Praha - Lidovci deset týdnů před volbami do Poslanecké sněmovny poodkryli další ze svých plánů, na které chtějí nalákat voliče.
Navrhují zřídit takzvaný institut protikorupčního agenta-provokatéra. Zároveň chtějí beztrestnost pro ty, kdo pomohou rozkrýt korupci.
"Korupce se v naší zemi postupně stala tak závažným společenským problémem, že dnes začíná destabilizovat demokratické fungování státu, významně snižuje efektivitu hospodaření s veřejnými prostředky a v neposlední řadě také oslabuje důvěru občanů k veřejné správě," zní z lidové strany.
Návrhy KDU-ČSL
- zakotvit do českého právního řádu institut protikorupčního agenta, například podle slovenského vzoru
- zavést trestní odpovědnost právnických osob
- umožnit beztrestnost toho, kdo se sám udá a pomůže rozkrýt korupční jednání
- zpřísnit podmínky zadávání veřejných zakázek vůči společnostem, které nemohou prokazatelným způsobem doložit své majitele
- vytvořit specializovaný útvar státních zástupců
Předseda Cyril Svoboda tvrdí, že chce jít jinou cestou než ČSSD. Sociální demokraté totiž podle něj mají sklony paušálně trestat majetné, a to například přísnými majetkovými přiznáními. Nechceme dělit společnost na ty, kteří majetek mají, a jsou proto špatní, a ty, kteří jsou nemajetní a tudíž spravedliví, slibuje Svoboda.
Protikorupční agenti jsou sice u nás od loňska uzákoněni, podle novely trestního řádu se jimi ovšem mohou stát pouze policisté. Lidovci, inspirováni sousedním Slovenskem, chtějí, aby jím mohl být kdokoliv.
"Bude moci navádět ke spáchání trestného činu v případě, že půjde o úplatkářství veřejného činitele nebo zahraničního veřejného činitele," popisují roli agenta.
Dalším návrhem je trestní odpovědnost právnických osob. "Pro efektivní boj s korupcí je nutné postihovat nejen korupčníka, ale také firmu, v jejíž prospěch korupčník jednal."