu | Video: Kloop
 

Právě se děje

Další zprávy