Lidovec, který urážel na Facebooku uprchlíky, rezignoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2015 16:09
Liberecká stranická organizace bude v úterý jednat o jeho vyloučení.
Sjezd KDU-ČSL ve Zlíně.
Sjezd KDU-ČSL ve Zlíně. | Foto: ČTK

Praha/Liberec - Lidovec Daniel Kalenda, jenž psal o mrtvých uprchlících jako o "lůze" a "špíně", se omluvil a rezignoval na stranické funkce. Strana bude tento týden jednat o jeho vyloučení. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se od jeho vyjádření distancoval a prohlásil, že bylo v rozporu se stanovami strany.

Kalenda psal na Facebooku o 71 uprchlících, kteří byli minulý týden nalezeni mrtví v Rakousku v nákladním automobilu. "Já netruchlím, není mi jich líto... Vůbec! Je to lůza, špína a živel, sem nepatří," napsal podle dnešní Mladé fronty Dnes Kalenda, který prý byl dříve předsedou městské organizace KDU-ČSL v Liberci.

Foto: Facebookový profil Daniela Kalendy


"Názorová pluralita je zcela v pořádku, tu nikdo netrestá, ale končí tam, kde se dostáváme za hranu toho, co je a není v souladu se základními principy naší politiky," řekl novinářům Bělobrádek.

Kalenda rezignoval

Rezignaci potvrdil i sám Kalenda. Jeho vyloučení by měla tento týden řešit liberecká stranická organizace. Kalenda byl členem okresního výboru a členem celostátní rozhodčí komise strany. "Rezignoval jsem na obě funkce k včerejšímu datu a nebudu se k tomu dále vyjadřovat," uvedl Kalenda. V neděli se podle listu za své výroky omlouval, vysvětloval je alkoholem a svůj text smazal.

"Omluvil se, rezignoval, zítra (v úterý) řešíme vyloučení," napsal na Twitteru Bělobrádek. Podle předsedy městské organizace v Liberci Kamila Jana Svobody by se měl ještě v pondělí mimořádně sejít městský výbor, v úterý okresní.

O vyloučení by měl rozhodovat krajský výbor, jenž se sejde ve čtvrtek. "Může se (Kalenda) pak ještě odvolat k rozhodčí komisi, jejímž byl členem," řekl Svoboda. Za nejlepší řešení by ale považoval, kdyby Kalenda vystoupil sám. "Měl by uznat, že nás poškodil a jeho vyjádření bylo za hranou," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy