Praha - Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg si neodpustil peprný komentář k rozpadu předvolební koalice lidovců a Starostů. Podle něj se KDU-ČSL "podělala" z průzkumů, podle kterých by se dvojkoalice do sněmovny nedostala.
"Je to smutný případ, neboť KDU-ČSL, tato k českým politickým dějinám tradičně patřící strana, se s prominutím podělala z průzkumů veřejného mínění. Ne z výsledku voleb, nýbrž z průzkumů," vzkázal Schwarzenberg na Facebooku.
Lidovci po vypovědění koalice Starostům nabídli místa na jejich kandidátkách, to ale hnutí odmítlo. Jejich rozhodnutí Schwarzenberg chápe. "Když někdo zruší zásnuby těsně před svatbou, tak nestojí za to investovat do společné domácnosti," glosuje.
Zároveň Schwarzenberg upozorňuje na nebezpečí průzkumů, které mohou ovlivňovat vývoj politické scény. "Dostáváme se v české politice do nebezpečné situace, kdy průzkum veřejného mínění platí více než dané slovo," dodal Schwarzenberg.
Schwarzenberg zároveň připomněl spolupráci TOP 09 a Starostů, která trvala od roku 2009 do letošního roku, a připustil, že TOP 09 byla ke STAN sice tvrdá, ale férová. Starostové nakonec spolupráci ukončili.
"Zpětně můžeme konstatovat, že ano, je možné, že jsme vůči nim vystupovali příliš tvrdě, ale drželi jsme slovo, co jsme slíbili, jsme taky dodrželi," napsal Schwarzenberg s tím, že TOP 09 nikdy neuvažovala o tom, že Starosty nechá "na holičkách".
Petr Gazdík oznámil, že se Starostové a nezávislí valnou většinou rozhodli nekandidovat na kandidátkách Strany lidové poté, co byla zrušena jejich předvolební koalice. Je to celkem srozumitelné. Když někdo zruší zásnuby těsně před svatbou, tak nestojí za to investovat do společné domácnosti. Je to nicméně i v lecčems poučné. Jak známo, naše strana byla se STAN delší dobu spojena, a oni si, snad právem, stěžovali, že jsme byli příliš tvrdí a neústupní. Tudíž se s námi rozešli a pokusili se najít novou cestu s KDU-ČSL. Zpětně můžeme konstatovat, že ano, je možné, že jsme vůči nim vystupovali příliš tvrdě, ale drželi jsme slovo, co jsme slíbili, jsme taky dodrželi. A i když to samozřejmě bylo někdy těžké, nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom nechali Starosty na holičkách. Celkově je to ale smutný případ, neboť KDU-ČSL, tato k českým politickým dějinám tradičně patřící strana, se s prominutím podělala z průzkumů veřejného mínění. Ne z výsledku voleb, nýbrž z průzkumů. Nikdo z nás ale neví, do jaké míry jsou tyto průzkumy pravdivé. Je mnoho indicií, že jsou z různých důvodů a různými subjekty velmi ovlivněny. Tím ale tyto průzkumy mění politickou scénu těsně před volbami. Je na pováženou, že tyto instituce mají takový vliv, ačkoliv žádné důkazy pro jejich tvrzení neexistují. Dostáváme se v české politice do nebezpečné situace, kdy průzkum veřejného mínění platí více než dané slovo.
Zveřejnil(a) Karel Schwarzenberg dne 26. Červenec 2017
Plán lidovců a Starostů vytvořit na české politické scéně novou sílu a jít do voleb společně nevydržel ani dva měsíce. Na konci května odsouhlasil volební dvojkoalici sněm lidovců. V půlce července rozhodl celostátní výbor, že projekt zase ukončí. "Je to sázka na jistotu. Nechceme přehlížet vůli voličů," zdůvodnil rozhodnutí šéf lidovců Pavel Bělobrádek právě s odkazem na předvolební průzkumy, které dvojkoalici nepřipisovaly potřebných deset procent pro vstup do sněmovny.