Praha - Ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze měla v pátek pohřeb herečka Jiřina Švorcová.
Po dlouhé nemoci zemřela 8. srpna ve věku 83 let. Celý život byla věrnou členkou KSČ, spoustu let působila v jeho ústředním výboru.
Pietní obřad, avizovaný jako rozloučení v úzkém rodinném kruhu, doprovázel mimořádný zájem médií. Smuteční síň se zcela zaplnila příchozími, mezi nimiž nechyběl bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš.
V oficiálním vyjádření na to bezprostředně po jejím úmrtí reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip, který se posledního rozloučení osobně zúčastnil.
"Nikdy se nesklonila ani před nespravedlivými útoky vůči své osobě a vůči straně, k níž se hlásila," uvedl mimo jiné.
Švorcová se proslavila jako Žena za pultem
Jiřina Švorcová prožila čtyřicet let na jevišti pražského Divadla na Vinohradech. Až do doby, kdy jí kolegové v listopadu 1989 vyjádřili na schůzi Občanského fóra nedůvěru a odešla do důchodu.
"Být Švorcovou nebylo zrovna lehké," řekla herečka na loni vydaném CD vzpomínek, jehož úryvek v krematoriu zazněl.
Na filmovém plátně debutovala v roce 1950 v přepisu Jiráskova Temna, proslavila se v normalizačním seriálu Žena za pultem. Jako předsedkyně svazu dramatických umělců proslula projevem na shromáždění v Národním divadle v roce 1977, který vešel do dějin jako takzvaná Anticharta.
Švorcová své politické přesvědčení neopustila ani po roce 1989, kdy komunistická strana přišla o monopol. V deníku Právo se nad tím zamyslel katolický kněz Tomáš Halík, podle nějž to nepřísluší rozsoudit žádnému člověku, protože do hlubin srdce a svědomí druhých nevidíme.
"A tak se modlím za její duši, která je až nyní velmi překvapena tím, že Pánbůh opravdu existuje - kéž pro ni toto překvapení není příliš tvrdé a nemilé," uvedl.