Prvomájovou vřavu tradičně zahájila Švorcová

Markéta Chaloupská, Jakub Antoš
1. 5. 2008 12:50
Podívejte se na aktuální fotografie z Výstaviště
Komunisté slavili První máj u Křižíkovy fontány mimo jiné i zpěvem. Mnozí se při tom údajně dobře bavili.
Komunisté slavili První máj u Křižíkovy fontány mimo jiné i zpěvem. Mnozí se při tom údajně dobře bavili. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Oslavy svátku práce začaly už brzy ráno na Výstavišti. U Křižíkovy fontány slavili komunisté a před branami bývalého Parku kultury a oddechu Julia Fučíka na ně čekali příznivci Národní strany s transparenty typu Rudé zrůdy nebo Komunismus není názor, ale zločin.

Další shromáždění pravicových extrémistů i anarchistů začala po poledni; náměstí Jiřího z Poděbrad na pomezí Vinohrad a Žižkova měla krajní pravice, anarchisté pak tradičně Střelecký ostrov. V Praze na pořádek dohlíželo  přes pět tisíc policistů, v Brně jich hlídá nejméně tisícovka.

Ráno se v Praze i v Brně objevily prapory zakázaného Komunistického svatu mládeže. Potenciální střety se očekávaly až odpoledne, ale doposud je v ulicích klid.

Deset, dvacet, třicet Národovců

Už od půl deváté, kdy se do areálu Výstaviště začali trousit první komunisté, postávalo kolem hlavního vchodu několik přívrženců krajně pravicové Národní strany s letáky i transparenty. Později se jich zde sešlo na dvacet.

Původně pořadatelé z Národní strany hlásili, že přijde stovla účastníků. "Svým způsobem je to zklamání, ale podívejte se na to počasí," komentoval účast šéf stranické silové složky - tzv. Národní gardy - Michal Kubík.

Přesto pár desítek lidí s protikomunistickými transparenty vzbudilo velkou pozornost. Procházejícím komunistům, povětšinou důchodcům, rozdávali svůj stranický tisk, s některými se dohadovali o zločinnosti komunistického režimu.

Do toho pořadatelé z Národní strany pouštěli písně skupiny Orlík - někdejší skinheadské kapely Daniela Landy. K žádným fyzickým potyčkám ale nedošlo, zhruba padesátka přítomných policistů tak situaci pouze monitorovala.

Větší rozruch nastal až ve chvíli, kdy přijela šéfka Národní strany Petra Edelmannová. Už od auta ji rovázela čtveřice černě oblečených holohlavých můžu, příslušníků tzv. Alfa týmu Národní gardy. Svoji roli brali vážně, pro ostrahu zvolili takzvanou diamantovou formaci, aby mohli lépe odrážet domnělé útočníky.

To jsou nacisti, volali komunisté

Jedna z nejvýraznějších postav dopoledního setkání - předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová
Jedna z nejvýraznějších postav dopoledního setkání - předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Předsedkyně pronesla projev, v němž hovořila o potřebě zastavit rudý marxistický mor. Její slova ovšem neslyšel vyjma chumlu novinářů prakticky nikdo.

Poté i se svojí ochrankou podnikla provokační výpad ke Křižíkově fontáně, kde několik stovek komunistů slavilo 1. máj. Prošla celým ochozem kolem fontány v doprovodu ochranky a několika desítek novinářů.

Shromáždění komunisté z počátku nevěděli, o koho jde. Až později si mezi sebou předávali: "To jsou nacisti."

Klobása, pivo a Haló noviny

Shromáždění komunistů zahájila předsedkyně pražské organizace KSČM Marta Semelová. Jako každý rok vystoupil zpěvák řeckého původu Statis Prusalis, tisícovka příznivců si vyslechla verše v podání "ženy za pultem" Jiřiny Švorcové.

Projev si nenechal ujít ani předseda strany Vojtěch Filip, který kritizoval současnou vládní politiku a přístup vlády k Evropské unii a Spojeným států - prý se "ohnutým hřbetem plazí okolo Bruselu do Washingtonu". Několikrát také zdůrazdnil,  že socialismus není prázdný pojem.

Strana na místě rozdávala svůj list Haló noviny, pořadatelé také nepodcenili občerstvení. Na Výstavišti se prodávalo pivo, klobásy a po proslovu stranického šéfa Filipa a zpěvu Internacionály vyrazila řada posluchačů na guláš.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy