Lidé s postižením už peníze na ruku nedostanou

Eliška Bártová Eliška Bártová
23. 12. 2007 0:04
Ministr Nečas chystá po roce novelu zákona
V Praze se v horní části Malostranského náměstí sešla nebo sjela asi stovka lidí
V Praze se v horní části Malostranského náměstí sešla nebo sjela asi stovka lidí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V lednu to bude přesně rok, co lidé trpící tělesným či mentálním postižením, dostali novou šanci.

Díky novému zákonu o sociálních službách mohli podle míry svého hendikepu čerpat peníze přímo na ruku a za ně si kupovat služby dle svých potřeb.

Praxe ale odhalila tak zásadní slabiny, že se ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas rozhodl zákon už po roce radikálně novelizovat.

"Ve stavu, v jakém je nyní, nemůže fungovat," řekl Aktuálně.cz ministr Nečas. "Je neufinancovatelný."


 
Do nově nastaveného systému proudí miliardy, a přesto se kýžený efekt dosud nedostavil. Peníze určené pro ty nejpotřebnější mizí v kapsách lidí, kteří si za ně nekupují sociální služby.

Na příští rok proto ministerstvo chystá změnu způsobu vyplácení příspěvků na péči.

Miliardové šediny

Nový zákon o sociálních službách přinesl hned několik překvapení, která politikům vzala dech.

Na vyplácení příspěvků na péči pro lidi s postižením si ministerstvo práce a sociálních věcí původně ukouslo z rozpočtu 8,9 miliardy korun.

Jen ke konci tohoto roku však ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatilo už na 13,5 miliardy korun. Další půl miliardy bude ještě letos potřebovat.

"Odhadujeme, že příští rok budeme muset vyplatit dokonce 16 až 17 miliard," říká ministr Petr Nečas. "Je to dědictví socialistické vlády, ze kterého šedivím."

Nadužívaný systém

Podle analýz ministerstva je hlavní problém ve vyplácení příspěvků na péči.

Na ně má nárok každý, koho sociální pracovníci a lékař podle sady otázek ohodnotí jako člověka potřebujícího v běžném životě pomoc. Ta je odstupňována do čtyř kategorií, podle kterých pak člověk dostane příspěvek na péči (od 2-11 tisíc).

S novým systémem se ale nečekaně zvýšil počet jejich příjemců a změnila se také jejich struktura.

"Počítali jsme s tím, že největší finanční zátěží budou lidé, kteří dosáhnou na 3 a 4. stupeň, tedy s nejtěžším postižením," říká Nečas. "Jenže se ukázalo, že systém nejvíc zatěžují příspěvky 1. a 2. stupně."

Příspěvky nejnižších stupňů tvoří podle ministerstva bezmála dvě třetiny všech dosud vyřízených žádostí.

Částky 2 000, respektive 4 000 mnohdy tvoří pětinu čistého důchodu. Lidé tak mají velkou motivaci se o příspěvek ucházet. Svědčí o tom i statistika. Zatímco o obdobný příspěvek na bezmocnost vloni žádalo na 50 tisíc lidí, o příspěvek na péči letos požádalo už na 180 tisíc lidí.

Je čas to změnit
Je čas to změnit | Foto: Ludvík Hradilek

"Problém je v tom, že tito lidé často neužívají peníze k nákupu služeb, ale vnímají je jen jako přilepšení rodinného rozpočtu," míní Nečas. "Nenazval bych to přímo zneužíváním, ale nadužíváním. Chceme zabránit, aby peníze, které jiní lidé potřebují, utíkaly ze sociálního systému."

Černá díra

Vzhledem k tomu, že lidé většinou nepoužívají peníze k nákupu služeb, řada nevládních organizací zaniká.

Nejlépe tak na tom paradoxně oproti záměru zákona zůstávají dál ústavní zařízení. Ta mají klienty jisté a automaticky od nich získávají příspěvky v plné výši.

Po roce fungování nového systému, který měl pomoci lidem s postižením zvládat běžný život, či dokonce dopomoci jim vymanit se z ústavních zařízení a žít v domácím prostředí za pomoci služeb dle své volby, prostě selhal. Respektive ani nenastartoval.

"Je to černá díra," komentoval situaci senátor a ředitel Centra sociálních služeb Sokolovska Pavel Čáslava. "Kromě toho, že lidé často chápou příspěvek jako přilepšení, existují i objektivní okolnosti, proč za příspěvky nekupují služby. Je jich totiž velmi málo."

Podle senátora se tak ukazuje, že zákon nenaplnil ani další očekávání, totiž, že podnítí vznik chybějících sociálních služeb. A naopak, že se sníží počet lidí v ústavech.

Vouchery místo peněz

Ministr Nečas chce během příštího roku předložit novelu zákona. Hlavním nástrojem k zamezení zneužívání příspěvků a jako motivace vzniku služeb by měla být změna způsobu vyplácení příspěvků.

Ústav sociální péče Vincentinum
Ústav sociální péče Vincentinum | Foto: Ludvík Hradilek

Lidé by už napříště nedostávali peníze na ruku. Tedy mohli by si zvolit mezi třemi způsoby čerpání peněz: v hotovosti, formou poukázek voucherů, anebo kombinovaně.

"Nebudeme nikoho nutit," říká Nečas. "Ale plánujeme, že výše peněz bude odstupňována. Nejméně by lidé měli dostat při čerpání v hotovosti, naopak nejvíce při čerpání poukázek."

Vouchery by měly být v podobě poukázek s čárkovými kódy, za které bude možné si pořídit pouze sociální službu.

Přičemž u dětí by podle plánů ministerstva mělo zůstat čerpání peněz stejné jako dosud v hotovosti a se zvýšenou sumou.

Změna hodnocení

Krom způsobu vyplácení příspěvku by se měl změnit ještě další pilíř systému posuzování míry potřebnosti.

V současné době získávají lidé příspěvky na základě toho, jak se dokáží vypořádat se sadou otázek. Například, zda si mohou sami zavázat tkaničku u bot, či zda se sami nají.

Toto hodnocení je ideální pro lidi s tělesným hendikepem, u lidí s jiným typem postižení je však obtížnější poznat z daných otázek skutečné potřeby pomoci. Hodnocení totiž nebere na zřetel to, že člověk s mentálním postižením si sice dokáže zavázat tkaničku, ale neznamená, že nepotřebuje péči.

Díky špatném nastavení hodnocení z něj dnes vypadává řada lidí, kteří přitom podporu a pomoc druhých potřebují.

"Už máme představu, jak to změnit," říká Nečas. "Ale ještě je brzy to zveřejňovat."

 

Právě se děje

Další zprávy