Prvomájovou vřavu tradičně zahájila Švorcová

Markéta Chaloupská, Jakub Antoš
1. 5. 2008 12:50
Podívejte se na aktuální fotografie z Výstaviště
Komunisté slavili První máj u Křižíkovy fontány mimo jiné i zpěvem. Mnozí se při tom údajně dobře bavili.
Komunisté slavili První máj u Křižíkovy fontány mimo jiné i zpěvem. Mnozí se při tom údajně dobře bavili. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Oslavy svátku práce začaly už brzy ráno na Výstavišti. U Křižíkovy fontány slavili komunisté a před branami bývalého Parku kultury a oddechu Julia Fučíka na ně čekali příznivci Národní strany s transparenty typu Rudé zrůdy nebo Komunismus není názor, ale zločin.

Další shromáždění pravicových extrémistů i anarchistů začala po poledni; náměstí Jiřího z Poděbrad na pomezí Vinohrad a Žižkova měla krajní pravice, anarchisté pak tradičně Střelecký ostrov. V Praze na pořádek dohlíželo  přes pět tisíc policistů, v Brně jich hlídá nejméně tisícovka.

Ráno se v Praze i v Brně objevily prapory zakázaného Komunistického svatu mládeže. Potenciální střety se očekávaly až odpoledne, ale doposud je v ulicích klid.

Deset, dvacet, třicet Národovců

Už od půl deváté, kdy se do areálu Výstaviště začali trousit první komunisté, postávalo kolem hlavního vchodu několik přívrženců krajně pravicové Národní strany s letáky i transparenty. Později se jich zde sešlo na dvacet.

Původně pořadatelé z Národní strany hlásili, že přijde stovla účastníků. "Svým způsobem je to zklamání, ale podívejte se na to počasí," komentoval účast šéf stranické silové složky - tzv. Národní gardy - Michal Kubík.

Přesto pár desítek lidí s protikomunistickými transparenty vzbudilo velkou pozornost. Procházejícím komunistům, povětšinou důchodcům, rozdávali svůj stranický tisk, s některými se dohadovali o zločinnosti komunistického režimu.

Do toho pořadatelé z Národní strany pouštěli písně skupiny Orlík - někdejší skinheadské kapely Daniela Landy. K žádným fyzickým potyčkám ale nedošlo, zhruba padesátka přítomných policistů tak situaci pouze monitorovala.

Větší rozruch nastal až ve chvíli, kdy přijela šéfka Národní strany Petra Edelmannová. Už od auta ji rovázela čtveřice černě oblečených holohlavých můžu, příslušníků tzv. Alfa týmu Národní gardy. Svoji roli brali vážně, pro ostrahu zvolili takzvanou diamantovou formaci, aby mohli lépe odrážet domnělé útočníky.

To jsou nacisti, volali komunisté

Jedna z nejvýraznějších postav dopoledního setkání - předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová
Jedna z nejvýraznějších postav dopoledního setkání - předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Předsedkyně pronesla projev, v němž hovořila o potřebě zastavit rudý marxistický mor. Její slova ovšem neslyšel vyjma chumlu novinářů prakticky nikdo.

Poté i se svojí ochrankou podnikla provokační výpad ke Křižíkově fontáně, kde několik stovek komunistů slavilo 1. máj. Prošla celým ochozem kolem fontány v doprovodu ochranky a několika desítek novinářů.

Shromáždění komunisté z počátku nevěděli, o koho jde. Až později si mezi sebou předávali: "To jsou nacisti."

Klobása, pivo a Haló noviny

Shromáždění komunistů zahájila předsedkyně pražské organizace KSČM Marta Semelová. Jako každý rok vystoupil zpěvák řeckého původu Statis Prusalis, tisícovka příznivců si vyslechla verše v podání "ženy za pultem" Jiřiny Švorcové.

Projev si nenechal ujít ani předseda strany Vojtěch Filip, který kritizoval současnou vládní politiku a přístup vlády k Evropské unii a Spojeným států - prý se "ohnutým hřbetem plazí okolo Bruselu do Washingtonu". Několikrát také zdůrazdnil,  že socialismus není prázdný pojem.

Strana na místě rozdávala svůj list Haló noviny, pořadatelé také nepodcenili občerstvení. Na Výstavišti se prodávalo pivo, klobásy a po proslovu stranického šéfa Filipa a zpěvu Internacionály vyrazila řada posluchačů na guláš.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy