Lidé za léky platí víc, spotřeba klesá

Zdeněk Mihalco
19. 10. 2006 15:53
Praha - Spotřeba léků poprvé od roku 2001 klesá. Způsobují to vyšší doplatky za léky a limity, které lékařům určují, kolik léků smějí předepsat.

Na klesajícím trendu spotřeby léků se shodují statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) i analýza společnosti IMS. Ve druhém čtvrtletí roku klesly výdaje na léky v Česku o 130 milionů korun. Utrácení za léky sláblo i ve třetím čtvrtletí roku.

"Je to dáno především omezením dostupnosti nejkvalitnějších léků a zvýšením doplatků. Nejvíce doplácejí chronicky nemocní a senioři," říká Josef Suchopár, odborník na lékovou politiku ze společnosti Infopharm. Právě důchodci podle statistik doplácejí na léky stále více.

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) od ledna zavedl finanční hranici, kterou doktoři a nemocnice nesmějí při předepisování léků překročit, jinak je čeká pokuta ve výši ceny léku. To je podle expertů jeden z hlavních důvodů, proč prodej léků klesá.

Odborníci se shodují, že šetřit se ve zdravotnictví musí. Nesouhlasí však s tím, že by se tak mělo stát za cenu omezení dostupnosti kvalitních léků. Zvýšit doplatky by se podle nich měly především u nejlevnějších léků.

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath
Bývalý ministr zdravotnictví David Rath | Foto: Jiří Kropáček

Úřadující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce omezit celkovou roční výše doplatků za léky. Tím by ušetřili dlouhodobě nemocní, například pacienti trpící roztroušenou sklerózou nebo těžkou formou cukrovky. Právě ti si na současný stav systému podle informací ministerstva zdravotnictví nejvíce stěžují.

Podle studie Euro Health Consumer Index 2006 (EHCI) mají Češi jednu z nejhorších dostupností k nejkvalitnější péči v Evropské unii.

Léková vyhláška: 673 chyb?

Podle Josefa Suchopára způsobuje velké problémy katastrofálně nekvalitní léková vyhláška. Z analýzy společnosti Infopharm vyplývá, že je ve vyhlášce nejméně 673 chyb. V normě jsou uváděny například léky, které se na českém trhu několik let nesmí prodávat. Podle ní by je měla plně hradit zdravotní pojišťovna. Přes tisíc léků, které hradí zdravotní pojišťovny, přitom vyhláška vůbec neobsahuje.

Jeden z autorů vyhlášky a expert na léčiva Karel Němeček tvrdí, že jsou tyto údaje zveličené a zavádějící. "Chyby tam jsou, ale jsou pouze v číselníku léků, což se nijak konkrétně nedotýká kvality péče a dostupnosti léků," řekl. 

Ministr Julínek souhlasí s tím, že ve vyhlášce jsou hrubé chyby, a chce lékovou vyhlášku novelizovat. Účinná by mohla být od dubna.

Úřadující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Úřadující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zdravotnictví šetří, pacienti platí

Vyhlášky vydané bývalým ministrem Rathem měly českému zdravotnictví ušetřit až dvě miliardy korun.

Podle analýzy společnosti Infopharm systém skutečně dvě miliardy ušetří. Polovinu však doplatí pacienti formou vyšších doplatků na léky. Rath přitom sliboval, že se doplatky nezvýší.

Rath předpokládal, že distributoři léků výrazně sníží ceny svých léků. To se potvrdilo jen částečně.

Pětikoruna za recept

Přestože na lékovou vyhlášku a ostatní normy si dlouhodobě stěžují farmaceutické firmy i lékárníci, podnikat ve farmaceutickém průmyslu se v Česku stále vyplatí.

Dokazuje to krok vlastníka sítě lékáren Dr. Max, který dnes oznámil koupi a vznik šesti desítek nových lékáren v 54 městech Česka.

Tyto lékárny chtějí vycházet pacientům vstříc například tím, že pacienti za každý recept obdrží "odměnu" pět korun. "Jde o určitý způsob benefitu pro zákazníky a má sloužit k tomu, aby se lidé vraceli právě do našich lékáren," sdělia zástupkyně firmy Jana Borovičková.

"Minimálně z etického hlediska je to problematické. Může vznikat tlak na lékaře, aby předepisovali více receptů," řekl Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví.

Pětikorunový dárek se nelíbí ani Milanu Kubkovi, prezidentovi České lékařské komory. "Podali jsme proti takovým postupům stížnosti, ale zatím to nemá efekt," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy