Pardubice - Lidovci se budou na víkendovém sjezdu bavit také o Ďáblově bibli.
Maketu unikátní knihy Codex gigas z první poloviny 13. století pocházející z Podlažic u Chrudimi totiž na sjezd přiveze europoslanec Jan Březina a senátor Petr Pithart.
"Je to pro náš kraj obrovská událost. Codex gigas je mezi odborníky známou knihou, málokdo však ví, že vznikla v benediktýnském klášteře v Podlažicích v Pardubickém kraji," těší se vicehejtman Pardubického kraje a 1. místopředseda KDU-ČSL Roman Línek.
Fakta
Jak se bible dostala do Česka
- Už v 19. století žádali čeští vědci o zapůjčení kodexu.
- V pol. 20. stol. jednalo tehdejší Československo s Královskou knihovnou o možnosti získat úplnou kopii kodexu pro muzeum v Chrasti. Záměr se nepovedl kvůli vysokým nákladům.
- V 90. letech se o návrat alespoň části rudolfínských sbírek pokoušel - spíše ovšem jen žertem - tehdejší prezident Václav Havel.
- 28. 10. 2002 při příležitosti státního svátku ČR přednáška Petra Pitharta v Národní knihovně ve Stockholmu - při exkurzi v prostorách knihovny uviděl poprvé Codex gigas v trezoru jako vzácný historický poklad. V popisce k dílu bylo toliko v závorce uvedeno místo vzniku Podlažice v ČR.
- říjen 2003 - předseda Senátu Petr Pithart pozván na zahájení dnů české kultury ve Švédsku, opět v prostorách Národní knihovny ve Stockholmu. Padlo také slovo o zapůjčení knihy, ale prvním místě byla povinnost švédské strany umožnit informovat o Podlažicích a digitálně knihu "ofotografovat". Od té doby začala spolupráce Chrasteckých s vedením Královské knihovny (ředitel Gunnar Sahlin, National Librarian, The Royal Library Stockholm), ze šv. strany především digitalizace bible.
- Od r. 2004 jednala Národní knihovna v Praze o zápůjčce na výstavu středověkých svazků, která se měla uskutečnit na konci r. 2007.
- V říjnu 2005 při návštěvě ve Švédsku dojednal možnost zapůjčení bible premiér Jiří Paroubek se švédským premiérem Göranem Perssonem.
- V dubnu 2007 si ve Stockholmu prohlédl bibli i premiér Topolánek, dojednal přesný termín zapůjčení do ČR na podzim r. 2007.
Maketa Codexu gigas vznikla díky Nadačnímu ústavu regionální spolupráce u příležitosti loňského olomouckého knižního veletrhu Libri 2007. Oproti originálu umožňuje laickým zájemcům listování v knižním bloku.
Pardubičtí, kteří nejsou členy strany, ale o zážitek vidět tuto vzácnou knihu nepřijdou. Další týden totiž bude vystavena na tamním zámku. "Jednáme s krajským muzeem o umístění této knihy v jeho prostorách," uvedl pardubický vicehejman Roman Línek.
Co je Ďáblova bible
Codex gigas, neboli Ďáblova bible je středověký rukopis, který proslul ze dvou důvodů. Zaprvé je pokládán za největší zachovalý bohemikální i evropský rukopis (codex gigas znamená "obrovská kniha"). Zadruhé obsahuje velký celostránkový portrét ďábla (což ostatně vysvětluje druhý název rukopisu).
Rukopis vznikl v letech 1200 až 1230. Podle odborníků je pozoruhodné, že je dílem jediného člověka, který zřejmě pracoval v zaniklém benediktýnském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku.
Dřevěné desky v kůži (rozměr 920x505x220 mm) obsahují 312 pergamenových fólií, na nichž je Starý i Nový zákon, Kosmova kronika česká, spisy a traktáty, kalendář s nekrology, seznam podlažického bratrstva a další.
Původním majitelem byl benediktýnský klášter v Podlažicích u Chrasti. Knihu si založil do svých sbírek na Pražském hradě císař Rudolf II. Za třicetileté války v roce 1648 si bibli odvezli Švédové jako válečnou kořist. Bible je dodnes uložena v Královské knihovně ve Stockholmu.