Praha - Lidé v rámci takzvané zbraňové amnestie, která začala v červenci, odevzdali ke konci minulého týdne 1392 zbraní.
Při obdobné akci v roce 2009 bylo odevzdáno 7897 nelegálně držených zbraní, zkušenosti ale ukazují, že řada Čechů nechává odevzdání zbraně na poslední chvíli, řekl Milan Prchal z ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.
"Oproti předchozím letům je to číslo poměrně nízké. Ale vím z předchozích zkušeností, že to číslo ještě znatelně vzroste, protože to lidé často nechávají na poslední chvíli," uvedl Prchal. Zbraňová amnestie skončí 31. prosince.
Většina odevzdaných zbraní pochází z období druhé světové války, novodobých je minimum. Objeví se i případy, kdy někdo na policejní služebnu odevzdá zbraň, po které se pátrá. Letos byl zatím zaznamenán jeden takový případ, kdy byla v Olomouckém kraji odevzdána zbraň hlášená v Rakousku jako odcizená.
Šanci odnést nelegálně drženou zbraň bez hrozby postihu na policii měli lidé vedle amnestie před pěti lety i v letech 2003 a 1996. Přesto jsou stále odevzdávány další zbraně.
"Je těžké odpovědět, proč to dotyční neudělali dříve. Možná to nezaregistrovali nebo se báli, že to není beztrestné," řekl Prchal. Podle ředitele Pyrotechnické služby ČR Milana Dlouhého často lidé najdou zbraně nebo střelivo při vyklízení koupených nebo zděděných nemovitostí.
Lidé odevzdávají i střelivo
Nejvíce zbraní bylo odevzdáno ve Středočeském a Jihomoravském kraji, jejich počet se tu blížil dvěma stovkám. Vedle zbraní mohou lidé odevzdávat také střelivo, zatím ho přinesli 286 793 kusů. Z toho dvě stě tisíc kusů patřilo jedinému muži z Moravskoslezského kraje.
Ten odevzdal takzvané nábojky - tedy náboje bez střely používané do průmyslových přístrojů například pro nastřelování hřebíků nebo využívané pouze pro zvukový efekt.
Kvůli odevzdanému střelivu, například granátům a jiným výbušninám, museli v souvislosti se zbraňovou amnestií více než stokrát zasahovat pyrotechnici.
"Když se dozvíme, že byl takový materiál odevzdán, často doporučujeme evakuaci, protože nikdo kromě specialisty není schopen posoudit, jak moc je to nebezpečné," uvedl Dlouhý.
Lidem poradil, aby v případě munice či výbušnin nevozili tyto předměty přímo na policejní služebnu, ale kontaktovali policii, aby si materiál vyzvedla na místě.
Za dva a půl měsíce letošní amnestie policisté zaznamenali i několik kuriózních případů. Na policejní stanici v centru Brna například přinesla žena téměř čtvrt kilogramu plastické trhaviny semtex. Našla ji při vyklízení sklepa, kam si ji patrně uložil její zesnulý manžel, který pracoval jako střelmistr.
V Berouně zase museli v srpnu evakuovat budovu policie a městského úřadu, protože tam muž přinesl protitankovou minu. V Plzni muž v rámci amnestie odevzdal funkční granát.