Praha - Tři a půl roku po metanolové kauze, při které zemřelo padesát lidí a desítky jich mají doživotně poškozené zdraví, se v Česku podařilo díky několika novým zákonům výrazně omezit černý trh s alkoholem a stlačit ho pod deset procent na takřka přirozenou míru. Navíc se loni podařilo vybrat na spotřební dani z lihu rekordní 7,1 miliardy korun.
Přesto se podle prezidenta unie lihovarníků Pavla Dvořáčka ještě nepodařilo dotáhnout všechna opatření, která by ještě více pomohla chránit trh i spotřebitele. „Bylo by potřeba především překvalifikovat nelegální výrobu lihovin a jejich prodej z přestupku na trestný čin, jako to bylo před metanolovou kauzou, než se změnil v roce 2010 trestní zákoník,“ řekl Dvořáček poslancům na čtvrtečním jednání sněmovního rozpočtového výboru.
Dvořáček se domnívá, že změna trestního zákonu před šesti lety změnila i přemýšlení lidí, kteří chtěli šidit. „Jednoduše si řekli, že se jim nic nestane,“ podotkl Dvořáček, podle nějž by trestné mělo být i to, když má někdo doma načerno destilační aparaturu a prodává alkohol vypálený z plodů své zahrady. „Kdo chce dnes tímto způsobem podvádět, může se státu jen vysmívat,“ dodal šéf unie lihovarníků, jejíž členové pokrývají čtyři pětiny českého trhu.
Výrobci alkoholu proto navrhují lepší kontrolu obchodu s destilačními soustavami a také evidenci, kdo ji vůbec vlastní. Zařídit to mají celníci podobně jako třeba policie hlídá majitele zbraní. „Celní správa by byla zodpovědná za evidenci a její kontrolu,“ tvrdí Dvořáček. Kontrola pěstitelského pálení by navíc podle něj měla přejít z ministerstva zemědělství pod finance. To proto, že celníci spadají právě pod úřad řízený Andrejem Babišem. „Pokud někdo něco povolí a jiný to kontroluje, není to správně,“ dodal Dvořáček.
Prospěly kolky i kamery
Generální ředitel celníků Petr Kašpar nepopírá, že je prostor pro vylepšování. Například také posílit týmy celníků. Dodal však, že nové zákony přijímané po metanolové kauze od roku 2013 situaci výrazně vylepšily. Pomohly zejména rozprášit průmyslovou výrobu černého lihu na Moravě, kde vládl lihový boss Radek Březina odsouzený nepravomocně za daňové úniky na třináct let.
I lihovarníci uznávají, že trhu prospěly nové kolky, rodné listy pro každou lahev alkoholu, aby se dal dohledat její původ, zánik kanystrů s alkoholem a omezení na maximálně litrové balení alkoholu, statisícové kauce pro výrobce a zavedení koncesí, které zredukovaly počet prodejců.
Pomohly i kamery ve výrobnách a označovnách, které umožňují celníkům online kontrolu. A to i přesto, že menší výrobci upozorňují na to, že celníci se do online systému příliš nepřipojují. „Černý trh se prokazatelně zmenšil a rizikovost daňových úniků je nižší,“ podotkla Alena Schillerová, Babišova náměstkyně pro daně a cla.
„Bohužel museli zemřít lidé, aby se přijala opatření, která přinesla výsledky. Do té doby jen politici hovořili o tom, že nechtějí zatěžovat firmy administrativou,“ dodala Schillerová.
Dvě doživotí za 50 mrtvých
Metanolová kauza vypukla na podzim 2012. Kromě padesáti mrtvých se jedovatým alkoholem otrávily další desítky lidí, mnoho z nich má trvale poškozené zdraví, zejména zrak.
Před soudem skončilo několik desítek obžalovaných. Proces s hlavní zlínskou větví skončil loni, kdy údajní dva hlavní míchači otráveného alkoholu Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotí. Další obžalovaní se dál zpovídají u soudů v celé republice.